Płetwal błękitny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ogon płetwala błękitnego – reszta się nie zmieściła na zdjęciu

Płetwal błękitny ma prawie największego członka wśród ssaków – tylko ja mam większego.

Nawet w Hollywood o tym wiedzą


Płetwal błękitny – rybka akwariowa, którą ktoś kiedyś nazwał największym stworzeniem na Ziemi i tak już zostało. Płetwal w swojej budowie jest bardzo podobny do człowieka: ma dwa otwory nosowe, małą płetwę grzbietową w tylnej części ciała [1] i dużą płetwę ogonową z wyraźnym wycięciem po środku[2]
Mogłoby się wydawać, że takiemu to nikt nie podskoczy, ale jednak nawet płetwale mają swoich naturalnych wrogów (nie wliczając ludzi) – orki.

Pokarm[edytuj • edytuj kod]

Przez jeden dzień płetwale jedzą tyle, co ty przez całe życie, a więc tyle ile wystarczyłoby grupce murzynków do końca życia. Jest to tak naprawdę wielki spychacz, który pożera wszystko na swojej drodze i nawet nie poczuje, gdy połknie jakąś łódź podwodną. Ale zazwyczaj gustują w planktonie i rybach. Walenie, na wzór naszych bocianów, również podróżują zimą do ciepłych krajów, lecz tam nie mają pożywienia i przechodzą okres g(ł)odowy (w przeciwieństwie do tubylców). Tam również rodzą się małe płetwalki.

Ochrona[edytuj • edytuj kod]

Już dawno płetwale wpadły w oko wielorybnikom, ale prawdziwa obława przypadła na XX wiek, kiedy to rzucali się oni na nie, jakby zaraz miano je wycofać. I rzeczywiście – prawie wyginęły... Dlatego też od 1966 roku walenie jest/są (niepotrzebne skreślić wg uznania) objęte ścisłą ochroną!

Śpiew płetwali błękitnych[edytuj • edytuj kod]

Słyszałeś kiedyś odgłosy płetwala błękitnego będąc nad morzem? Serio słyszałeś? Jeśli tak to albo jesteś również płetwalem albo ktoś nam tu ściemnia. Wydają one dźwięki słyszalne przez inne osobniki z odległości 800 km i dlatego też nie muszą nosić z sobą komórek. Nie wiadomo o czym tak śpiewają, ale jeden z naukowców rzekomo stwierdził, że jest to ich autorska piosenka – „Kill the killer whale” (ang. „Zabić orkę”).

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Ich ulubionym myślicielem jest grecki filozof – Pla(nk)ton – którego dzieła wręcz pożerają.
  • Tak naprawdę to płetwale błękitne uwięziły orkę – swojego jedynego wroga w słynnym filmie „Uwolnić orkę”.
  • Penis płetwala błękitnego w stanie erekcji osiąga ok. 2,4 m. Teraz już wiadomo, czemu słynny waleń nazywał się Moby Dick.
  • Największy okaz płetwala wynosił ponad 33 metry. To tak jakby ustawić na sobie 20 dorosłych ludzi. Tylko kto by był penisem?
  • Płetwale błękitne mają czasami problemy żołądkowe po zjedzeniu Whales snack crackers.
  • Z tymi problemami żołądkowymi wiążą się niestety efekty uboczne. Pamiętacie może tsunami, które nawiedziło Tajlandię w 2004 roku?

Przypisy

  1. Z tą różnicą, że u człowieka występuje ona z przodu
  2. Ależ to poetycko napisane!