Gunder Gundersen

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Gundersen był zwolennikiem uprzywilejowania biegaczy, bo nie lubił skoków, gdyż często lądował w publiczności...

Gunder Gundersen (ur. 12 października 1930, zm. 2 czerwca 2005) – szalony norweski kombinator norweski, który jak tylko mógł, udziwnił kombinację norweską wprowadzając dziwaczne zmiany. Najpierw było prosto... Bieg na osiemnaście kilometrów, a potem jeden skok. Gunderowi się to nie podobało...

Zamysły[edytuj • edytuj kod]

Zanim Gunder wpadł na pomysł zmian, medytował dwa lata w tybetańskim klasztorze, żeby wzmóc siłę swojego umysłu. Kiedy doznał oświecenia, po trzygodzinnym staniu na głowie, wrócił do Norwegii.

Działania[edytuj • edytuj kod]

Wprowadzenie zmian nie było proste i Gundersen o tym wiedział. Chciał, aby najpierw były dwa skoki, a potem bieg na 15 kilometrów. Najpierw zorganizował protest tych kombinatorów norweskich, którzy lepiej biegali. Miał on miejsce w Oslo w roku 1964. Król Olav V zobaczył to i się zmartwił. Wszak sam był kombinatorem i lepiej biegał... Król udał się więc do dyrektora FIS-u i zaczął negocjować. W efekcie odbywały się kolejne strajki kombinatorów. Demonstrowali również lepsi skoczkowie, którzy domagali się krótszego biegu.

Rozstrzygnięcie[edytuj • edytuj kod]

Gunder nie popuścił. Stopniowo zaczęto wprowadzać jego metodę, ale spotykało się to z oporem lepszych skoczków. Doszło do regularnej wojny. Zawody się odbywały, ale podczas biegu, zawodnicy bili się ze sobą. W końcu Olav V oktrojował metodę Gundersena jako obowiązującą. Wojna się zakończyła, ale niesmak pozostał do dziś.

Inne[edytuj • edytuj kod]

Cóż... Powyższe zdjęcie przedstawia najdziwniejszy pomysł Gundersena – letnią kombinację norweską

Gunder wymyślił też jak rozgrywać kombinację norweską latem. Zaproponował, aby biegać na rolkach i odpychać się kijkami. Propozycję przyjęto w obawie przed kolejnymi protestami.

Śmierć[edytuj • edytuj kod]

Gundersen zginął w 2005 roku zastrzelony przez kombinatora norweskiego, który lepiej skakał niż biegał. Morderca popełnił samobójstwo.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]