Województwo lubelskie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ratusz w Lublinie

Województwo lubelskie – województwo w Polsce ze stolicą w Lublinie, utrzymujące się z chmielu, azotanów i wyjazdów jego mieszkańców do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Położone na wyżynach i kotlinach (Sandomierska), w czym sprzyja chorobom lokomocyjnym i częstym skokom ciśnienia u posuniętych geriatrycznie podróżnych. Najbiedniejszy region Unii Europejskiej, w co zresztą zainteresowany nie wierzy, mrugając złośliwie w kierunku województwa świętokrzyskiego.

Geografia

Województwo lubelskie jest zalesione, czemu dziwią się mieszkańcy Górnego Śląska oraz położone na wyżynie, co powoduje zdziwienie mieszkańców Dolnego Śląska; nie wszyscy w końcu wiedzą, kiedy łatwiej jest przebić tunel przez pagórek niż zbudować na nim drogę. A przecież potrzeba wyjazdu za pracą do zachodniej Polski, a potem także do Unii Europejskiej, wykształciła wiele jednokierunkowych dróg.

Lubelskie graniczy z Białorusią i Ukrainą, dzięki czemu przygraniczni biznesmeni zaciągają z lekka po lwowsku, natomiast całkiem mocno zaciągają się fajkami po trzy złote w detalu, oktanowanymi dla smaku.

Miasta

  • Szablon:Tstolica z kozłem w herbie, szczególnie wyczuwalna w rejonie cukrowni, gdzie okoliczni mieszkańcy modlą się, aby wiatr nie zawiewał od rzeczonej. Obecnie cukrownia nie istnieje. Została zlikwidowana ponieważ produkowany w niej cukier był zbyt dobry i psuł wizerunek polskiej gospodarki.
  • Szablon:Tzrzucili się nań Zamoyscy. Posiada ZOO z unikalnymi okazami zamościan; właściwie to jedyne miejsce, gdzie mieszkańcy Zamościa mogą przyjść, aby się nawzajem pooglądać.
  • Szablon:Tmiasto chwalące się tym, że powstało w nim pierwsze muzeum w Polsce, o czym nikt, oprócz jego mieszkańców nie wie. W XVIII wieku zjeżdżali się tu poeci, aby pisać o miłości do pasterek, ćwierkających ptaszkach i szumiącej rzeczce. Większość z nich miała romans z Izą Czartoryską - największą puławską gwiazdą. Dziś Puławy znane są z ciągłych prób pobicia rekordu Guinessa w liczbie supermarketów, a co 2 puławskie dziecko na pytanie „gdzie pracuje twój tata?” odpowiada – w Zakładach Azotowych. Nie lubią się z Kazimierzem Dolnym, który zabiera im turystów.
  • Szablon:Tjedyne miasto w Europie, USA i Japonii, które obok planu budowy zalewu ma także plan budowy oceanu.
  • Szablon:T produkują tutaj majtki (Mewa), wińska (Ambra) i szafki, żeby było to gdzie schować (Black Red White). Leży nad dwiema rzekami Ładami, istnieje tu klub sportowy Łada Biłgoraj i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Łada”, mieszkańcy też jeżdżą tylko Ładami.
  • Szablon:Twiecznie trwają tu remonty, a miasto położone jest nad dwoma rzekami o świńskich nazwach.
  • Szablon:Tmiasto, w którym jedni turyści utrzymują się z drugich turystów.
  • Szablon:Tpodobno najdalej wysunięte na wschód miasto w kraju Zulu Gula, lecz jego istnienie nie zostało jeszcze udowodnione.

Wsie

Plik:Światła.jpg
Trójżarówkowe światła w Kurowie
  • Kurów w powiecie puławskim – znany głównie z ilości wyników w Google i nieprawdopodobnie licznej obecności w wersjach językowych Wikipedii. Często jedyne hasło dotyczące w jakiś sposób Polski.
  • Telatyn – kiedyś tu był Edward Gierek, ale uciekł, gdy zobaczył tutejsze dziewczyny.
  • Brudno – zadupie koło Parczewa nad ściekiem Piwo(nią). Lokalną atrakcją jest tutejszy przystanek autobusowy z profesjonalną obsługą.
  • Głodno – ojczyzna Małego Głoda.
  • Posiołekwieś zabita dechami wiocha koło Kurowa z dwoma domami na krzyż. Prowadzi do niej tylko jedna polna droga (i tak ślepa). Jest najmniejszą wsią województwa.
  • Wandalin Wieś słynąca z tego że przybyła tam kiedyś Premier Ewa Kopacz. Znajdziesz tam masowe ilości jabłek i innych owoców. (i tak ta wieś jak inne wsie to zadupie)
  • Puszno Godowskie Zadupie gdzie nie znajdziesz niczego. Są tam dwa sklepy w których i tak prawie nic nie ma. Droga wygląda gorzej niż w innych miejscach polski.
  • Dąbrowa Godowska Zadupie nad zadupiami. Nikt tam praktycznie nie jeździ. (dobrze bo i tak nie ma po co.)

Lokalne specjały

Języki Lubelszczyzny

Jako język oficjalny stosowany jest Język polski, jednak większość mieszkańców na co dzień posługuje się językiem lubelskim. Różnice polegają na tym, że istnieją sylaby długie i krótkie (podobnie jak w fińskim i grece). Jednak w przeciwieństwie do tych języków, gdzie sylaby długie mają długość 1.5-2 sylab krótkich w lubelskim sylaby długie trwają tyle co 3-4 krótkie, co jest ewenementem na skalę światową. Ponadto w zależności od tego, które sylaby i jak są wyciągnięte zależy znaczenie słowa. Istnieją również regionalne warianty zaciągania, co dodatkowo komplikuje sprawę. Pisownia, podobnie jak w fińskim obejmuje powielenie przedłużonej samogłoski zgodnie z jej długością. Przykłady:

  • Lubeeelskie;
  • Czeeeego się ciiiiskasz?;
  • Nieeee sadź sięęę do mojeeej dzieeeewczyny!;
  • On to zrooobił z daaarma raaacji.

Partnerstwo Regionalne w ramach Unii Europejskiej

Dlaczego akurat te regiony? To proste – w Savolaksie ludzie mówią takim fińskim że brzmi jak rosyjski, a w Korsyce znowu mówi się takim francuskim, że brzmi jak włoski. Na Lubelszczyźnie akurat występuje taki polski, że brzmi co najmniej jak ukraiński.