Stany Zjednoczone Ameryki

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
NonNews
Zobacz w NonNews tematy:
Nonźródła
Zobacz w Nonźródłach:
Hymn U$A
Amerykanie w sosie własnym
Typowy Amerykanin podczas posiłku wysiłku
American Way
Papier toaletowy w Stanach
Biały Dom – siedziba prezydenta U$A
Mapa świata wydana przez amerykańskie ministerstwo edukacji

Przyjechali goście z Kuby, Jamajki i Honolulu – wszystkich zakątków U$A.

Prezenter TVP1 o U$A

We're sorry, but this service is unavailable in your country.

Patriotyczne przesłanie U$A do zgniłego świata

USA? Czy to starsza wersja USB?

Geograficzny ignorant o U$A

Coca Cola, czasem wojna.

Rammstein o U$A

Stany Zjednoczone Ameryki (U$A) – kraina dolarem i Colą płynąca, położona w Ameryce Północnej, zamieszkała przez wszystkie narody świata. Ma w Google więcej wyników wyszukiwań niż słowo „fuck”. Kraj, gdzie faceci biegają z piłką w rękach i mówią na to football, a ludzie zamawiają poczwórnego Big Maca i „dietetyczną” Colę. Dla Polski – Wielki Brat zza Oceanu, bo tak jak Polska, ma we fladze barwy biało-czerwone.

Geografia

Wg przeciętnego Amerykanina U$A leży w centrum świata. Położona jest na północ od Ameryki Południowej i otoczona z każdej strony przez flotę lotniskowców. Poza tym, wielu z nich myśli, że wszystko co leży na wschód od Niemiec to Rosja. Jedynie 5,63% Polaków wie, że stolicą U$A jest Łoszington, a nie Nju Jork, z kolei 94.37% Polaków myśli, że U$A leży obok USB. Jeszcze więcej naszych rodaków twierdzi, że Waszyngton leży w stanie Waszyngton.

Podział administracyjny

Jak sama nazwa wskazuje, $tany Zjednoczone podzielone są na 50 stanów (wszystkie są zjednoczone). Aby nie utrudniać Amerykanom szkicowania mapy ich własnego państwa, większość z nich ma bardzo regularny kształt, przypominający prostokąt. Wyjątkiem jest Floryda, która ma kształt męskiego członka. Największym stanem jest położona na północy Alaska. Każdy stan ma swoją stolicę, która przeważnie jest jakąś małą, nikomu nieznaną mieścinką.

Inne aspekty położenia geograficznego

$tany Zjednoczone położone są w najbardziej pechowym miejscu na Ziemi. Splot niezbadanych przez amerykańskich naukowców okoliczności geograficzno-geologicznych spowodował, że to w kierunku U$A zawsze lecą asteroidy, celem wyrżnięcia w ten kraj, tu występują tornada, huragany, najazdy obcych, trzęsienia ziemi, susze, powodzie, rodzą się wszelkie kataklizmy oraz niefarty, jak również jest jedynym miejscem na świecie, przez które regularnie przechadzają się przerośnięte jaszczurki i wielkie roboty w kształcie dinozaurów. Na szczęście Ameryka ma swoich herosów, którzy ratują kraj. Są nimi:

Gospodarka

Podstawą gospodarki rolnej U$A jest owsianka. I hamburger. Oraz kryzys. Jak również produkcja na eksport dolara. Także kredyty i wirtualny pieniądz. Głównymi roślinami hodowanymi w tym kraju są popcorn, chipsy i hamburgery.

Rolnictwo opiera się na uprawie ziemniaków na frytki i zboża na bułki do hamburgerów. Krowy hoduje się na kotlety do hamburgerów, psy do hot-dogów, koty na deser, a wieśniaków z Teksasu – do hodowli wyżej wymienionych. Ewentualnie i sporadycznie możemy zauważyć plantacje pomidorów na ketchup, owsa na owsiankę oraz kukurydzy na popcorn, a od niedawna można spotkać farmy obsiane pizzą.

Dzięki rozwojowi wysokiej technologii i wykorzystywaniu polskich naukowców, przemysł kwitnie. Głównym zadaniem produktów przemysłu jest powiększanie masy Amerykanów oraz sprzedawanie demokracji krajom Wschodu w promocji: „Kup demokrację, dostaniesz głupotę gratis”.

