Olesno

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Herb Olesna z typowym znakiem róży oraz polskim bocianem i ziołami

Olesno – (niem. Rosenberg), dawniej Różana Góra, to typowo polska, jednak największa w Europie, górska wioska licząca się na światowej scenie politycznej. Historycznie najdłużej istniejąca wioska w południowej Azji. Językiem urzędowym jest język hebrajski. Ludzie kupują tu za ruble.


Położenie, powierzchnia, zaludnienie

Plik:Olesno mapa.PNG
Położenie Olesna na mapie Europy – zielony kwadrat.

Położenie Olesna jest zróżnicowane i głównie zależy od częstotliwości napromieniowania ultrafioletowego Ziemi falami słonecznymi pochodzącymi z pierścieni Saturna.

Wpływ na położenie centrum wioski w stosunku do reszty dzielnic mają także wyniki wszystkich radiowych list przebojów, które to przesuwają centrum zawsze na północ od poprzedniego położenia, chyba że poprzednio centrum było na wschodzie, to przesunięte zostanie ono na zachód od wschodnio-połudnowego osiedla (względem starego centrum).

Zazwyczaj Olesno leży w wysokich pasmach górskich Europy Północno-Zachodniej. Dotrzeć do niego można tylko promem płynącym z Kluczborka.

Wielkość wioski szacuje się na 13 tysięcy kilometrów kwadratowych. Ludność oscyluje w okolicach 4 milionów, a gęstość zażulenia wynosi 200 osób na metr kwadratowy.


Średnia długość życia przeciętnego oleśniania wynosi 98 lat. Kobiety żyją średnio 56 lat, a mężczyźni 57 lat. Kobiety stanowią 68% ludności, mężczyźni 34%. W Oleśnie występują także liczne mniejszości etniczne. Większe z nich to Muppety i Pokemony, które stanowią 89% społeczeństwa.

Polityka

Plik:Olesno polityka.jpg
Posiedzenie w oleskim sejmiku.

W Oleśnie nie działają żadne partie polityczne ani w samoobronie, ani też w żadnej lidze. Jedyną i słuszną partią jest burmistrz. Raz w tygodniu odbywają się posiedzenia senatu i Rady Wiejskiej, której członkami są burmistrz, żona burmistrza i wujek Franek.

Wybory do Rady Wiejskiej, senatu, sejmu i kancelarii parafialnej odbywają się co 14 lat, przyświeca im zasada: Nie ważne kto głosował, ważne kto liczył głosy. Zazwyczaj liczy je niezależna komisja śledcza, jej przewodniczącą jest kochanka proboszcza, której pomaga nieoficjalnie żona burmistra.


Bezpieczeństwo

Plik:Olesno bezpieczenstwo.jpg
Oleskie fotoradary są postrachem dla piratów drogowych.

Nad bezpieczeństwem społeczności oleskiej czuwa 35 komisariatów policji (w tym 4 powiatowe i 15 wojewódzkich), siły szybkiego reagowania (m.in. GROM) oraz ochotnicza służba wiejska.

Liczba funkcjonariuszy wszystkich sił porządkowych jest dwukrotnie większa niż w innych wioskach w celu osiągnięcia maksymalnego bezpieczeństwa przy minimalizacji kosztów utrzymania.

Aby poprawić bezpieczeństwo, między godziną 19:30 (po dobranocce), a godziną 7:00 w dni robocze, święta, niedziele i Nowy Rok, panuje tzw. godzina policyjna.

Za złamanie kodeksu prawnego, w godzinie policyjnej, grozi kara grzywny na cele społeczne (na budowę nowego domu proboszcza) w wysokości 12 tysięcy dukatów, za każdy złamany punkt.

Kodeks prawny

  1. Proboszcz ma zawsze rację.
  2. Burmistrz ma zawsze rację.
  3. Każdy mieszkaniec ma prawo wyrażać swą opinię oraz poglądy (tzw. wolność słowa) we własnym domu w otoczeniu najbliższych, tj. samego siebie.
  4. Dopuszcza się organizowanie strajków i manifestacji w dni robocze, w porze obiadowej burmistrza, tj. godzinach 12:00-16:00, przed Urzędem Wiejskim.
  5. Mandat za złe parkowanie, pozostawiony za szybą i pobieranie opłat na parkingach niestrzeżonych jest legalny na terenie Olesna i niezgodny z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej.
  6. Na terenie całego Olesna jest zakaz sprzedaży prezerwatyw młodzieży do lat 15 i osobom nietrzeźwym - chcemy mieć zdrowe pokolenie.
  7. Dopuszcza się posiadanie białej i czarnej broni (inne kolory są zakazane) oraz działających (przynajmniej tykających) zegarów - Allach Akbar.
  8. W niedzielę i święta buty mają się świecić jak psu jajca, a w dni robocze należy ubierać japonki. Nie można zapomnieć o włożeniu słomy do japonek, tak by wystawała.
  9. Picie napojów alkoholowych, palenie papierosów oraz uprawianie seksu w miejscach publicznych jest surowo nakazane.
  10. W razie protestów i skarg patrz punkt 1 i 2.


