Klarnet: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
(red+graf.)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Klarnet.jpg|200px|right|thumb|To nie [[bomba]], to nie otwór gazowy karabinka Sten, to '''klarnet''' właśnie]]
{{redakcja|spróbujmy coś uratować}}


Klarnet – [[Instrument dęty|instrument nadęty]] drewniany, prosty i stary; zwykle czarny, choć kiedyś podobno widziano niebieski.
Klarnet - instrument nadęty drewniany, prosty i stary; zwykle czarny, choć w 1911 roku podobno widziano niebieski. Charakteryzuje się ogromną ilością klawiszy, które nieraz próbowano liczyć, ale za każdym razem wychodziło inaczej. Składa się z sześciu części: drewnianego stroika, ustnika, baryłki, dwóch korpusów z otworami, klapami i przyciskami oraz tajemniczej głosowej czary. Na klarnecie gra się świetnie, kiedy już nauczy się grać, a trochę to trwa. Tygodnie spędzone na nauce składania i rozkładania instrumentu, miesiące pędzone na dmuchaniu w ustnik, kolejne dni dmuchania w ustnik i baryłkę, a wszystko po to, aby w końcu złożyć cały klarnet i wydobyć dźwięk G. Później idzie już z górki, można szaleć, grać w orkiestrze nadętej, symfonicznej albo w kapeli na weselu. W tłumie i hałasie wskazane jest granie w górnych tonacjach, aby klarnet był słyszalny. Ma to swoje minusy, bo muzyka taka przypominać może pisk mysi, tudzież koci miauk, chyba że jest się wprawionym i wykwalifikowanym muzykiem, to można wydobyć dźwięki podobne do ptasiego śpiewu. Nic to, świat posiada wielu dzielnych i nieustraszonych bohaterów, którzy zdobywali się na odwagę publicznego grania na klarnecie, jak np. Woody Allen, Benny Goodman, Kruk Guliwer oraz Bunia z Gumisiów.

== Budowa ==
Klarnet charakteryzuje się ogromną ilością klawiszy, które nieraz próbowano liczyć, ale za każdym razem wychodziło inaczej. Składa się z sześciu części: Drewnianego [[stroik]]a, ustnika, baryłki, dwóch korpusów z otworami, klapami i przyciskami oraz tajemniczej głosowej czary.

== Nauka ==
Na klarnecie gra się świetnie, kiedy już nauczy się grać, a trochę to trwa. Tygodnie spędzone na nauce składania i rozkładania instrumentu, miesiące spędzone na dmuchaniu w ustnik, kolejne dni dmuchania w ustnik i baryłkę. Wszystko po to, aby w końcu złożyć cały klarnet i wydobyć dźwięk G. Później idzie już z górki, można szaleć, grać w orkiestrze nadętej, [[Orkiestra symfoniczna|symfonicznej]] albo w kapeli na [[wesele|weselu]].

== Gra w orkiestrze ==
W tłumie i hałasie wskazane jest granie w górnych [[tonacja]]ch, aby klarnet był słyszalny. Ma to swoje minusy, bo muzyka taka przypominać może mysi pisk, tudzież koci miauk – chyba, że jest się wprawionym i wykwalifikowanym [[muzyk]]iem, to można wydobyć dźwięki podobne do ptasiego śpiewu.

<br clear="all">
{{instrumenty}}


[[Kategoria:Instrumenty muzyczne]]
[[Kategoria:Instrumenty muzyczne]]

Wersja z 17:57, 6 cze 2009

Plik:Klarnet.jpg
To nie bomba, to nie otwór gazowy karabinka Sten, to klarnet właśnie

Klarnet – instrument nadęty drewniany, prosty i stary; zwykle czarny, choć kiedyś podobno widziano niebieski.

Budowa

Klarnet charakteryzuje się ogromną ilością klawiszy, które nieraz próbowano liczyć, ale za każdym razem wychodziło inaczej. Składa się z sześciu części: Drewnianego stroika, ustnika, baryłki, dwóch korpusów z otworami, klapami i przyciskami oraz tajemniczej głosowej czary.

Nauka

Na klarnecie gra się świetnie, kiedy już nauczy się grać, a trochę to trwa. Tygodnie spędzone na nauce składania i rozkładania instrumentu, miesiące spędzone na dmuchaniu w ustnik, kolejne dni dmuchania w ustnik i baryłkę. Wszystko po to, aby w końcu złożyć cały klarnet i wydobyć dźwięk G. Później idzie już z górki, można szaleć, grać w orkiestrze nadętej, symfonicznej albo w kapeli na weselu.

Gra w orkiestrze

W tłumie i hałasie wskazane jest granie w górnych tonacjach, aby klarnet był słyszalny. Ma to swoje minusy, bo muzyka taka przypominać może mysi pisk, tudzież koci miauk – chyba, że jest się wprawionym i wykwalifikowanym muzykiem, to można wydobyć dźwięki podobne do ptasiego śpiewu.