Występują w formie służby dla bogatych Amerykanów. Amerykanie zazwyczaj nie znają się na niczym, co nie dotyczy ich pracy zawodowej. Wzywają specjalne firmy, aby skosić trawnik, zabić muchę i spuścić wodę w toalecie. W związku z tym, USA ma najbardziej rozbudowany sektor usług na całym świecie, co (jak wiadomo z lekcji geografii) przekłada się na ich bogactwo.

Opiekuńczość

Stany Zjednoczone są najbardziej opiekuńczym krajem na świecie. W odróżnieniu od innych krajów cała para systemu opieki społecznej idzie w opiekę nad milionerami i megakoncernami. Opiekują się również ropą naftową innych państw. Wykazują także wielkie miłosierdzie dla ludów Bliskiego Wschodu, wojując o porządek, ład i przy okazji wymordowując 69% ludności.

Nauka

Opiera się na bardzo wąskiej specjalizacji. Przykładowo: pewien Amerykanin może być mistrzem świata w wykręcaniu żarówek, a jednocześnie nie mieć pojęcia o ich wkręcaniu.

Przeciętny mieszkaniec U$A często nie jest w stanie pojąć geografii. Wie, że istnieje coś takiego jak Czechosłowacja, ale nie jest pewien, czy graniczy ze Związkiem Radzieckim.

Warto dodać, że dla przeciętnego Amerykanina przeczytanie jednej książki (zazwyczaj instrukcji obsługi długopisu jednorazowego, bez której pisanie byłoby niemożliwe) w ciągu dwudziestu lat jest wielkim osiągnięciem.

W razie wojny Amerykanie są pomocni i służą dostawą broni. Obu stronom konfliktu.

System jednostek

Amerykanie, chcąc ograniczyć ilość napływowych imigrantów, odrzucili system jednostek metrycznych (czyli znanych nam metrów, kilogramów i litrów), a zaczęli stosować system imperialny, mający maksymalnie uprzykrzyć życie przybyszom, a którym nikt inny (no, prawie nikt) się nie zamierza w dzisiejszych czasach przejmować i w którym jednostki nie mają żadnego odniesienia wobec siebie nawzajem.

  • Odległość Jankesi mierzą w stopach (feet, w skrócie ft, co – przynajmniej na razie – jest dość intuicyjne). Po obcięciu dokładnie 5280 typowych amerykańskich stóp (lub 5213 w przypadku otyłych) i ułożeniu ich jedna za drugą otrzymujemy milę. Mila oczywiście jest dłuższa, żeby przyjezdnym podróżnikom fundować dłuższe podróże. Stopę można jeszcze podzielić – na 12 cali, jakby nie było sensu niczego dzielić inaczej na dwie, trzy lub cztery części.
  • Masę mierzą w funtach (pounds, w skrócie… lbs), przy czym funt jest ciut mniejszy niż pół kilograma, ale na tyle, żeby nie dało się powiedzieć ach, czyli 100 funtów to 50 kilogramów!, zaś dzieli się na 16 uncji (ounce, w skrócie oz[1]). Dwa tysiące „elbeesów” daje nam… tonę, ale – zgadliście – do naszej tony ma się dokładnie tak, jak dwa funty do kilograma. Tak więc płacąc tonę amerykańskiego (tudzież liberyjskiego) złota dostajecie 0,9 tony metrycznej.
  • Objętość mierzą w uncjach i nie, to nie jest déjà vu – robiąc interesy z dilerem musicie domyślać się, czy jego uncja oznacza masę, czy objętość. Układając pudła w magazynie wymyślili sobie, że 128 uncjowych pakuneczków da galon – z 64 takich pakuneczków można łatwo ułożyć sześcian o boku czterech pudełek, ale, żeby nie było za łatwo, do galonu potrzebne będą dwa takie sześciany. Ponad to dokładnie osiem uncji daje cup – czyli pucharek[2], co amerykańskim dzieciom ułatwia naukę systemu binarnego;
  • temperaturę wyrażają natomiast w stopniach Fahrenheita. Co to oznacza?
    • przy 0 stopni zamarza skoncentrowany roztwór soli (odpowiada to -17° C);
    • temperatura topnienia lodu wyrażona w Fahrenheitach to 32°. Wygląda dość przypadkowo, ale do tego jeszcze wrócimy;
    • 100 stopni oznacza śmiertelną gorączkę u mężczyzny (37,77° C);
    • 212° F natomiast to temperatura wrzenia wody. Od topnienia lodu do wrzenia wody mamy zatem 180 stopni, tadam! Skalę tę można dzięki temu dzielić bez ułamków m.in. na 9, 12 i 45.

