Trójkąt elektryczny
Trójkąt elektryczny – instrument muzyczny o największej rozpiętości dźwięków (16 oktaw). Wywodzi się on z tradycyjnego trójkąta, używanego w muzyce od wielu pokoleń.
Budowa[edytuj • edytuj kod]
Trójkąt elektryczny składa się z wygiętego kawałka metalu (podobnie jak zwykły trójkąt) oraz dodatkowych elementów:
- gniazda super hiper giga jack (148 i 1/16 mm), służącego do podpięcia instrumentu pod wzmacniacz trójkątowy;
- przystawki humbucker (najczęściej z rozłączanymi cewkami), służącej do przesyłania dźwięku do wzmacniacza.
Muzycy grający na trójkącie elektrycznym[edytuj • edytuj kod]
Najsławniejszym grajkiem używającym trójkąta elektrycznego jest bez wątpienia James Hetfield, który najczęściej gra na nim solówki. Do historii przeszło również jego samotne wykonanie utworu Mama Said w telewizji skandynawskiej, gdzie posługiwał się właśnie ekscentrycznym trójkątem elektrycznym, wyglądającym jak gitara akustyczna.
Znana jest również hard rockowa kapela The Triangle Trio, sławna głównie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kazachstanu, chociaż wszyscy jej członkowie pochodzą z Polski. Wprowadziła ona nowatorską technologię, zwaną lutowaniem przegryzionych kabli, która polega na lutowaniu przegryzionych kabli. W skład zespołu wchodzą Athen (perkusja i trawa) , Altazar (trójkąt elektryczny i wokal) i Lyarx (trójkąt elektryczny). Ich przebój „Paranoja do sześcianu” plasuje się na pierwszym miejscu wszelkich kazachstańskich rankingów. W USA bywa z tym gorzej, gdyż rankingów takich mają więcej, ale źle też nie jest.
Jednym z najbardziej znanych dzieciom muzyków grających na elektrycznym trójkącie jest wróżek Cosmo z kapeli „The Fairies”, gdzie razem ze Św. Mikołajem i kilkoma innymi kolesiami udają, że są gwiazdami rocka
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny muzyki. Jeśli wytrzymasz 10 minut w słuchawkach – rozbuduj go.