Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Harry S. Truman

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Didn't read, lol

Bombowy gość!

Japończycy o Harry'm S. Trumanie

Kiedykolwiek spotykamy sprawny rząd, jest to dyktatura

Harry S. Truman o trudnej sytuacji politycznej na Madagaskarze

Harry S. Truman (ur. 8 maja 1884 w Lamar, zm. 26 grudnia 1972 w Kansas City) – trzydziesty trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych, zapalony grzybiarz. Prawdopodobnie także jedyny na świecie człowiek o imieniu S.

Lata młodości[edytuj • edytuj kod]

Harry S. Truman urodził się 8 maja 1884 w Lamar. Poza tym że nazywał się S.[1] nie zwracał niczyjej szczególnej uwagi. Przez 21 lat szedł niezauważalnie dla świata przez życie, aż do roku 1905 kiedy to zasłynął wielkim szwindlem obnażającym słaby punkt poborowych armii amerykańskiej – zamiast jak człowiek oblać testy przez to że nie widział dalej niż 5 cm przed siebie, wkuł na pamięć tablice testowe. Generałowie, chcąc go ukarać za oszustwo, wysłali go na główną linię frontu podczas I wojny światowej. Truman jednak, zamiast zginąć, odparł atak Niemców wydając jedynie rozkazy na f.

Kariera polityczna[edytuj • edytuj kod]

W roku 1934 Harry Truman został senatorem z ramienia Partii Demokratycznej. Już od początku swojej kariery stał się znany jako „polityk którego nie traktują poważnie”. W swoich wywiadach przestrzegał przed skorumpowanymi biznesmenami – nikt go nie słuchał. Wypowiadał się o machlojkach na Wall Street – żadnego posłuchu. W czasie II wojny światowej stworzył komisję oszczędnościową – nikt w niego nie wierzył, chciano ją rozwiązać. Jednak gdy „komisja Trumana” uzbierała 15 mld dolarów ówczesny prezydent Franklin Delano Roosevelt postanowił jednak mieć na oku niedocenianego senatora. Mianował go wiceprezydentem, jednak i wtedy nie uważał go za nikogo godnego uwagi. Nie informowano go o wielu ważnych sprawach, jak na przykład o Projekcie Manhattan.

Prezydentura[edytuj • edytuj kod]

Oficjalna biografia Trumana

Okres prezydentury Trumana zaczął się tuż po śmierci Roosevelta od wielkiego wydarzenia, spotkania Stalina i Churchilla. Postanowili oni, że czas zakończyć wojnę. Truman, zapalony grzybiarz, zaoferował użycie nowego wynalazku amerykańskich naukowcówbomby atomowej. Harry S. wysłał swojego Little Boya 6 sierpnia 1945 do Hiroszimy, aby już 9 sierpnia spuścić jego ojca, Fat Mana, na Nagasaki[2]. Tym samym działania Trumana doprowadziły do zakończenia II wojny, jednak przez swoje przyszłe decyzje doprowadził do wojny zimnej[3] oraz koreańskiej[4]. Żeby choć trochę ocieplić swój wizerunek stworzył ONZ. Rządził dwie kadencje, z trzeciej go wyrzucili.

Życie po prezydenturze[edytuj • edytuj kod]

Po odejściu na emeryturę Truman klepał biedę, a bieda klepała jego. Jako że nie miał oszczędności, a ze skromnej oficerskiej pensji ciężko mu było wyżyć, w 1955 wydał swoje wspomnienia w formie książkowej, które okazały się niemałym sukcesem, prawdopodobnie dzięki wątkowi science-fiction oraz opisanemu atakowi kosmitów na Albanię.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Po jednym, lub nawet dwóch, z dziadków
  2. Otrzymał za to tytuł człowieka roku!
  3. Doktryną Trumana
  4. A tu to bez powodu