Pozorną niedorzecznością jest to, że pozostawili znany nam system mierzenia czasu – skoro jednak doba ma 24 godziny, godzina oraz minuta dzielą się na 60, a liczby te nigdzie się jeszcze nie pojawiły, to postanowiono pozostawić je na swoim miejscu.

Problemem jest jednak istniejący na terenie USA dualizm – youtuberzy zmuszani są do podawania danych w dwóch formatach, aby nie zbierać hejtów. Naukowcy zaś – aby bez większych przeszkód komunikować się z resztą świata – zmuszeni zostali do korzystania z jednostek metrycznych i zaakceptowania ich jako uniwersalne, nie przeszkadza to jednak podejmowania prób forsowania systemu imperialnego na gruncie inżynierii.

Struktura władzy

Na czele państwa stoi Donald Trump, który jako pierwszy Amerykanin przeprowadził się do budynku socjalnego zamieszkanego przez murzyna. Musi on podejmować wiele bardzo ważnych decyzji, takich jak wybór koloru kwiatków w ogródku na głównej ulicy w Waszyngtonie.

Prawo

Obowiązkiem obywatela jest noszenie broni na łańcuszku zawieszonym na szyi. Prawo jazdy jest dostępne od 16 lat, broń od 18, a napoje procentowe od 21. Wszyscy kradną, ale niczego nie brakuje, więc policja nie reaguje. W niektórych stanach przestępstwem jest za to seks oralny, lub w ogóle w innej pozycji niż misjonarska.

Język

Charakteryzuje się niezwykłą prostotą, przy pomocy której realizowane są wszelkie funkcje komunikacyjne. W praktyce oznacza to, że przy użyciu jednego słowa „fuck”, można wyrazić znakomitą większość uczuć i opinii. Często stosowane jest słówko posiłkowe „asshole” oraz zlepek słów „fuck you”. Lenistwo Amerykanów pozwoliło im skrócić nawet zwrot „OK” do samego „k”. Mimo to, słowa „fuck” nie wolno używać i jeśli pada ono w filmie, może być oglądany tylko po ukończeniu 18 lat oraz pod nadzorem rodziców. W filmach dla dzieci można pokazać, jak się morduje, byleby nie padało przy tym słowo na „f”. No i nie można pokazać nawet cycka („boobs”).

Sport

Amerykanie nie uprawiają sportu. A przynajmniej nie taki, który zmuszałby ich do aktywności fizycznej. Dlatego wielką popularnością cieszą się wyścigi samochodowe jak NASCAR. Nie dość, że nie trzeba być sprawnym fizycznie, aby tam wygrywać, to jeszcze jeździ się po okręgu. Dzięki temu, że ten sport tak łatwo śledzić (transmisja może zostać przerwana 15 minutowym blokiem reklamowym, a my i tak nic nie przegapimy) stała się tak popularna wśród wszystkich kręgów społecznych, ponieważ nawet polski polityk zrozumiałby zasady.

Co ciekawe, w Ameryce znajdują się też tory wyścigowe opuszczone z powodu ich bardzo trudnej trasy. Tory te mają zakręty w lewo… i kilka w prawo! co jest zbyt skomplikowane nawet dla uczonego (?) Amerykanina.

Amerykanie uwielbiają też wszystkie sporty o niejasnych dla Europejczyków zasadach, takie jak football (skąd ta kretyńska nazwa? Przecież oni przede wszystkim tę piłkę noszą!) oraz baseball (którego największym wkładem do międzynarodowej kultury były kije, powszechnie używane przez Czarnych Braci oraz włoskich obrońców uciśnionych).