Podział administracyjny

Plik:Olesno lot ptaka.jpg
Olesno z lotu ptaka z wyraźnym podziałem na osiedla.

Olesno dzieli się na kilka osiedli. Większe z nich to:

  • Świerczek (skupia ludność czytającą świerszczyki),
  • Walcek (głównie same wały i walce),
  • Słowickiego (ludzie, którym wydaje się, że są słowikami i śpiewają w nocy, często w stanie wskazującym na spożycie).

Innymi osiedlami leżącymi poza centrum, a strategicznymi dla wioski są:

  • Stare Olesno (tu lądują zużyci mieszkańcy),
  • Wojciechów (założone przez legendarnego Stanisława, który swym wyglądem przyciągał rzesze fanek, do dziś jest to największe skupisko kobiet w Oleśnie),
  • Leśna (słynie z głębokich stawów i jezior, główna atrakcja trustyczna dla mieszkańców Afryki),
  • Wachowice (słynne na pół Europy rykowisko, tu ludność co niedziele jedzie się wyszaleć w rytm muzyki Disco).

Dawniej częścią Olesna było [[Grodzisko]] (wraz z słynną depresją Wysoka). Jednak odgrodziło się ono od Olesna w 1579 roku, kiedy to grodziszczanie powiedzieli stanowcze "nie" oleskiej hegemonii. Do dziś trwają walki o te tereny. Spór bezskutecznie próbuje załagodzić kościół prawosławny i Amishe.


Gospodarka

Plik:Olesno rybolostwo.jpg
Typowa łódź rybacka. Na zdjęciu widać także opalających się oleśnian.

Głównym źródłem utrzymania się ludności żyjącej w najwyższych pasmach górskich (w centrum) jest rybołóstwo (głównie w fontannie, sprowadzonej z dalekiej Francji, zwanej potocznie "Ostatnim wytryskiem burmistrza"). Tereny oleskie słyną też z ogromnych złóż ropy naftowej, jednak nie są one wydobywane - władze czekają na krach na giełdzie w Hongkongu i spadek cen procesorów.

Olesno słynie z eksportu soków marchwiowych i napojów wysokoprocentowych, surowce te są wydobywane w kopalniach rozmieszczonych na obrzeżach wioski. Oleską gosodarkę wspierają liczne firmy, których z roku na rok jest coraz więcej. Dzięki niskim podatkom (nie przekraczają połowy pensji burmistrza) i taniej sile roboczej (w Oleśnie nadal panuje system niewolniczy) firmy zakładają tu swoje fabryki. Najbardziej znane to: pOrasKa, ArmataUra.

Infrastruktura i transport

Plik:Olesno transport.jpg
Główny środek transportu mieszkańców Olesna. Bardzo przydatny w poruszaniu się w wyższach partiach górskich.

Olesno posiada dobrze rozbudowaną sieć kanalizacji (wychodek przed każdą kamienicą), dróg (łącznie 13 km) i komunikację wiejską (średnio na każdym przystanku co 78 minut kursuje traktor wiejski).

W centrum znajdują się dwa ronda skonstruowane za pomocą najnowszej niemieckiej technologii (na rondo można wjechać, ale nie można z niego wyjechać). W Oleśnie krzyżują się dwa bardzo ważne szlaki: bursztynowy i królewski. Jeszcze nie wiadomo, co z tej krzyżówki wyjdzie, ale władze żyją nadzieją, że to pozwoli na szybki rozwój.

Wszystkie większe drogi (także autostrady) biegną obok Olesna, przez obwodnicę.

W śródmieściu znajduje się lotnisko, z którego dziennie odlatują 3 samoloty, ale już nie wracają.


Turystyka

Plik:Olesno turystyka.jpg
Dobrze oznakowane szlaki turystyczne pomagają turystom na szybkie i sprawne przemieszczanie się po Oleśnie.

