Poradnik Uśmiechu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

I żeby sweter wzięła ciepły.

Cała polska gimbaza po obejrzeniu pierwszego odcinka Poradnika Uśmiechu

Z papieru.

Cała polska gimbaza po obejrzeniu drugiego odcinka Poradnika Uśmiechu

Uśmierciny.

Cała polska gimbaza po obejrzeniu trzeciego czwartego odcinka Poradnika Uśmiechu

Pies Zbigniew.

Cała polska gimbaza po obejrzeniu piątego odcinka Poradnika Uśmiechu

Brak zachowania.

Cała polska gimbaza po obejrzeniu szóstego odcinka Poradnika Uśmiechu

Poradnik Uśmiechu – hit polskiego Internetu, seria dziwnych filmików autorstwa tajemniczej grupy o nazwie „Kraina Grzybów”. Opowiada o przygodach Agatki w Krainie Grzybów, do której trafia po zażyciu spożyciu silnych środków halucynogennych kilku grzybów. Po Krainie oprowadza ją diler wiewiórka Małgosia.

Postacie[edytuj • edytuj kod]

 • Agatka – główna bohaterka. Jak każda nastolatka, lubi sobie dać czasem w żyłę. Pewnego razu przedawkowuje środki halucynogenne grzyby, przez co trafia do Krainy. W trzecim czwartym odcinku odpadają jej włosy. Zaś w piątym zostaje prezenterką telegry. W szóstym odcinku pod tytułem Jak Swoje Dziecko zdejmuje zaślepki z oczu, dzięki czemu możemy zobaczyć, że jej oczy zawierają tylko białko.
 • Małgosiawesz wiewiórka, przewodniczka Agatki po Krainie. Być może to sam szef ogólnoświatowej siatki karteli narkotykowych, działającej pod nazwą „Teufel”; chociaż może jest po prostu wytworem wyobraźni Agatki. Uwielbia mówić po niemiecku. Mimo żeńskiego imienia, ma całkiem sporą grdykę. Plotki głoszą, że od trzeciego czwartego odcinka nie żyje. Jednak o dziwo, pojawia się w piątym, w którym zabiera Agatkę na spacer. W ostatnim odcinku ciągle zmienia kształt, po czym rośnie do niebotycznych rozmiarów.
 • Dżinsowy Człowiek – zagadkowa postać. Zajmuje się rozdawaniem dżinsu. Niektórzy twierdzą, że molestuje seksualnie Agatkę, inni zaś, że jego dżins to kombinezon ochronny, konieczny do ochrony przed napromieniowaniem[1].
 • Mama Agatki – postać drugoplanowa. Prawdopodobnie bierze kąpiele w smole, bo zawsze jest cała czarna. Z sylwetki bardzo podobna do Agatki. Lubi oddzielać mięso od kości.
 • Karolina – postać trzecioplanowa pojawiająca się w Grzybowych Melodiach. Zajmuje się śpiewaniem wesołych piosenek, które powstają (zapewne) po zażyciu zbyt dużej dawki LSD grzybów.
 • Hatszepsut z Bytomia – pojawia się dopiero w 5 odcinku. Mimo, że nie odgadła numeru, którym był Pies Zbigniew, wygrała zestaw warzyw „Patrycja” (jako nagrodę pocieszenia).
 • Zofia Kopytlanka – autorka cytatów Ptaki męczy latanie, jak chodzenie ludzi oraz Tylko samolotem zabawką leci się naprawdę (podobno jest też autorką powieści W krainie grzybów, choć nikt nigdy nie widział tej książki). Ani razu nie pojawiła się osobiście. Niektórzy sądzą, że to mama Agatki.
 • Justynka – prawdopodobnie koleżanka Agatki. Była bardzo, bardzo niegrzeczna i nie umiała się zachowywać, przez co wykrzywiło jej buzię (dosłowny cytat Agatki).

Fabuła[edytuj • edytuj kod]Cquote2.svg

Agatka dowiaduje się w jaki sposób może zjeść jabłko. Mama Agatki jest popierdolona chociaż nie ma o tym pojęcia.

Agatka rucha się z wiewiórką Małgosią, gdy ta chce zrobić skręta z papieru. Na szczęście jest krowa którą zawsze można zgwałcić. Mamę Agatki dręczą wyrzuty sumienia w zastanej sytuacji. Agatka powraca do przyszłości[2].

