Strona główna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Skocz do: nawigacja, szukaj

Witamy na Nonsensopedii!
Polskiej encyklopedii humoru, którą każdy może redagować.

Przejdź do swojej strony użytkownika
Inne języki
Polish Embassy

Nonsa-BigIcon.png
Logo nonnews.png
MaleS.png
Logo noncytaty.png
MaleGra.png
Poradmikminibez.png
Pisarz.png
Nonsensopedia
Polska encyklopedia humoru
NonNews
Prawdziwe i urojone wiadomości
Słownik
Slangowy, alternatywny, jednojęzykowy
Cytaty
Kolekcja cytatów
Gra
Nie rozmawiamy o Grze
Poradniki
Zobacz jak to zrobić
Nonźródła
Materiały źródłowe
Icon-medal.png
Artykuł na medal
Bachor na punkcie kontrolnym. Że też się nie zgubił…

Marsz na orientację (nie mylić z biegiem na orientację, który jest podobny ale inny) – rodzaj gry komputerowej w terenie, najczęściej w lesie, oscylującej pomiędzy biegiem a geocachingiem. W dużym skrócie polega na odszukiwaniu punktów w terenie, według mapy, którą przygotowali organizatorzy. Biega się najczęściej po lesie i różnych parkach, choć bywają też imprezy czysto miejskie, co ma ten urok, że punkty kontrolne są likwidowane przez miejscowych meneli, zanim znajdą je zawodnicy.

Aby uprawiać marsze na orientację potrzebny jest specjalistyczny sprzęt: kompas, mapa, komplet przyrządów geometrycznych, tablice sinusów, kurwimetr, sprzęt strażacki do ratowania ludzi z bagien i całą masa innych rzeczy, których przydatność trudno ocenić przed startem.


Icon-ciekawostki.png
Czy nie wiesz…
Crystal Clear app kedit.svg
Najnowsze artykuły
Noia 64 apps ktip.png
Utwórz artykuł

Icon-grafika.png
Grafika na medal
SzybcyICiekli.png
Mrożące krew w żyłach – Science
Totalnie bez oporów – Nature
Accessories-dictionary.svg
Mądrość ze Słownika

Rozgrzeszenie – pieprzenie przy pomocy cnoty.

Icon-promowane.png
Polecane nonźródła i poradniki
Nonźródła: SzarańczaBaśń o trzech braciach i królewnieMatura z religii

Poradniki: Jak otworzyć butelkę winaJak zostać autorką powieści dla nastolatekJak nie zdechnąć z nudów w biurze

Icon-promowane.png
Promowane
Icon-nonnews.png
NonNews
Logo nonnews.png

26 maja

22 maja

10 maja

27 kwietnia

18 kwietnia

9 kwietniaZ archiwum NonNews:

20 sierpnia 2006

16 sierpnia 2006

Icon-rocznica.png
Święto na dziś

Dzień Gruzji

Dzień Znalezienia Kaspara Hausera

Flaga Gruzja.jpg
  • 3993 p.n.e – pierwszy odnotowany przypadek samoistnego rozsypania się kamiennego budynku w Sumerze. Powstaje pierwszy gruz.
  • 3992 p.n.e – Sumerowie wynajdują zastosowanie dla gruzu. Można przygniatać nim ludzi.
  • 1805Napoleon Bonaparte postanowił zostać sobie królem Włoch.
  • 1828 – w Norymberdze naleziono niedorozwiniętego sierotę – Kaspara Hausera – który staje się najważniejszym sierotą w historii świata.
  • 1918Gruzja proklamuje niepodległość. Później tego żałuje.
  • 1969Apollo 10 wraca na Ziemię. Nikogo to nie obchodzi.
  • 1991Zwiad Gamsachurdia zostaje pierwszym postsowieckim prezydentem Gruzji.
  • 2010Micheil Saakaszwili przestaje się przejmować śmiercią Lecha Kaczyńskiego i powraca do normalnego życia.
Icon-ankieta.png
Ankieta
Zostałeś małą dziewczynką. Co robisz?
Zagłosuj poniżej.
71
10
172
6
4
8
19
32
31
Oddano już 353 głosy.
poll-id 1090BA46F38970E5B9B3434DEB94DB18

