Jussi Hautamäki

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Jussi niosący narty podczas swojej drogi krzyżowej
Znajdź Hautamäkiego!

Jussi Hautamäki – praktycznie rzecz biorąc, były fiński skoczek narciarski. Starszy brat Mattiego. Mówi się o nim głównie ze względu na sukcesy brata. Osobiście udawało mu się w miarę regularnie kwalifikować do drugiej serii zawodów i to tyle, jeśli chodzi o szczególne osiągnięcia. Jego największym sukcesem jest trzecie miejsce podczas konkursu w Sapporo w 2001 roku oraz niemalże udane oszukanie aparatury pomiarowej długości skoku. Wracając do pierwszego z nich, każdy, szanujący się fan skoków narciarskich nie potrzebuje raczej wytłumaczenia jak wyglądają zawody w Sapporo.

Kariera sportowa[edytuj • edytuj kod]

Jussi, jak na każdego fińskiego juniora przystało, zdobył medal Mistrzostw Świata Juniorów. Stamtąd trafił bezpośrednio do kadry, gdzie wraz z bratem tłukli się bezskutecznie po świecie przez pierwsze kilka sezonów. Odmiana nastąpiła dopiero w 1999 roku. Podczas, gdy Matti stawiał na jakość, Jussi punktował w niemal każdych zawodach, w których brał udział. Przez następne dwa sezony przeżywał ciężkie kompleksy, gdy jego młodszy brat brylował w światowej czołówce, a jego stać było wyłącznie na utrzymanie passy kwalifikacji do czołowej trzydziestki. W następnych sezonach przestało mu już tak zależeć i zaniechał większych starań. Od czasu do czasu wracał jednak do kadry, głównie w roli wypełniacza puli w lokalnych zawodach. Ze względu na dobre wyniki, zabierany był na następne zawody, ale niezbyt podobała mu się wizja podróżowania po świecie i zazwyczaj skakał słabo, żeby wrócić szybciej do domu.

Sabotaż[edytuj • edytuj kod]

Jussi skacze po prowadzenie…

Pewnego razu, podczas zwyczajnych zawodów Pucharu Świata, Jussi oddał kolejny, słaby skok w okolice 90 metra. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po wylądowaniu odbił się od zeskoku i przeleciał tak kolejne metry. Cokolwiek, co mierzyło wówczas odległość zaliczyło mu ten bonus i prowadził w ten sposób po pierwszej serii. Zostało to jednak szybko naprawione i w drugiej startował z zasłużonej pozycji.

Kariera muzyczna[edytuj • edytuj kod]

Po nieoficjalnym zakończeniu kariery, Jussi zagonił swoich kolegów ze skoczni – Ville Kantee oraz Olli Happonena do gry w rockowym zespole Jumping Twins, który z czasem zmienił swoją nazwę na Kroisos. Wspólnie wydali nawet album, ale rozszedł się raczej bez echa, jak większość albumów rockowych. Chłopaki pogrywają sobie obecnie od czasu do czasu po fińskich klubach do piwa i kotleta.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]