Olesno jest bardzo atrakcyjną wioską czego dowodem jest roczny dochód z turystyki sięgający blisko 13 milionów euro.

Ma dobrze rozbudowaną bazę hotelową: 14 hoteli o standardach zbliżonych do normalnych.

Wielką popularnością cieszą się zabytki oraz inne atrakcyjne turystycznie miejsca, m.in.:

  • Siedem źródeł - obecnie miejsce w którym wypływa siedem wyschniętych źródeł stanowiącą główne zasoby wodne wioski;
  • Promenada wraz z pomnikiem, zbudowanym ku chwale Armii Czerwonej;
  • Moherowe wzgórze - niewielki pagórek (około 10 m n.p.m.) o niezwykle stromym stoku - zimą wykorzystywany przez narciarzy;
  • Przejście podziemne z kościoła do cmentarza - niedostępne dla turystów;
  • Ruiny zamku dynastii Ming - czynne codzinnie od 8:00 do 19:00 za wyjątkiem poniedziałku, wtorku, czwartku i niedzieli. W środy, piątki i soboty czynny od 13:00 do 15:00 za okazaniem legitymacji członkowskiej NATO.

Większość szlaków krzyżuje się przy Zielonym Ryneczku, który znajduje się na Solnym Rynku, zaraz koło Rynku, za Koroną Amfiteatru.

Edukacja

Plik:Olesno student.jpg
Odpoczywający oleski student po ciężkim dniu nauki.

Na terenie Olesna działa prężnie 37 placówek, powiązanych z edukacją, w tym 5 szkół podstawowych (w niższych partiach górskich), 13 średnich (te po środku) i 3 wyższe (te na samej górze).

Gimnazjum Olesno nie posiada, gdyż władze chciały się pozbyć problemu, jaki powstaje przy pracy z gimnazjalistami i odsyła ich na naukę do okolicznych mnichów. Wszystkie oleskie szkoły zapewniają wykształcenie co najmniej na poziomie zasadniczym. Grono pedagogiczne składa się głównie z emerytowanych amerykańskich nauczycieli, pochodzenia azjatyckiego.

Kultura

Plik:Olesno bojowki.jpg
Najprawdopodobniej to jest mejsce zebrań oleskich bojówek.

W Oleśnie nie istnieją instytucje kultury, ale gdyby istniały, to miałyby dorobek i duże doświadczenie w pracy, nie tylko na swoim polu, ale także sięgające Kresów Wschodnich i Dzikiego Zachodu.

Jedynymi instytucjami są "młodzieżowe bojówki". Działają one nielegalnie, więc są one przez władze nie uznawane. Władze walczą z ich tajnymi zebraniami w oleskim parku. Cel tych spotkań jest bliżej nieokreślony, jednak efekt zawsze ten sam.

Religia

Plik:Olesno religia.jpg
Miejsce kultu oleśnian.

Dominująca religią jest Mahometanizm. Mahometanie stanowią 34% populacji. Pozostałe 82% to drugi co do wielkości odłam religijny, który skupia ludzi wierzących w wygraną w toto-lotka. Reszta to skrajne odłamy Rydzykalizmu.

Sport

Łączenie tradycji ze sportem jest silną cechą oleśnian. Najprawdopodobniej tak wyglądają oleskie szachy.

Jedynym klubem sportowym w Oleśnie jest klub szachowy "MachSzat" mieszczący się w południowej części wioski, dokładnie nie wiadomo gdzie. Istnieją natomiast domysły, iż klub ten nie istnieje w ogóle. Podobno niektórzy tam chodzą, ale już nie wracają i nie ma kto opowiadać.

Raz w roku odbywa się ogólnonarodowy maraton 5x100, zwycięzcą jest ten, który jako jedyny będzie potrafił zrobić poprawnie jaskółkę. W przypadku remisu zawodnicy z tym samym wynikiem przystępują do dogrywki: 3x50 na czas. Jeśli nadal wynik nie będzie rozstrzygnięty zawodnicy mają do pokonania długi dystans: 1x1000, tu zwycięzca jest jeden. Jak narazie w historii XXX edycji maratonu nie wyłoniono zwycięzcy, a przed każdymi zawodami organizatorzy odprawiają uroczystą mszę w intencji przyszłych maratończyków i składają wieńce na grobach poprzednich zawodników.

W Oleśnie powoli zaczyna dominować piłka nożna, jest ona jednak nadal uważana za mało atrakcyjny sport, gdyż jak twierdzą wieśkańcy: Piłka nożna to nic innego, niż głupie bieganie 22 piłkarzy po trawie....