Rozróby U$A

Wywiad Nonsy sporządził listę super tajnych spraw władz U$A. O to niektóre z punktów tej listy:

1890 – Południowa Dakota – wojska amerykańskie zmasakrowały Indian – słynna masakra w Wounded Knee

1890 – Wojska USA napadły na Argentynę

1891 – Napaść na Chile i walka z obrońcami Chile, których jankesi nazwali ‚nacjonalistami’

1891 – Napad na Haiti i stłumienie buntu Murzynów

1892 – Idaho – masakra górników w kopalniach srebra

1893 – Hawaje – napad zbrojny, który zakończył się całkowitym zniszczeniem królestwa.

1894 – Nikaragua – okupacja Bluefields

1894-95 – Napaść na Chiny – flota i wojsko ‚interweniują’ w wojnie japońskiej

1894-96 – Korea – piechota USA okupuje Seul

1895 – Panama – USA zaatakowały prowincje Kolumbii

1896 – Nikaragua – wojska USA lądują w Corinto

1898-1900 – Chiny – wojska amerykańskie tłumią rewolucję bokserów

1989-1910 – Filipiny – Amerykanie pokonały hiszpańskie oddziały; wymordowały 600 tysięcy tubylców (ludobójstwo?)

1898-1902 – Kuba – Amerykanie podbili hiszpańska Kubę

1898 – Guam – flota amerykańska i wojsko wymordowały tubylców; Guam do tej pory służy jako baza

1898 – Nikaragua – zdobycie portu San Juan der Sur

1899 – Samoa (na Pacyfiku) – bitwa o następstwo tronu

1901 – Oklahoma – armia rozgromiła bunt Indian Creek

1901-1914 – Panama – walki o Kanał Panamski

1903 – Honduras – stłumienie rewolucji przeciwko USA

1903-04 – Dominikana – stłumienie rewolucji przeciwko USA

1904-05 – Korea – udział w wojnie rosyjsko-japońskiej

1906 – Kuba – interwencja w wyborach na Kubie

1907 – Nikaragua – podbój kraju, tzw. dyplomacja dolarowa; ustanowienie ‚protektoratu’

1907 – Honduras – okupacja kraju w czasie wojny z Nikaraguą

1908 – Panama – zbrojna interwencja w czasie elekcji

1910 – Nikaragua – atak na Bluefields i Corinto

1911 – Honduras – zbrojna interwencja w wojnie domowej

1911-41 – Chiny – zbrojna okupacja Chin

1912 – Kuba – zbrojna interwencja w wojnie domowej wywołanej przez USA

1912 – Panama – zbrojna interwencja w czasie wyborów

1912 – Honduras – zbrojna interwencja w ‚obronie interesów USA’

1912-33 – Nikaragua – zbrojny napad i okupacja kraju

1913 – Meksyk – zbrojna interwencja w czasie rewolucji

1914 – Dominikana – walki z rebeliantami o Santo Domingo

1914-18 Meksyk – mordowanie ‚nacjonalistów’ broniących kraju

1915 – Teksas – stłumienie rebelii „Plan of San Domingo”

1916-24 – Dominikana – zbrojna okupacja

1917-33 – Kuba – militarna okupacja

1917-18 – Niemcy (I wojna światowa) – wojna z Niemcami

1918-22 – Rosja – zbrojna interwencja w walkach bolszewickich

1918-20 – Panama – zbrojna interwencja w czasie i po wyborach

1919 – Honduras – zbrojna interwencja w czasie kampanii wyborczej

1919 – Jugosławia – zbrojna pomoc Włochom przeciwko Serbom w Dalmacji

1920 – Gwatemala; rozbicie związkowców

1922 – Turcja – mordowanie nacjonalistów w Smyrnie

1922-27 – Chiny – wojska amerykańskie zaangażowane w rewolucję

1923 – Meksyk – bombardowanie Calles

1924-25 – Honduras – wojska USA interweniują w elekcji

1925 – Panama – wojska USA rozpędzają strajk generalny

1927-34 – Chiny – militarna okupacja kraju przez wojska USA

1932 – El Salvador – okręty USA wysłane w czasie powstania Martiego

1941-45 – udział w II wojnie światowej; bombardowanie Hawajów, Włoch, Niemiec, Japonii

1945 – Japonia – bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki bronią atomową

