Łagier: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to 85.237.187.46. Ofiarą rewertu jest 87.205.56.191.)
M (Wycofano ostatnie edycje użytkownika 95.108.62.250, powód: Przeczytaj uważnie cały artykuł. Szkoła nijak tu nie pasuje)
Znacznik: rewert
 
(Nie pokazano 25 wersji utworzonych przez 18 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Vorkuta_a.jpg|thumb|275px|Tak to wyglądało z początku]]
'''Łagier''' – ośrodek wypoczynkowy, poprzednik hoteli, zazwyczaj trójgwiazdkowy; przed [[1939]] rokiem budowany w dużych ilościach na terenie [[ZSRR]]. Obecnie łagry o wyjątkowych, luksusowych warunkach występują jeszcze w [[Kazachstan|Kazachstanie]]. [[Józef Stalin|Josif Wissarionowicz Stalin]] był wielkim budowniczym i mecenasem [[hotelarstwo|hotelarstwa]]. Zbudował całą sieć łagrów, na wschód od [[Ural]]u. Podobno ówczesne warunki zakwaterowania były tak dobre, że wczasowicze nie chcieli wracać (i jak się później okazało – większość rzeczywiście nie wróciła).
[[Plik:Lagry.jpg|thumb|275px|A tak miało wyglądać na końcu]]
Ze względu na specyficzną dietę wliczoną w koszt utrzymania, jak również dość nowoczesne podejście [[dyrektor|dyrektorów]] łagrów do zagadnienia aktywnego wypoczynku oraz [[praca|pracy]] fizycznej, urlopowicze nie mają nigdy problemów z [[otyłość|otyłością]] czy nawet z nadwagą. Nikt również nie narzeka na warunki panujące w ośrodkach, choć złośliwi twierdzą, że to wpływ uzbrojenia recepcjonistów w mundurach [[NKWD]].
'''Łagier''' – ośrodek wypoczynkowy i obóz [[survival]]owy w jednym miejscu, poprzednik [[hotel]]i, zazwyczaj trójgwiazdkowy. Przed [[1939]] rokiem budowany w dużych ilościach na terenie [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]]. Obecnie łagry o wyjątkowych, luksusowych warunkach występują jeszcze w [[Kazachstan]]ie, tańsze ośrodki można znaleźć również w [[Korea Północna|Korei Północnej]]. [[Józef Stalin|Josif Wissarionowicz Stalin]] był wielkim budowniczym i mecenasem hotelarstwa. Zbudował całą sieć łagrów, na wschód od [[Ural]]u. Podobno ówczesne warunki zakwaterowania były tak dobre, że wczasowicze nie chcieli wracać (i jak się później okazało – większość rzeczywiście nie wróciła).


Ze względu na specyficzną dietę wliczoną w koszt utrzymania, jak również dość nowoczesne podejście [[komendant]]ów łagrów do zagadnienia aktywnego wypoczynku oraz [[praca|pracy]] fizycznej, urlopowicze nie mają nigdy problemów z [[otyłość|otyłością]] czy nawet z nadwagą. Nikt również nie narzeka na warunki panujące w ośrodkach, choć złośliwi twierdzą, że to wpływ uzbrojenia recepcjonistów w mundurach [[NKWD]].


==Turnusy==
== Turnusy ==
Począwszy od roku 1923 w ZSRR zaczęto budować sieć hoteli pod nazwą Gułag, w skład których wchodziły ośrodki wypoczynkowe - Łagry (coś na kształt hosteli ). Z uwagi na wielkie zainteresowanie społeczeństwa kierowano do nich zarówno elementy aspołeczne i wywrotowe jak i społeczne. Wczasowicze preferowali aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a w ramach wdzięczności wobec władz za zorganizowanie turnusu niejednokrotnie podejmowali się budowy wielkich inwestycji państwowych w ramach zrywu społecznego. Podczas wojny w swej wspaniałomyślności władze radzieckie postanowiły dać możliwość zwiedzenia terytorium swojego państwa również ludności z terenów, które znalazły się pod ochroną ZSRR. Większość pensjonariuszy została na stałe.
Począwszy od roku [[1923]] w ZSRR zaczęto budować sieć hoteli pod nazwą [[Gułag]], w skład których wchodziły ośrodki wypoczynkowe łagry (coś na kształt hoteli). Z uwagi na wielkie zainteresowanie społeczeństwa kierowano do nich zarówno elementy aspołeczne i wywrotowe, jak i społeczne. Wczasowicze preferowali aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a w ramach wdzięczności wobec władz za zorganizowanie turnusu niejednokrotnie podejmowali się budowy wielkich inwestycji państwowych w ramach [[Zryw społeczny|zrywu społecznego]]. Podczas wojny w swej wspaniałomyślności władze radzieckie postanowiły dać możliwość zwiedzenia terytorium swojego państwa również ludności z terenów, które znalazły się pod ochroną ZSRR. Większość pensjonariuszy została na stałe.


