Pierre Emmanuel Robe

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Zaraz... To nie miało być czasem na nogach?

A teraz Pjer Emanuel RobE

Sebastian Szczęsny akcentując ostatnią literę nazwiska Pierre'a.

Biedny Pierre Emanuel Robe-e... Tylko 92 metry... A rekord przypomnijmy 239...

Znów Szczęsny i znów o Robe...

Pierre Emmanuel Robe (również Pierre Do Le Nie Robe i Bidet, ur. 15 września 1986) – były francuski skoczek narciarski. Najgorszy miejscowy nielot, odkąd Billy Chedal zakończył karierę.

Zaczątki[edytuj • edytuj kod]

Pierre rozpoczął karierę w wieku 13 lat i już dwa lata później Francuzi w ramach desperacji wystawili go do zawodów Pucharu Kontynentalnego w Chamonix w grupie narodowej. Zajął przedostatnie, 50 miejsce, wyprzedzając jednego ze swoich rodaków, dla którego był to jednak wypadek przy pracy. Po tym starcie trenerzy nie dopuścili go do startu przez ponad cztery lata. Samozaparcie na które cierpiał sprawiło, iż nie zakończył kariery. Pierwsze punkty w Kontynentalu zdobył w 2005 roku, ale to był przypadkowy wyskok. Kiedy wprowadzono Puchar FIS czasami tam startował, jednak nawet tam nigdy nie stanął na podium, a zdarzało mu się nie zmieścić w „50”…

Przełom[edytuj • edytuj kod]

Jakkolwiek jego godna pogardy kariera trwała nadal, a suma zajmowanych przez niego miejsc przekraczała ilość punktów zdobywanych przez przeciętnych skoczków w Pucharze Świata[1]. Przełom w jego karierze nastąpił w sezonie 2007/2008, kiedy to trener Francuzów Pekka Niemela postanowił wozić go na doczepkę na konkursy drużynowe Pucharu Świata. Założenie było takie: Pierre Emanuel ma nie zepsuć skoku zbyt mocno, a reszta ma dawać z siebie wszystko, aby nadrobić to, co Pierre straci. Zasadniczo zastanawia się, skąd brał motywację do skoków. Jakkolwiek Robe brał udział w drużynówkach w Willingen, Oberstdorfie i Planicy. W każdej z nich totalnie się kompromitował. Chociaż trzeba zauważyć, iż w Oberstdorfie, na mamuciej skoczni, skoczył 135 metrów (rekord życiowy) – o 14 metrów dalej niż Stefan Hula[2]. Natomiast na Letalnicy w dwóch skokach (92+111,5) skoczył krócej niż np. Bjoern Einar Romoeren w jednym (220,5). Robe skakał tak słabo, że do odwołanej ostatecznie drużynówki w Lahti zgłoszono kombinatora norweskiegoJasona Lamy Chappuis zamiast niego przez co Pierre czuł się niewyobrażalnie upokorzony. Mimo tego jednak nie zakończył kariery.

Koniec kariery[edytuj • edytuj kod]

W 2009 roku miejąc jako największy sukces skoczenie 14 metrów dalej od Polaka Stefana Huli w Obersdorfie, który dał Polsce ostatnie miejsce w tej drużynówce, Pierrrobe zakończył karierę. Reakcją na to były transparenty typu „Wreszcie!” i „Super!”.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Pseudonim Pierre'a to „Bidet”
  • Eddie Edwards nie nazwał go swoim następcą, bo nawet go nie widział… Ponoć nawet trener go nie widział…

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Tylko przeciętnych, bo na szczęście zbyt często nie startował…
  2. Ale Hula to inna historia…