1946 - Iran – zagrożenie Iranu bronią atomową

1946 – Jugosławia – flota USA; zagrożenie bronią atomową

1947 – Urugwaj – zagrożenie bronią nuklearną: manewry bombowców

1947-49 – Grecja – zbrojna interwencja w wojnie domowej

1948 – Niemcy – popisy bronią atomową celem zastraszenia

1948-49 – Chiny – zagrożenie nuklearne ze strony USA

1948-54 – Filipiny – wojna przeciwko powstaniu Huka

1950 – Puerto Rico – krwawe stłumienie powstania o niepodległość w Ponce

1951-53 – Korea – bombardowanie, artyleria i zagrożenie nuklearną; bazy woskowe są do tej pory

1953 – Iran – Amerykanie przeprowadzili krwawy zamach stanu na demokrację i wprowadzili na tron szacha

1954 - Wietnam – oblężenie i bombardowanie; zagrożenie nuklearne

1954 – Gwatemala – bombardowanie Gwatemali z baz w Nikaragui za karę, że rząd w Gwatemali znacjonalizował firmy USA

1956 – Inwazja na Egipt; straszenie bronią nuklearną

1958 – Liban – armia i piechota USA okupują kraj; stłumienie rebelii

1958 – Irak – straszenie bombą nuklearna; ostrzeżenie przed inwazją w Kuwejcie

1958 – Wojskowa interwencja w Panamie

1960-75 – Wietnam – ponad milion ofiar najdłuższej wojny i krwawej okupacji kraju

1961 – Kuba – nie całkiem udana inwazja USA

1961 – Niemcy – kryzys z powodu Muru Berlińskiego; stan pogotowia

1962 – Laos – militarna interwencja w wojnie partyzanckiej

1962 – Kuba – blokada; kryzys z ZSRR

1963 – Irak – zamach stanu, zamordowanie prezydenta i sprowadzenie Husajna z wygnania

1964 – Panama – wojna o Kanał Panamski; mordowanie mieszkańców

1965 – Indonezja; miliony pomordowanych w zamachu zorganizowanym przez CIA

1965-66 – Dominikana – wojskowa interwencja w w czasie wyborów

1966-67 – Gwatemala – interwencja ‚zielonych beretów’ przeciwko powstańcom

1969-75 – Kambodża – ponad dwa miliony zabitych w czasie bombardowań; głód, nędza i chaos polityczny

1970 – Oman – inwazja

1971-73 – Laos – bombardowanie dywanowe kraju

1973 – Chile – zamach stanu na demokratycznie wybrany rząd Allende

1975 – Kambodża – bombardowanie kraju

1976-92 – Angola – mordowanie powstańców

1980 – Iran – odbicie zakładników w ambasadzie i rebelia

1981 – Libia – zbombardowanie samolotów libijskich

1981-92 – El Salvador – wojna z powstańcami

1981-90 – Nikaragua – wojna z powstańcami (Contras)

1982-84 – Wojna USA w Libanie

1983-84 – Wojskowa inwazja w Grenadzie

1983-89 – Honduras – budowa baz amerykańskich na granicy

1984 – Iran – zestrzelenie irańskich samolotów nad Zatoką Perską

1986 – Libia – bombardowanie kraju; zamach na Kadafiego

1986 – Boliwia – bombardowanie plantacji kokainy

1987-88 – Iran – USA pomaga Irakowi bombardować Iran

1989 – Libia – zestrzelenie libijskich samolotów

1989 – Virgin Islands (Wyspy Dziewicze) – wojskowa interwencja

1989 – Filipiny – militarna ochrona w czasie puczu

1989 – Panama – krwawy zamach stanu zorganizowany przez USA

1990 – Liberia – wojna domowa

1990-91 – Arabia Saudyjska – interwencja wojskowa (540 000 wojska stacjonującego w Omanie, Katarze, Bahrajn, Izraelu i Emiratach)

199-91 – Irak – blokada portów i bombardowanie; ponad 200 000 zabitych w czasie inwazji na Irak, poważne zniszczenie armii irackiej

1991 – Kuwejt – militarna interwencja i powrót królewskiej rodziny na tron

1991-2003 – Irak; bombardowanie kraju; sankcje ekonomiczne

1992-94 – Somalia; zbrojna okupacja w czasie wojny domowej

1992-94 – Jugosławia; NATO blokuje Serbię i Czarnogórę

1993 – Bośnia – bombardowanie Serbów

1994 – Haiti – krwawy zamach stanu przeciwko rządom wojskowym (polskie wojsko też brało udział)

