Język albański: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znacznik: edytor wizualny
(literówka)
Znacznik: edytor wizualny
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Dogma}}
{{Dogma}}
'''Język albański''' (nazwa robocza ''heszke-meszke,'' alb. ''gjuha shqipe'') – sztuczny język wymyślony w [[1911]] roku przez Ludwika Zamenhofa. Przez wiele lat był on ciekawostką, pomijaną przy dosyć dużym sukcesie [[Esperanto|esperanta]]. Dopiero w latach 30. zaczęto stosować mowę. Dziś jest to jedno z kolejnych narzędzi służących do potwierdzenia, że istnieje rzekome [[Albania|państwo albańskie]]. Według [[CIA]] językiem tym mówi ok. 6 mln osób – 4 mln mieszkańców [[Kosowo|Kosowa]], 2 mln ubogich Włochów oraz 50 tys. Polaków. Nad regulacjami języka czuwa wybitny polski lingwista [[Popek|Paweł Mikołajuw]], prezes Trybunału ds. Regulacji Języka Albańskiego oraz rzekomy król Albanii.
'''Język albański''' (alb. ''gjuha shqipe heszke w meszke'') – sztuczny język wymyślony w [[1911]] roku przez Ludwika Zamenhofa. Przez wiele lat był on ciekawostką, pomijaną przy dosyć dużym sukcesie [[Esperanto|esperanta]]. Dopiero w latach 30. zaczęto stosować mowę. Dziś jest to jedno z kolejnych narzędzi służących do potwierdzenia, że istnieje rzekome [[Albania|państwo albańskie]]. Według [[CIA]] językiem tym mówi ok. 6 mln osób – 4 mln mieszkańców [[Kosowo|Kosowa]], 2 mln ubogich Włochów oraz 50 tys. Polaków. Nad regulacjami języka czuwa wybitny polski lingwista [[Popek|Paweł Mikołajuw]], rzekomy król Albanii.


== Historia języka ==
== Historia języka ==
Język ten stworzył w 1911 roku Ludwik Zamenhof, który wówczas nosił nazwę ''heszke-meszke''. Niezadowolony z rozwoju esperanta oraz z niskiej pensji okulisty wpadł na pomysł, by stworzyć od zera niepodobną do żadnego europejskiego języka mowę, którą mógłby sprzedać Herbetowi George'owi Wellsowi. Amerykański prekursor literatury fantastyczno-naukowej pragnął napisać ''Wojnę światów 2'', w której Marsjanie atakujący Ziemię mieli porozumiewać się za pomocą albańskiego. Zamenhof nie doczekał się nigdy spotkania z Wellsem. Projekt sztucznego języka został zapomniany na 24 lata. Jedyne manuskrypty, znalezione w 1998 przez grupę historyków z Czechosłowacji<ref>sorki, pomyliłem się, z Czech, bo Czechosłowacji to już 5 lat nie było</ref>, po przetłumaczeniu przez słabą maszynę licząco-tłumaczącą [[Tłumacz Google|GUGel Talkbox 2540]] zawierały powtórzone 46 razy wyrażenie ''Yar arr Hungi, very Junky''. Zaś po przetłumaczeniu przez tłumacza [[SpaceX|Capevou SA9993]] przerobionego z [[Tesla Inc.|Tesli]] ukazały się dużo znaczące rozpiski.Oto jedna z nich: ''Niech będzie przeklęty skurwysyn ten, Wells, który odparł moje żądania! Niechaj go [[penis]] uciska podczas chędożenia 365 [[Prostytutka|nałożnic]] swoich!''
Język albański stworzył w 1911 roku Ludwik Zamenhof. Niezadowolony z rozwoju esperanta oraz z niskiej pensji okulisty wpadł na pomysł, by stworzyć od zera niepodobną do żadnego europejskiego języka mowę, którą mógłby sprzedać Herbertowi George'owi Wellsowi. Amerykański prekursor literatury fantastyczno-naukowej pragnął napisać ''Wojnę światów 2'', w której Marsjanie atakujący Ziemię mieli porozumiewać się za pomocą albańskiego. Zamenhof nie doczekał się nigdy spotkania z Wellsem. Projekt sztucznego języka został zapomniany na 20 lat.


