Lew
Ten artykuł dotyczy zwierzęcia. Zobacz też inne znaczenia tego słowa. |
Lew – ssak z rzędu szczerbaków. Bliski krewny leniwców i pancerników, choć nie jest zbyt podobny do swych krewniaków. Lwy dzielą się na szereg podgatunków, takich jak lew afrykański, lew berberyjski, lew morski czy Lew Trocki.
Tryb życia[edytuj • edytuj kod]
Różny, w zależności od płci. Samce lwów, podobnie jak niektórzy ludzie, spędzają cały dzień wylegując się lub spożywając pokarm, podczas gdy samice zajmują się zdobywaniem rzeczonego pokarmu na drodze polowania.
Budowa[edytuj • edytuj kod]
Jak łatwo można wywnioskować (na podstawie fotografii obok), lwy cechują się budową typową dla drapieżników, o czym świadczą cechy takie jak:
- wydłużony pysk, mieszczący długi, lepki język, służący do chwytania ofiary;
- łapy, zaopatrzone w ostre pazury, idealne do zabijania większych roślinożerców;
- długi, puszysty ogon, którego ruchy hipnotyzują ofiarę, ułatwiając schwytanie jej wyżej wspomnianym językiem.
Odżywianie[edytuj • edytuj kod]
Podstawowym pokarmem jest mięso, najczęściej dużych ssaków roślinożernych, takich, jak zebry, jednakże, jak wynika z eksperymentów hodowlanych znanego miłośnika tych zwierząt, Nerona, nie pogardzą też mięsem ludzi, zwłaszcza chrześcijan.
Występowanie[edytuj • edytuj kod]
Naturalne środowisko lwów stanowi Afryka, często występują one też w cyrku, zazwyczaj w parze z tak zwanym treserem. Treser zagania go do klatki, co jest niezwykłym osiągnięciem, ponieważ lwy są wyjątkowo leniwe. Często wkłada mu też głowę do paszczy, tworząc pozory niebezpieczeństwa.
Ochrona[edytuj • edytuj kod]
Kłusownicy często polują na lwy aby sprzedawać je na targu i robić z ich futra bieliznę. Na świecie pozostało już tylko 73 587 125 lwów. Za zabicie lwa obowiązuje kara 2000 peso kolumbijskich.[1]
Zobacz też[edytuj • edytuj kod]
To jest tylko zalążek artykułu o zwierzętach. Jeśli należysz do świata zwierząt – rozbuduj go.
- ↑ Czyli 2 złote...