1996-97 – Zair (Kongo) – rewolucja w Kongo

1997 – Liberia – wojskowa interwencja

1997 – Albania – wojskowa interwencja

1998 – Sudan – zbombardowanie fabryki lekarstw

1998 – Afganistan – ataki na ośrodki treningowe CIA

1998 – Irak – bombardowanie kraju

1999 – Jugosławia – NATO bombarduje Serbię i okupuje Kosowo

2000 – Jemen – bombardowanie Adenu

2001 – Macedonia – NATO interweniuje w sprawie albańskich rebeliantów

2001 – Zburzone wieże WTC w NY przez wewnętrzne służby USrAela CIA itp. by wywrzeć w ludziach poparcie na wojnę w Afganistanie, i wprowadzić system do inwigilacji-przeszukiwania każdego człowieka pod pretekstem terroryzmu. 1 Akcja lądowa: Mazar-i Szarif 2 Zdobycie Kabulu, 3 Atak na Kunduz, 4 Zdobycie Kandaharu, 5 Bitwa o twierdzę Tora Bora, 6 Powołanie wojsk ISAF i ustanowienie nowego rządu.

2001 – Inwazja na Afganistan, która trwa do tej pory. 1 Akcja lądowa: Mazar-i Szarif 2 Zdobycie Kabulu, 3 Atak na Kunduz, 4 Zdobycie Kandaharu, 5 Bitwa o twierdzę Tora Bora, 6 Powołanie wojsk ISAF i ustanowienie nowego rządu.

2002 – Jemen – ataki dronami na ludność cywilną

2002 – Filipiny – wojna z powstańcami

2003 – Kolumbia – wojna z powstańcami

2003-11 – Irak – najazd na Irak, zamordowanie Husajna, zniszczenie kraju, okupacja militarna (160 000 żołnierzy USA)

2003 – Liberia – walki z powstańcami

2004-05 – Haiti – zamach stanu na Arystydesa; okupacja wojskowa USA

2005 – Pakistan – bombardowanie kraju przez USA; ataki dronów

2006 – Somalia – zamach na islamski rząd

2008 – Syria – ostrzeliwanie kraju z terenu Iraku

2008 – Gruzja /Osetia Płd. – kolorowa rewolucja w Gruzji i krwawa prowokacja w Osetii

2009 – Jemen – regularne bombardowanie kraju przy pomocy Arabii Saudyjskiej

2011 – Libia – napaść zbrojna na kraj, zbombardowanie wsi i miast; zamordowanie Kadafiego

2011 – Syria; wojna w Syrii o gazociąg

2013 – Ukraina – zamach stanu i przygotowanie rewolucji

2014 – Irak – interwencja zbrojna, rewolucja w kraju i walki powstańcze

2014 – Syria – bombardowanie kraju przy pomocy ISIS

2016 – WOJSKA NATO PRZYGOTOWUJĄ INWAZJĘ NA SYRIĘ

2018 - "stan wojenny" na Ukrainie; prowokacja Rosji (w jakim celu?)

2018 - czas na burdel w Polsce ! u.s. raelskie wojsko i sprzęt militarny już jest, po instrukcje też latają do Izraela

Ciekawostki

  • Jednym z hobby Amerykanów jest naruszanie ich narodowego sacrum.
  • Aby uczcić swoich dawnych wrogów jakim był Związek Radziecki, Amerykanie zaczęli nazywać swoje statki od „USS” co oznacza „United Soviet Ships”.
  • Słynni amerykańscy naukowcy są źródłem wielu ciekawych „faktów” w polskich mediach, lecz mało kto słyszał o „badaniach amerykańskich naukowców” właśnie w FUSA.
  • Amerykanie nie chcieli zrzucać bomb atomowych na Japonię, po prostu byli zbyt leniwi by dobrze je przymocować.
  • Amerykańscy naukowcy udowodnili, że nigdy się nie mylą.
  • Amerykanie od lat 80 często bywają otyli.

Galeria

  1. Prawdopodobne nawiązanie do Czarnoksiężnika z krainy Oz
  2. Albo filiżanka, chuj wie