Zdrowie

Plik:Olesno szpital.jpg
Jeden z oleskich szpitali o najwyższych standardach. Od 1.01.2006 czterogwiazdkowy.

Uwzględniając starszą cześć społeczności oleskiej, na terenie miejscowości działają 4 szpitale. Żaden z czterech nie podsiał umowy z NFZ, jednak zapewniają kompleksowe badania i leczenie w zakresie opryszczki i bólów zęba. Ulubionym zajęciem lekarzy po godzinach pracy jest zabawa rentgenem na niewinnych pacjentach, w celu wyrobienia limitów, wynikających z umowy, która nie została podpisana z Kasą Chorych.

Klimat

Plik:Olesno zima.jpg
Centrum wioski zimą.

Klimat panujący na terenie Olesna jest umiarkowanie przejściowy, z tendencją do przejaśnień po godzinie 18:00. Generalnie latem jest ciepło, a zimą zimno - czasami odwrotnie, zależy to od sumy opadów w III kwartale następnego roku, która musi, bądź nie przekroczyć 13mm wody na metr kwadratowy.


Fauna i flora

Plik:Olesno tygrys.jpg
Typowa oleska leśna zwierzyna.

Tereny wokół Olesna zamieszkuje liczna zwierzyna i roślinność, głównie dzikie drzewa oraz iglaste lisy.

Sporadycznie można spotkać poZiomki oraz halugrzybki. Dzięki obfitej roślinności, a w konsekwencji dużych połaci zieleni w wiosce, oleśnianie bardzo pokochali zieleń, do tego stopnia, że nawet licealiści nie potrafią się z nią rozstać idąc do szkoły, czy też na długą przerwę.

Przeciętny oleśnianin ma w swoim domu 2 kanarki, 3 koty, 4 żółwie, 2 słonie i wiewiórkę.


Historia

Plik:Olesno kosmici.jpg
Na zdjęciu widoczna niszczycielska działalność kosmitów.

Historia Olesna sięga aż początku lat dwudziestych przyszłego stulecia.

Historycznym założycielem Olesna i jednocześnie pierwszym oleśnianinem urodzonym na tych terenach był Tales z Miletu (twórca teorii względności).

Na stałe do oleskich kart historii wpisały się wydarzenia z lat 1246-1538 kiedy to zupełnie nic się nie działo.

Najbardziej obfitym okresem był okres kredy i jury, a także barok, z którego jednak później zrezygnowano. Od zarania dziejów Olesno toczy wojnę z Praszką.

Od IV wieku n.e. Praszka utraciła niepodległość i stała się autonomią, pod władaniem Olesna. Dziś stanowi zaplecze gospodarcze. Olesno było kilkukrotnie palone przez tornada i tsunami, jednak za każdym razem zostało odbudowane. Najgorszy okres przypadał na czasy, kiedy to na tereny te najechali kosmici. Tworzyli jakieś śmieszne kręgi na polach i niszczyli w ten sposób plony rolinków, co doprowadziło prawie do klęski żywiołowej i epidemii. Od klęski oleśnian, uratował Fox Mulder, który jednak tak szybko jak się pojawił, to zniknął. Pozostawił on po sobie na tyle dobre wspomnienie, że co drugi mieszkaniec do tej pory ma w głównym pokoju obraz z nieśmiertelnym napisem I want to belive.

W okresie nowożytnym na Olesno najeżdżali Arabowie, pochodzenia Afgańskiego. Ludność, zaniepokojona najazdami, zbudowała tzw. Wielki Mur, (później, na oleski wzór, Chińczycy zbudowali sobie własny mur, przeciw Rosjanom) z gliny i pozostałości po żniwach, które odbyły się zaraz po weselu Boryny.

Mur okazał się na tyle skuteczny, że Arabowie zaprzestali ataków, a nawet oddali swoje haremy (stąd w Oleśnie taki duży procent w śród ludności stanowią kobiety).


Zabytki

Olesno posiada liczne zabytki, wpisane do światowego dziedzictwa kultury, m.in.: *mury obronne, całkowicie rozebrane w XVII wieku przez Muzułmanów (mury obronne znajdują się przy Rynku),

  • Rynek (wraz z retuszem i siedzibą władz wiejskich),
  • świątynie (głównie z desek, jednak po rządach Kazimierza Wielkiego przebudowano je i zrobiono z kamienia).

Zasłużeni

Plik:Olesno yeti.jpg
Pierwszy honorowy obywatel Olesna

Honorowymi obywatelami Olesna są: