Republika (zespół muzyczny)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Gdy Perfect śpiewał o Lokomotywie z ogłoszenia, Republika przechodziła od słów do czynów

Było fajnie… Gdyby tak jeszcze dało się zrozumieć solistę, wiedzielibyśmy o co chodzi w piosence „Śmierć w bikini”. Mamy jednak wrażenie, że publiczności nie o to szło.

Polska Kronika Filmowa o zespole

Republika – zespół powstały w 1981 roku w Toruniu. Jego liderem, wokalistą, flecistą, klawiszowcem, mentorem, kompozytorem, tekściarzem i w ogóle naj był Grzegorz Ciechowski charakteryzujący się epicką grzywką podkradzioną od Brylewskiego „na popersa”, z której nalewali się ludzie spoza wianuszka miłośników zespołu.

Powstanie zespołu

Zgodnie z powyższym, zespół powstał w Toruniu w klubie studenckim Od Nowa po przekształceniu formacji Res Publica. Jego liderem został Grzegorz Ciechowski, student polonistyki, który wymyślił superorygynalnie bajerancki imidż swojego nowego zespołu polegający na tym, że wszystko w promieniu 10 kilometrów od zespołu będzie emanowało czarno-białą poświatą w paski. Na początku Republika miała mnóstwo fanów, którzy przez pierwszy rok istnienia grupy zaludniali sklepy pogrzebowe w całej Polsce, bo jedynie tam można było dostać czarne ubrania.

Po tym jakże obfitym roku część fanek postanowiła zostać fankami Lady Pank, bo mieli prostsze teksty, kolorowe ubrania były bardziej dostępne, Paweł Mścisławski miał fajną fryzurę (a Paweł Kuczyński nie), Janusz Panasewicz bardzo dynamicznie skakał po scenie (a Grzegorz Ciechowski nie), Edmund Stasiak miał ostry makijaż (a Zbigniew Krzywański nie), Jarosław Szlagowski występował czasami bez koszulki (a Sławomir Ciesielski nie), a Jan Borysewicz nawiązywał kontakt z publicznością (a Republika nie).

Przypisy