Projekt, noszący jeszcze nazwę roboczą Zamenhofa, wrócił za sprawą nowej polityki włoskiego dyktatora [[Benito Mussolini|Benita Mussoliniego]], który pragnął powiększyć <s>swojego penisa</s> strefę nadmorską o cały Adriatyk. W tym celu wydał kolosalne pieniądze na wybudowanie sztucznej platformy, stworzył historię sztucznego narodu oraz pomalował kilkanaście tysięcy murzynów z świeżo podbitej [[Etiopia|Etiopii]], którzy mieli zginąć w rzekomym ataku włoskiej armii, a cały kraj nazwał Albanią, od słówka ''alba'' - biały. Nazwę języka też zmieniono na obecną. Plan się udał – sztuczną platformę w 1943 zbombardowano, pozostawiając informację o istnieniu rzekomego państwa, które należało wówczas do Włoch. Po zakończeniu [[II wojna światowa|II wojny światowej]] „spiskiem albańskim” zajął się [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]]. Do tego czasu udało się nauczyć 2 mln ludzi sztucznego, bezużytecznego wówczas języka..
Projekt wrócił za sprawą nowej polityki włoskiego dyktatora [[Benito Mussolini|Benita Mussoliniego]], który pragnął powiększyć strefę nadmorską o cały Adriatyk. W tym celu wydał kolosalne pieniądze na wybudowanie sztucznej platformy, stworzył historię sztucznego narodu oraz pomalował kilkanaście tysięcy murzynów z świeżo podbitej [[Etiopia|Etiopii]], którzy mieli zginąć w rzekomym ataku włoskiej armii. Plan się udał – sztuczną platformę w 1943 zbombardowano, pozostawiając informację o istnieniu rzekomego państwa, które należało wówczas do Włoch. Po zakończeniu [[II wojna światowa|II wojny światowej]] „spiskiem albańskim” zajął się [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]]. Do tego czasu udało się nauczyć 2 mln ludzi sztucznego, bezużytecznego wówczas języka.


ZSRR także pragnęło zachować istnienie fikcyjnego państwa. Cały świat wierzył w istnienie niewielkiego państwa graniczącego z [[Grecja|Grecją]] i [[Jugosławia|Jugosławią]]. Cały świat uwierzył w pogmatwany język, którego używał tylko niejaki [[Enver Hodża]] – agent KGB. Wielu przywódców (zachodnich zwłaszcza) było tchórzami i nie chciało się angażować w wojnę, a niektórzy nawet [[Szwajcaria|zlikwidowali swoje]] [[wojsko]]. Ale nie on. Nawet niszczyciela światów potrafił poskromić. Ale przejdźmy do rzeczy<ref>no, no, tylko nie wyobrażaj mi tu [[Penis|TEJ]] rzeczy!</ref>. Nikt poza Hodżą i [[Nikita Chruszczow|Chruszczowem]] nie znał jakiegokolwiek słowa w języku albańskim (a te 2 mln ludzi?). Ale ci ludzie nie mówili tak biegle po albańsku. Przełom nastąpił w [[1981]] roku, kiedy to pułkownik [[Ryszard Kukliński]] wydał RWPG słownik albańsko-rosyjski. Jak się okazało, tym sztucznym językiem zapisywano plany zniszczenia Europy Wschodniej (Polski w szczególności<ref>Sic! Jak donosi anonimowy informator, na Polskę miała zostać zrzucona bomba antymaterialna o sile 3 gigaton o nazwie "X", przygotowana zawczasu przez dobrze wam już znanego [[Bill Clinton|mistrza galaktyki w grze na]] [[Saksofon|saksofonie]] (zarówno [[Droga Mleczna|tej]], jak i [[Galaktyka Kurvix|tamtej]]). Przypuszczamy, że były prezydent i jednocześnie wynalazca wpadł na ten pomysł podczas [[Orgazm|podniecenia]] w czasie st...<sub>W tym momencie reporter został trafiony taserem przez funkcjonariusza FBI. Po ocknięciu się odmówił dalszego rozwinięcia zdania, po czym udał się na L4.</sub></ref>) podczas [[III wojna światowa|III wojny światowej]] przez NATO (zdrajcy!).
ZSRR także pragnęło zachować istnienie fikcyjnego państwa. Cały świat wierzył w istnienie niewielkiego państwa graniczącego z [[Grecja|Grecją]] i [[Jugosławia|Jugosławią]]. Cały świat uwierzył w pogmatwany język, którego używał tylko [[Enver Hodża]] – agent KGB. Nikt poza Hodżą i [[Nikita Chruszczow|Chruszczowem]] nie znał jakiegokolwiek słowa w języku albańskim. Przełom nastąpił w [[1981]] roku, kiedy to pułkownik [[Ryszard Kukliński]] wydał NATO słownik albańsko-rosyjski. Jak się okazało, tym sztucznym językiem zapisywano plany zniszczenia Europy Wschodniej podczas [[III wojna światowa|III wojny światowej]].


Dziś wiele osób wie, że Albania nie istnieje (aczkolwiek NATO i lobby geograficzne prowadzą akcję „Zocha”, która podtrzymuje mit o państwie). Językiem albańskim mówi dzisiaj ok. 6 mln osób – co ciekawe, esperanto mające być międzynarodowym językiem pomocniczym odniosło mniejszy sukces do tego [[conlang]]u. Albania niby funkcjonuje nawet jako SAMODZIELNE nibypaństwo!
Dziś wiele osób wie, że Albania nie istnieje (aczkolwiek NATO i lobby geograficzne prowadzą akcję „Zocha”, która podtrzymuje mit o państwie). Językiem albańskim mówi dzisiaj ok. 6 mln osób – co ciekawe, esperanto mające być międzynarodowym językiem pomocniczym odniosło mniejszy sukces do tego [[conlang]]u.


== Teksty literackie w języku albańskim ==
== Teksty literackie w języku albańskim ==
Linia 15: Linia 15:
* ''Kllyb gou gou'' – znany międzynarodowy przebój discorapu.
* ''Kllyb gou gou'' – znany międzynarodowy przebój discorapu.
* ''Internacionale'' – nowa wersja ''Międzynarodówki'' śpiewana przez Envera Hodżę.
* ''Internacionale'' – nowa wersja ''Międzynarodówki'' śpiewana przez Envera Hodżę.
* ''Kurwasz haj'' - jeden z hiphopowych kawałków autorstwa wyżej wymienionego.
* ''Klinton huj'' - ''Kurwasz haj'', tyle że w wydaniu serbskim. Serbia wówczas nienawidziła wręcz Billa Clintona.
* ''[[Wikipedia]]'' – tak, jak kłamać to na całego – encyklopedia pełna bzdur i mistyfikacji powiela mit o istnieniu Albanii. W tym celu podaje źródła w postaci albańskojęzycznej Wikipedii.
* ''[[Wikipedia]]'' – tak, jak kłamać to na całego – encyklopedia pełna bzdur i mistyfikacji powiela mit o istnieniu Albanii. W tym celu podaje źródła w postaci albańskojęzycznej Wikipedii.


== Zobacz też ==
{{Przypisy}}{{stub|jez}}
* [[Albania]]
* [[wirus albański]]

{{stub|jez}}
{{Języki}}
{{Języki}}
[[Kategoria:Języki abstrakcyjne i sztuczne|albański]]
[[Kategoria:Języki abstrakcyjne i sztuczne|albański]]

Aktualna wersja na dzień 16:13, 14 maj 2022

Język albański (alb. gjuha shqipe heszke w meszke) – sztuczny język wymyślony w 1911 roku przez Ludwika Zamenhofa. Przez wiele lat był on ciekawostką, pomijaną przy dosyć dużym sukcesie esperanta. Dopiero w latach 30. zaczęto stosować mowę. Dziś jest to jedno z kolejnych narzędzi służących do potwierdzenia, że istnieje rzekome państwo albańskie. Według CIA językiem tym mówi ok. 6 mln osób – 4 mln mieszkańców Kosowa, 2 mln ubogich Włochów oraz 50 tys. Polaków. Nad regulacjami języka czuwa wybitny polski lingwista Paweł Mikołajuw, rzekomy król Albanii.

Historia języka[edytuj • edytuj kod]

Język albański stworzył w 1911 roku Ludwik Zamenhof. Niezadowolony z rozwoju esperanta oraz z niskiej pensji okulisty wpadł na pomysł, by stworzyć od zera niepodobną do żadnego europejskiego języka mowę, którą mógłby sprzedać Herbertowi George'owi Wellsowi. Amerykański prekursor literatury fantastyczno-naukowej pragnął napisać Wojnę światów 2, w której Marsjanie atakujący Ziemię mieli porozumiewać się za pomocą albańskiego. Zamenhof nie doczekał się nigdy spotkania z Wellsem. Projekt sztucznego języka został zapomniany na 20 lat.

Projekt wrócił za sprawą nowej polityki włoskiego dyktatora Benita Mussoliniego, który pragnął powiększyć strefę nadmorską o cały Adriatyk. W tym celu wydał kolosalne pieniądze na wybudowanie sztucznej platformy, stworzył historię sztucznego narodu oraz pomalował kilkanaście tysięcy murzynów z świeżo podbitej Etiopii, którzy mieli zginąć w rzekomym ataku włoskiej armii. Plan się udał – sztuczną platformę w 1943 zbombardowano, pozostawiając informację o istnieniu rzekomego państwa, które należało wówczas do Włoch. Po zakończeniu II wojny światowej „spiskiem albańskim” zajął się ZSRR. Do tego czasu udało się nauczyć 2 mln ludzi sztucznego, bezużytecznego wówczas języka.

ZSRR także pragnęło zachować istnienie fikcyjnego państwa. Cały świat wierzył w istnienie niewielkiego państwa graniczącego z Grecją i Jugosławią. Cały świat uwierzył w pogmatwany język, którego używał tylko Enver Hodża – agent KGB. Nikt poza Hodżą i Chruszczowem nie znał jakiegokolwiek słowa w języku albańskim. Przełom nastąpił w 1981 roku, kiedy to pułkownik Ryszard Kukliński wydał NATO słownik albańsko-rosyjski. Jak się okazało, tym sztucznym językiem zapisywano plany zniszczenia Europy Wschodniej podczas III wojny światowej.

Dziś wiele osób wie, że Albania nie istnieje (aczkolwiek NATO i lobby geograficzne prowadzą akcję „Zocha”, która podtrzymuje mit o państwie). Językiem albańskim mówi dzisiaj ok. 6 mln osób – co ciekawe, esperanto mające być międzynarodowym językiem pomocniczym odniosło mniejszy sukces do tego conlangu.

Teksty literackie w języku albańskim[edytuj • edytuj kod]

  • Heszke meszke – oficjalny hymn fanów języka albańskiego.
  • Kllyb gou gou – znany międzynarodowy przebój discorapu.
  • Internacionale – nowa wersja Międzynarodówki śpiewana przez Envera Hodżę.
  • Wikipedia – tak, jak kłamać to na całego – encyklopedia pełna bzdur i mistyfikacji powiela mit o istnieniu Albanii. W tym celu podaje źródła w postaci albańskojęzycznej Wikipedii.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app applixware.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny językoznawstwa. Jeśli nie jesteś Ruskiem z bazarurozbuduj go.