Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Główny środek transportu ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o. (w skrócie ŁKA) – przewoźnik kolejowy o charakterze regionalnym, powstały w 2010 roku z inicjatywy łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego. Prawdopodobną przyczyną powstania spółki był fakt, iż samorządowcy w Łódzkiem pozazdrościli kolegom ze Śląska i Mazowsza posiadania własnych przewoźników kolejowych. Spółka okazała się być, mimo małego zasięgu, strzałem w dziesiątkę - wkurzeni na PKP pasażerowie znaleźli szybszą alternatywę.

Trochę historii

Ponieważ koncepcja lokalnego przewoźnika kolejowego tak się spodobała nie tylko urzędnikom wojewódzkim, ale i władzom 12 miast regionu, w czerwcu 2010 powołano do życia ŁKA. Rok później zaczęto organizować przetargi, a od 2013 remontować istniejące przystanki i stawiać nowe. W czerwcu 2014 uruchomiono kursy z Dworca Kaliskiego do Sieradza, a 3 miesiące później pociągi zaczęły jeździć z Widzewa na Zgierz.

Trasy[1]

Dodatkowo na terenie Sieradza i Głowna uruchomione zostały linie autobusów dowozowych, bo tak.

Kierownictwo w 2015 roku przedstawiło pomysł by trasy ŁKA przedłużyć do Skierniewic[3] i Radomia Radomska. W odpowiedzi na tę zapowiedź jeden z pasażerów zaproponował przedłużenie trasy Łódź - Sieradz aż do Kalisza.[4] Czekamy na odpowiedź!

Tabor

Na trasach ŁKA kursuje 20 nowoczesnych, przegubowych 2-członowych pociągów o wdzięcznej nazwie FLIRT 3, których krewniaki kursują na Śląsku i Mazowszu[5]. Z zewnątrz wyglądają trochę bulwiasto, ale w środku to pełno bajerów takich jak ekrany LCD z komunikatami ŁKA, Miasta Łodzi i Samorządu Województwa Łódzkiego, czysty kibelek[6] oraz biletomat[7]. Znakiem rozpoznawczym pociągów jest charakterystyczny pisk przy rozruchu i hamowaniu.

"Współpraca"

Ponieważ Przewozy Regionalne trochę straciły na sukcesie ŁKA, żeby nie podupaść, zaczęły honorować bilety ŁKA na swoich liniach "haczących" o Łódź. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, bilety REGIO również zostały uznane przez ŁKA jako ważne w ich pociągach.

Inną formą współpracy jest też 30-dniowy Wspólny Bilet Aglomeracyjny, powstały w wyniku współpracy ŁKA z MPK Łódź (w zamian za honorowanie biletów MPK na odcinkach tzw. kolei obwodowej), który od standardowej migawki różni się tym, że pozwalał na przejazd pociągiem w jednej z 4 stref. Mało tego, stworzono również strefy z plusem, wyróżniające się tym, że za niewielką[8] dopłatą mieszkańcy Łodzi, Pabianic, Zgierza, Łasku, Zduńskiej Woli, Sieradza, Łęczycy, Kutna, Łowicza i innych miejscowości mogą jeździć sobie lokalną komunikacją autobusową, pod warunkiem że kanary się zaopatrzą w czytniki do elektronicznych migawek.

Przypisy

  1. Na podstawie mapy
  2. Jeśli dojdzie do ponownego uruchomienia Dworca Fabrycznego, stamtąd będą jechać pociągi do Koluszek
  3. Uruchomione w grudniu 2015
  4. Komentarz pod tym artykułem
  5. Od bez mała 5 lat
  6. Sic!
  7. Który potrafi czasem strzelić focha
  8. Tak z 10% ceny zwykłej strefówki