Skoki narciarskie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Początki skoków
Typowy skoczek
NonNews
Zobacz w NonNews tematy:

Wraz ze wzrostem liczby przedskoczków prędkości najazdowe rosną.

Funkcja rosnąca w skokach narciarskich

Szablon:T konkurencja sportowa polegająca na skakaniu na nartach w dal, wzwyż lub do celu. Niezwykle popularna wśród Polaków, uprawiana w sposób bierny – poprzez oglądanie w telewizorze. Skoczkowie narciarscy, mają za zadanie skoczyć jak najdalej się da i – przy okazji – nie zabić się. Czołowymi teamami narciarskimi są Polacy i Kazachowie.

Zasady

  • Nie wolno jeść grochówki w dniu skoku.
  • Zakazane pomoce: doczepiane skrzydła, spadochrony, armata cyrkowa, trzecia narta.
  • Nie wolno lądować bliżej niż Robert Mateja.

Ofiary skoczni

Popularne na świecie określenie skoczków narciarskich, którzy w pewien specyficzny, spektakularny sposób zapisali się w pamięci skoków. Nie chodzi tu bynajmniej o zwycięstwa, ale o katastrofalne upadki, ewentualnie częste upadki łączone z widowiskowym lądowaniem na buli. Na przykład Robert Kranjec został kaleką właśnie w wyniku „pożarcia” przez Velikankę. Stał się jej ofiarą. Był tez swego rodzaju ofiarą... losu. Skocznie traktują zawodników łagodniej - jak w przypadku Franka Loefflera, któremu skocznia „zasugerowała”, aby skoczył jak Stanisław Marusarz, upadek był ciężki, ale Niemcowi nic się nie stało. Niektóre ofiary skoczni po prostu często się przewracają (Bjørn Einar Romøren), niektóre kilkukrotnie padają (Thomas Morgenstern) a inne... są ofiarami śmiertelnymi, jak na przykład Jermo Ribbers.

Najpopularniejsi skoczkowie

Schemat skoczni narciarskiej

Ciekawostki

  • Długość skoków jest zazwyczaj proporcjonalna do długości kariery skoczka. Jeżeli kiepski skoczek ma długą karierę, to prawdopodobnie jest bogaty.
  • Dzięki zmianom w regulaminie, nie wystarczy już skoczyć najdalej, żeby wygrać. Teraz potrzebne są jeszcze punkty za wiatr i za regulację wzdłużną belki startowej (także z woli trenera).

Zobacz też