Gangnam Style

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Oppan Gangnam Style!

PSY o tym artykule

Co to? Jakaś nowa Macarena?

Osoba, która jeszcze nie widziała tego teledysku[1] o Gangnam Style

Łop, łop, łop, łopan gangam stajl!

Polak o Gangnam Style
Gangnam Style w pełnej krasie

Gangnam Style – hit z Korei Południowej, z gatunku k-pop[potrzebne źródło], który pomimo niezrozumiałego dla przeciętnego człowieka tekstu podbił całą kulę ziemską. Jak ujmuje sprawę Wikipedia[2], w teledysku PSY tańczy tak, jakby siedział/jechał na koniu. Istnieją podejrzenia, że pomysł ukradł z reklamy Old Spice'a, ale firma nie podała sprawy do sądu. Inne źródła informują, że PSY przy tworzeniu tego kawałka, zainspirował się zdjęciami pewnej mieszkanki Sosnowca siedzącej na koniu, które zostały opublikowane w Super Expressie. Filmik po prawej obejrzano grubo ponad 2 miliardy razy, a liczba wyświetleń wciąż rośnie.

Geneza[edytuj • edytuj kod]

PSY od dziecka chciał nauczyć się jeździć konno, jednak jego rodziców nie było stać na wykupienie mu lekcji w południowokoreańskiej stadninie[3]. Zły na cały świat postanowił, że zostanie raperem. Udało mu się w 1999, dwa lata później rozpoczął wydawanie swoich kawałków, jednak bez jakiegoś sukcesu. Dopiero w 2012 roku przypomniał sobie swoje marzenia z dzieciństwa i postanowił je zrealizować. Nie miał jednak pieniędzy na konia, więc tylko udawał, że siedzi/jedzie na nim. Znajomi go nakręcili i mieli z tego udany polew, aż ktoś zaproponował napisanie do tego tekstu i puszczenie w świat. Utwór wydano 7 lipca i całkiem nieprzypadkowo znalazł się na pierwszych miejscach światowych list przebojów. Przebijał ilością wyświetleń wszystko inne, co media dokumentowały dokładniej niż badania Czarnych Emerytowanych Rasistowskich Naukowców na temat bozonu Higgsa.

21 grudnia 2012 wydarzyła się apokalipsa przepowiedziana przez Majów – liczba wyświetleń filmu na YouTube przekroczyła miliard. Utwór PSYa stał się pierwszym szajsem w historii ww. strony, który tego dokonał. Tuż przed tym historycznym wydarzeniem kulturowym ludzie zaczęli ujawniać wróżby Nostradamusa na temat rzekomego końca świata, które później okazały się podrobione[4].

Na przełomie listopada i grudnia 2014, Gangnam Style spowodował kolejną apokalipsę – hicior osiąga więcej wyświetleń niż można zapisać w 32-bitowym zapisie. YouTube jest zmuszone do zmiany systemu na 64-bitowy![5]

Opis[edytuj • edytuj kod]

Tytuł piosenki – Gundam Gangnam Style – nawiązuje do bardzo luksusowej dzielnicy w Seulu, zwanej Gangnam, gdzie bogaci odpoczywają sobie na plaży, są też wachlowani przez „idealną dziewczynę”. PSY przez większość czasu zajmuje się patatajaniem tańczeniem i rżeniem śpiewaniem, co jakiś czas rzucając Oppa, Gangnam Style. W teledysku pojawia się wiele postaci i dziwnych epizodów (chociażby w windzie…), ale kogo to obchodzi? Ważne, że ludziom się podoba, a na szkolnych dyskotekach będzie co puszczać.

Tak, on też nakręcił własną wersję…

Melodia[edytuj • edytuj kod]

Okrzyknięcie piosenki mianem przeboju było kwestią czasu, głównie z powodu ciekawego i chwytliwego beatu w tle. Sam podkład wykorzystuje zespół V-Unit w polskim hicie Jarek Polskę zbaw.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy