Vincent Descombes Sevoie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Węsęt w czasie lądowania. Oby się nie przewrócił.

Vincent Descombes Sevoie… 28 lat już. Ale ten czas szybko płynie… dla Francuza… na skoczniach świata… bez żadnych efektów…

Bodzio o Descombes'ie

Węsęt Dekąb Sewuła lub Węsą Deką Sewła, albo Winsent Dekomb Sewoije, także Węsę Deką Sawułaje (w zależności od komentatora) (ur. 9 stycznia 1984 w Chamonix) – francuski skoczek narciarski.

Kariera[edytuj • edytuj kod]

Węsęt rozpoczynał swoją karierę od kombinacji norweskiej, gdzie odnosił sukcesy jako junior. Niestety, był zbyt dobrym skoczkiem, a że w kombinacji trzeba być zarówno słabym skoczkiem, jak i biegaczem, Francuzi postanowili przenieść go do skoków narciarskich. Tym sposobem Dekąbowi odebrano możliwość odnoszenia sukcesów w kombinacji na rzecz bycia kiepskim skoczkiem narciarskim.

Skoki[edytuj • edytuj kod]

Sewła jest zasadniczo drugim najlepszym francuskim skoczkiem (po Chedalu oczywiście), jednak relatywnie jest słaby (ale o niebo lepszy od Robe). Nie zanosi się, aby w przyszłości mógł odnosić jakieś sukcesy. Konkursem w którym wyróżnił się najbardziej, był konkurs w Kuusamo, gdzie skoczył krócej niż zajął miejsce – wylądował na 63 (!) metrze i zajął ostatnie, 67 miejsce. Wcześniej podobnego wyczynu, ale na Igrzyskach Olimpijskich w 1998 dokonał Polak Krystian Długopolski.

Gwoli ścisłości...[edytuj • edytuj kod]

Jakby się ktoś pytał, to Dekąb to nazwisko, Sewła to pierwsze imię, a Winsent drugie. Jednak z jakiegoś powodu wszyscy zapisują i mówią Węsęt Dekąb Sewuła, czy jakoś podobnie... Nie można by po prostu Wincenty Sewuła?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]