Anssi Koivuranta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Koivuranta, gdy jeszcze zapieprzał na nartach

A teraz Anssi Koivuranta. Zdobywca Pucharu Świata. Ale to w kombinacji norweskiej…

Nikt inny o Anssim

Ho, ho! Kujwuranta!!!

Bodzio wyrażający zachwyt nad skokiem Anssiego

Anssi Koivuranta (ur. 3 lipca 1988 w Kuusamo) – były fiński skoczek narciarski i były były kombinator norweski.

Kariera w kombinacji norweskiej[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze punkty zdobył, gdy nie miał nawet 16 lat (5 marca 2004), a 30 stycznia 2005 już pierwszy raz stanął na podium (3. miejsce). Zdobył parę medali z kombinacji, jeden brąz olimpijski, jedno złoto na MŚ w Sapporo i kolejny brąz tam też. Był miszczuniem, zdobył nawet kryształową kulę w tym w sezonie 2008/2009! Jednak rok później spadła forma i… przejdź do następnego punktu.

Choroba[edytuj • edytuj kod]

W 2010 zachorował, stał się mięczakiem i nie mógł biegać, więc w lecie podjął decyzję o zostaniu skoczkiem.

Kariera skoczka narciarskiego[edytuj • edytuj kod]

Prolog[edytuj • edytuj kod]

Anssi zawsze lepiej skakał niż biegał. Gdy był kombinatorem, zaliczył występ w FIS Cup, gdzie wygrał konkurs. Jako świeżo upieczony skoczek ubiegał się o miejsce w kadrze Finlandii, a że ta podupadała, trafił do niej.

Sezon 2010/2011[edytuj • edytuj kod]

Pierwsze cztery konkursy sezonu 2010/2011 miał kiepskie: jego miejsca to q*, 36., q i 48. Został wywalony na Engelberg, ale pojechał na Turniej Czterech Skoczni. W Oberstdorfie przydzielono mu do pary Kubackiego, który też nie zdobył żadnych punktów w PŚ. W tym starciu nielotów wygrał poprawiający się Koivuranta, ostatecznie był 26. W Garmisch-Partenkirchen ze względu na loterię wywiało go aż na 6 miejsce, w Innsbrucku zajął 26. miejsce, a w Bischofshofen 33. Kilka razy potem punktował: w pierwszym konkursie w Sapporo, we wszystkich zakopiańskich konkursach i jeszcze na koniec w Planicy. W generalce zajął 40. miejsce, wyprzedzając Janne Ahonena.

Sezon 2011/2012[edytuj • edytuj kod]

Anssi się rozkręcił i był całkiem niezłym skoczkiem, który często ratował honor fińskich skoków i regularnie punktował w konkursach pucharu świata, czasem nawet bywał w pierwszej 10, co było niesamowitym wyczynem przy kryzysie fińskich skoków. W Lahti nawet zakręcił się koło podium, zajął 4 miejsce, które i tak było świetnym wynikiem. Łącznie się uplasował na 18 miejscu, co do tej pory jest jego najlepszym wynikiem w karierze skoczka.

Sezon 2012/2013[edytuj • edytuj kod]

Anssi złapał kontuzję i ten sezon był dla niego kompletnie zmarnowany. Przejście kwalifikacji było dla niego zadaniem niewykonalnym, więc tego nie robił. O Mistrzostwach Świata wolałby nie pamiętać.

Sezon 2013/2014[edytuj • edytuj kod]

Anssi wystartował na początku sezon tylko raz, w Kuusamo, ale był cieniasem i potem nie dostał powołania na kolejne konkursy. Jednak okazało się, że cała kadra (poza Ahonenem) była do wymiany i Anssi miał szansę wystartować w Turnieju Czterech Skoczni i tam spisywał się bardzo dobrze. W Ga-Pa był 10, a w Innsbrucku wygrał swój pierwszy konkurs w skokach (Loteryjny i jednoseryjny), co było niesamowitym sukcesem. W kolejnych konkursach aż tak super nie było, ale dość często się plasował w pierwszej 10 i ostatecznie był 19. Mimo że to nie było najlepsze miejsce dla Anssiego, to sezon mógł uznać za najlepszy i pójść napić się ojczystej Finlandii

Sezon 2014/2015[edytuj • edytuj kod]

Po, delikatnie mówiąc, nieszczególnie udanym sezonie 2014/2015 Anssi powiedział, że odchodzi i nie wie kiedy wróci, ale może wróci, jeśli mu się znudzi życie poza sportem. Nauczył się bowiem na błędach Janne Ahonena, który odchodził i wracał po wielokroć jak syn marnotrawny za każdym razem mówiąc, że to ostatecznie. Anssi mówi, że może wróci... a pewnie nie wróci. Taki z niego kawalarz!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]