Podczas Nieobecności Małgosi Agatka postanawia przeczytać pocztę. Niestety jej dziewictwo zostaje odebrane przez włosy. Z pomocą przybywa niespodziewanie tajemniczy pedofil Dżinsowy Człowiek.

Agatka odbiera tajemniczy telefon. Okazuje się że rozmawia ze sobą. Wspólnie z wiewiórką Małgosią jedzą sztuczne kwiaty jednak nagle następuje awaria Małgosi. Agatka Natychmiast dzwoni do Polsatu w sprawie ostatniego odcinka „Pierwszej miłości”, w którym ma wystąpić.

Tym razem Agatka nie udaje przed nami dziecka. Okazuje się jednak, że cały czas srała. Grzybowe światło zostaje zobaczone przez jej wypalone oczy.

Cquote2.svg

Jak widać, słychać, a nawet czuć, fabuła jest bardzo intrygująca.

Teorie spiskowe[edytuj • edytuj kod]

W celu wyjaśnienia, o co tak naprawdę chodzi w Poradniku Uśmiechu, powstało kilka teorii:

 • Teoria atomowa – wielu ludzi zauważyło, że niektóre fragmenty z Poradnika pochodzą ze starych hamerykańskich materiałów na temat broni atomowej, którą każdy szanujący się Amerykanin ma w domu; przez co narodziła się teoria, że akcja dzieje się w post-apokaliptycznym świecie pełnym „grzybów”. Teoria ta jest bardzo mało przekonująca, w końcu każdy szanujący się film zawiera nawiązania do broni jądrowych. W ostatnim (szóstym) odcinku po zobaczeniu grzybowego światła i zdjęciu nalepek na oczy widzimy, że Agatka nie ma nic oprócz białka w oczach.
 • Teoria narkotykowa – Agatka uzależnia się od narkotyków sprzedawanych jej przez dilera działającego pod pseudonimem „Małgosia”. Papier jest jej potrzebny do zwijania skrętów. W trzecim czwartym odcinku, będąc na odwyku (Małgosi nie ma w trzecim czwartym odcinku, pamiętacie?), próbuje się odurzyć ucinając sobie włosy i wstrzykując je sobie do żył. Niestety w rezultacie odpada jej reszta włosów. Odcinek szósty tylko to potwierdza, gdyż jest najbardziej psychodeliczny z całej serii, a wydarzenia w nim wyglądają, jakby pisało je niezrównoważone dziecko.
 • Teoria gwałtuniektórzy twierdzą, że tak naprawdę Agatka po prostu jest ofiarą pedofila – Dżinsowego Członka Człowieka. Po bolesnej utracie dziewictwa, Agatka miała dostać się do Krainy Grzybów, co ma być głęboką metaforą do samogwałtu samobójstwa. W jednej ze scen widać rozpuszczające się dziecko, co ma symbolizować aborcję lub poronienie. W ostatnim odcinku temat poświęcony jest wychowywaniu dzieci, więc potwierdza to tylko tę teorię.
 • Teoria psychiatryka – ostatnio najpopularniejsza teoria. Odkąd w jednym z odcinków padła miejscowość Garwolin (w którym mieści się szpital psychiatryczny dla dzieci) zaczęło wysuwać teorię o chorobie głównej bohaterki. Wszelkie dziwne wydarzenia wywoływane są lekami na uspokojenie, Dżinsowy Człowiek to ordynator[3], zaś zwierzenia mamy to nic innego jak opowieść o tym, jak córka jej nie poznała. Na sam koniec szóstego odcinka pokazana jest Agatka za szybą przypominającą lustro weneckie[4].

Opowieść o drodze do Krainy Grzybów[edytuj • edytuj kod]

Wszystko rozpoczyna się od pogoni za uciekającą paczką narkotyków uciekającym grzybem po drodze do lasu. Grzyba zauważono na łące. Po dogonieniu grzyba wszystko zaczyna robić się jak z papieru. W uszach piszczy, z nieba spada kolorowy ogień, jest noc i jest zimno. Nie jest dobrze, kolejne grzyby są wielkie i usiłują pożreć winowajcę, który zjadł jednego z ich kumpli.

Pamiętaj[edytuj • edytuj kod]

Kraina-grzybów.png

TY TEŻ JESTEŚ PEŁEN GRZYBÓW!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

 1. A co, myślałeś/łaś że to takie zwykłe grzybki z lasu?
 2. To jest z pewnością nawiązanie do filmu Powrót do przyszłości
 3. zawsze nosi strój lekarza
 4. Które znajduje się w placówkach typu komendy policji