Pamiętniki z wakacji
Ty to się lubisz zakichiwać
- Przykładowa wypowiedź bohatera serialu
Matma jest, matma jest, o nie nie, o nie nie...
- Uczen parodiujący Mięsnego Jeża na matmie
Pamiętniki z wakacji – serial komediowy niegdyś nadawany w Polsacie, zaś obecnie w TV4, popularny wśród małolatów. Opowiada o losach Polaków wypoczywających w polskich koloniach w Hiszpanii. W porównaniu z serialami Dlaczego ja? i Trudne sprawy tutaj mniej się kłócą. Podobnie jednak, jak i w rzeczonych serialach podczas emisji spokojnie można wyjść do WC-tu, gdyż po bloku reklamowym i tak wszystko przypomną.
Fabuła[edytuj • edytuj kod]
Serial jest zbudowany wg następującego schematu:
- Gran Canaria – tu
spoczywająwypoczywają..... - Na Gran Canarii zapada noc
- Na Gran Canarii wstaje nowy dzień
- Na Gran Canarii zapada noc
- Na Gran Canarii wstaje nowy dzień
- Okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży
- Na Gran Canarii zapada noc
- Na Gran Canarii wstaje nowy dzień
I tak w koło Macieju...
Czasem też akcja serialu dzieje się w Lloret de Mar, wtedy schemat jest następujący:
- Wieczorem, w Lloret de Mar
- W Lloret de Mar wstaje nowy dzień
- Okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży
- W Lloret de Mar zapada noc
- Na plaży w Lloret de Mar
Bohaterowie[edytuj • edytuj kod]
Bohaterami serialu są zwykle erotomani, bądź nawet zboczeńcy. W szczególnych przypadkach:
- trójki przyjaciół chcący zaliczyć jak najwięcej lasek (1/3 z nich znajduje kogoś na dłużej);
- grube baby chcące zaliczyć chudych chłopów, którym się zresztą to podoba;
- „rozrywkowcy” chcący przed ślubem zaznać szczęścia przedmałżeńskiego;
- maminsynki muszący albo buntownicy chcący zaliczyć kogokolwiek.
Miejscowości, w których przebywają turyści, są niemal w całości opanowane przez Polaków. Polacy są właścicielami nie tylko willi, ale również lokali, sklepów, a nawet schronisk dla psów i toalet publicznych. Jeżeli znajdziesz się w przedstawianych miejscach, odezwij się do kogokolwiek. Usłyszysz odpowiedź po polsku. Nawet obcokrajowcy znają kilka polskich słów. Hiszpanie są tam zresztą obecnie mniejszością, w związku z czym trwają negocjacje z rządem hiszpańskim, dotyczące przejęcia Gran Canarii i Lloret de Mar przez Polskę.
Mięsny jeż[edytuj • edytuj kod]
Stwierdzam jeża. Bo mięso.
- Dolan o tej potrawie
Serial stanowi konkurencję dla programów typu „pieprz, sól i popuszczaj pasa” Makłowicza. Można się z niego dowiedzieć, jak się je ostrygi ze skorupą, lub ile powinien ważyć befsztyk. Nad wszystkim jednak góruje kultowy mięsny jeż.
Mięsny jeż odgrywa znaczącą rolę w polskiej pop-kulturze. A stało się tak dlatego, że Beatka – panienka o wymiarach niewielkiego wieloryba – chciała udobruchać rodzinkę swojego narzeczonego, by ją zaakceptowała i nie doniosła do Greenpeace'u. Ułożyła więc na kawałki mięsa na talerzu w formie jeżozwierza i kazała to wcinać. Czynności wcinania towarzyszy piosenka o słowach: Mięsny jeż, mięsny jeż, Ty go zjesz, Ty go zjesz.
Obecnie to śpiewają małolaty w szkole, kibice na stadionach oraz wszyscy, którzy chcą zaistnieć w temacie. Powstały nawet strony na temat tej potrawy. Według serialu, mięsny jeż to tradycyjna polska potrawa. Przygotowywały ją matka i babka Beaty. Skąd wzięły tyle mięsa w czasach socjalizmu, nie wiadomo, ale mogły być emigrantkami. Na chwilę obecną, nie ma ruchu lansującego mięsnego jeża jako produkt regionalny, gdyż nie wiadomo, czy jest on polski, czy hiszpański.