Pojedynki artykułów na medal
To nie jest dobry tuning

Jak stworzyć wóz do lansu? Każdy myśli o posiadaniu wypasionej fury, ale nie każdy wie jak w takową się zaopatrzyć. W dzisiejszych czasach prawdziwie zajebisty samochód nie może być zwykłym seryjnym modelem. Spójrzmy prawdzie w oczy, lans staje się coraz bardziej skomplikowany. W tej dziedzinie należy bardzo uważać, robić wszystko ze smakiem, aby nie było siary. Dzisiaj nie wystarczy seryjny wóz, teraz trzeba mieć wóz stjuningowany jak to się mówi w wielkim świecie.

Lecz jak to zrobić? Jest wiele stylów tjuningu: japoński, niemiecki, garażowy. Dla początkującego, wybór i trzymanie się odpowiedniego stylu tak, aby nie było siary, jest, nie ukrywając, trudne, aczkolwiek, dzięki pomocy najznamienitszych specjalistów półświatka tjuningu, stworzyliśmy ten poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Wystarczy, że będziesz kierować się wskazaniami ukazanymi w tym tekście, a twoja fura będzie najzajebistsza na ośce, a może nawet w dzielnicy. Dyski czekają, aby pod nie podjechać. Więc, zaczynajmy.

Przygotowania

Spokojnie stary, wiem, że chcesz już wybyć w odpicowanej furce na city ale do tego jeszcze kawałek drogi. Musisz przygotować się mentalnie, fizycznie i niestety finansowo. Spoko, spoko, poradnik został tak skonstruowany, aby osiągnąć spektakularne efekty przy najmniejszych możliwych kosztach. Twoja fura osiągnie wyżyny absolutu nie bijąc specjalnie po kieszeni.

Który artykuł wybierasz?
Zagłosuj poniżej.
28
7
Oddano już 35 głosów.
poll-id E0F981B7FB7351259ECF40E11277D289

Orla Perć – tylko dla orłów!

Jak chodzić po Tatrach? Zależy od tego, ile masz lat i jakie jest twoje doświadczenie. Tatry może nie są jakimiś szczególnie wielkimi górami, ale atrakcji nie zabraknie dla nikogo, od osesków po bezzębnych starców. W końcu nie bez przyczyny jeździ tam cała Polska. A ewentualne niedostatki odbijesz sobie w przyszłym roku w Himalajach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest dla wszystkich, z urlopu możesz wrócić zarówno wynudzony jak mops, jak też i nogami do przodu, warto więc skorzystać z kilku porad, konsultowanych przed budką z piwem na samych Krupówkach.

Jeśli masz…

  • 0 – 10 lat – wyżej Nosala nie podskoczysz. Na Giewont nie ma się co pchać, bo rozdepczą, na Morskie Oko też, bo nie wystarczy ci kieszonkowego nawet na butelkę oranżady. Rysy odpadają, bo twoja ulubiona komórka może spaść ci w przepaść, albo podgrandzi ją świstak (i później zawinie ją w sreberka). Dolina Chochołowska też nie, bo przecież przyjechałeś w góry, a nie obcyndalać się po dolinach. Możesz ewentualnie przejść się ceprostradą (to ta droga w okolicy Morskiego Oka, którą łazi pół Polski, bo jest płaska, a później można się pochwalić, że było się w górach), ale nie ma tam ani kiosków z gumą do żucia, ani trasy na deskorolkę, więc nic nie zyskasz. A jeśli jakiś szczyl, oczywiście młodszy, pochwali się, że był z ojcem na Wołowcu, to po prostu strzel mu w dziób. W d… był, g… widział.

Czytaj całość
Propozycje
Archiwum
Czytaj całość