==Żywienie==
== Żywienie ==
Aby uatrakcyjnić pobyt, władze wymyśliły prosty system przydziału pożywienia - nie pracujesz, nie jesz. Takie podejście pozwoliło na szybką selekcję elementów awanturniczych oraz bumelantów, którzy po kilku dniach nieposłuszeństwa zgłaszali samokrytykę i podejmowali się zadania ze zdwojoną, a nawet potrojoną chęcią. Skutecznie wyeliminowano problem otyłości oraz wprowadzono powszechną kulturę fizyczną dla szczęścia ogółu.
Aby uatrakcyjnić pobyt, władze wymyśliły prosty system przydziału pożywienia nie pracujesz, nie jesz. Takie podejście pozwoliło na szybką selekcję elementów awanturniczych oraz [[bumelant]]ów, którzy po kilku dniach nieposłuszeństwa zgłaszali [[Samokrytyka|samokrytykę]] i podejmowali się zadania ze zdwojoną, a nawet potrojoną chęcią. Skutecznie wyeliminowano problem otyłości oraz wprowadzono powszechną kulturę fizyczną dla szczęścia ogółu.


==Incydenty==
== Zobacz też ==
* [[obóz koncentracyjny]]
W latach 50-tych miało miejsce kilka skoordynowanych akcji wywołanych przez elementy awanturnicze, które nie potrafiły okazać wdzięczności za skierowanie na turnus. Szerzono szkodliwe hasła wolności i nawoływano do porzucenia ćwiczeń fizycznych. Admini dali uczestnikom bana, po czym utworzono dla nich specjalny pokój dyskusyjny, w którym mogli przemyśleć swoje destrukcyjne zapędy. Odkryto wówczas, że głód i osamotnienie wpływa korzystnie na samodyscyplinę w pracy.
* [[niemieckie obozy zagłady]]
* [[Syberia]]
* [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich]]


{{stubkom}}
<br clear=all>
{{komunizm2}}
{{komunizm2}}

[[Kategoria:Obiekty budowlane]]
{{stopka}}
[[Kategoria:Rosja]]
[[Kategoria:ZSRR]]
[[Kategoria:Budynki mieszkalne]]

Aktualna wersja na dzień 16:34, 1 gru 2021

Tak to wyglądało z początku
A tak miało wyglądać na końcu

Łagier – ośrodek wypoczynkowy i obóz survivalowy w jednym miejscu, poprzednik hoteli, zazwyczaj trójgwiazdkowy. Przed 1939 rokiem budowany w dużych ilościach na terenie ZSRR. Obecnie łagry o wyjątkowych, luksusowych warunkach występują jeszcze w Kazachstanie, tańsze ośrodki można znaleźć również w Korei Północnej. Josif Wissarionowicz Stalin był wielkim budowniczym i mecenasem hotelarstwa. Zbudował całą sieć łagrów, na wschód od Uralu. Podobno ówczesne warunki zakwaterowania były tak dobre, że wczasowicze nie chcieli wracać (i jak się później okazało – większość rzeczywiście nie wróciła).

Ze względu na specyficzną dietę wliczoną w koszt utrzymania, jak również dość nowoczesne podejście komendantów łagrów do zagadnienia aktywnego wypoczynku oraz pracy fizycznej, urlopowicze nie mają nigdy problemów z otyłością czy nawet z nadwagą. Nikt również nie narzeka na warunki panujące w ośrodkach, choć złośliwi twierdzą, że to wpływ uzbrojenia recepcjonistów w mundurach NKWD.

Turnusy[edytuj • edytuj kod]

Począwszy od roku 1923 w ZSRR zaczęto budować sieć hoteli pod nazwą Gułag, w skład których wchodziły ośrodki wypoczynkowe – łagry (coś na kształt hoteli). Z uwagi na wielkie zainteresowanie społeczeństwa kierowano do nich zarówno elementy aspołeczne i wywrotowe, jak i społeczne. Wczasowicze preferowali aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a w ramach wdzięczności wobec władz za zorganizowanie turnusu niejednokrotnie podejmowali się budowy wielkich inwestycji państwowych w ramach zrywu społecznego. Podczas wojny w swej wspaniałomyślności władze radzieckie postanowiły dać możliwość zwiedzenia terytorium swojego państwa również ludności z terenów, które znalazły się pod ochroną ZSRR. Większość pensjonariuszy została na stałe.

Żywienie[edytuj • edytuj kod]

Aby uatrakcyjnić pobyt, władze wymyśliły prosty system przydziału pożywienia – nie pracujesz, nie jesz. Takie podejście pozwoliło na szybką selekcję elementów awanturniczych oraz bumelantów, którzy po kilku dniach nieposłuszeństwa zgłaszali samokrytykę i podejmowali się zadania ze zdwojoną, a nawet potrojoną chęcią. Skutecznie wyeliminowano problem otyłości oraz wprowadzono powszechną kulturę fizyczną dla szczęścia ogółu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]