Tadeusz Mazowiecki
Ten artykuł dotyczy polskiego polityka. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu. |
Premier Mazowiecki ciągnie grube kreski
Raz dwa trzy cztery, tak się bawią wyższe sfery
- Maciej Maleńczuk o Tadeuszu Mazowieckim
Tadeusz Mazowiecki (ur. 18 kwietnia 1927 r. w Płocku, zm. 28 października 2013 w Warszawie) – polski premier i wielki człowiek. Znany polityk, który postawił grubą kreskę. Mniej więcej tak to wyglądało:
Wojciech Jaruzelski był jednocześnie sekretarzem, prezydentem i premierem. Pewnego razu stwierdził, że gdyby podzielił się władzą, ogromnie byłoby mu lżej. Jednak kiedy powołał Kiszczaka, okazało się, że ten jest za głupi na tworzenie rządu. Sejm, w którym od czasu strajku było więcej antykomunistów, zaproponował Mazowieckiego z NSZZ Solidarność. Jaruzelski stwierdził, że jeśli zlikwiduje sekretariat i powoła Tadeusza na premiera, to i tak będzie górą.
Pan Premierusz
Podczas pierwszego wystąpienia Mazowieckiego, po objęciu stanowiska premiera, Tadeusz zasłabł. Był to znak, jaki dali nam bogowie. Jednak zanim sprawdziła się ciemna wizja, Mazowiecki dokonał wielu dobrych uczynków, takich jak zamordowanie socjalizmu i stworzenie kapitalizmu, a także stworzenie godła polskiego z orłem, a przede wszystkim zniszczenie PRL i stworzenie III RP.
Powołał aż 11 komunistycznych ministrów, 12 z Solidarności i 1 bezpartyjnego. W tym wicepremierem był słynny Leszek Balcerowicz i martwy już Jan Janowski. Ale dlaczego Janicki z ZSL i niespodzianka Kicha?!
Wybory
W końcu Jaruzelski zrezygnował, bo stwierdził, że mdli go ta miłość i dobro Mazowieckiego. Prezydenta miał wybrać lud. W wyborach startował szef Mazowieckiego, Lech Wałęsa. Jednak nie lubił szefa i wystartował przeciwko niemu w wyborach prezydenckich. Pokonał go Kanadyjczyk.