Anarchiści
Anarchiści – ruch zbuntowanej młodzieży, nazywanej też punkami, opierający się głownie na obalaniu władzy, niszczeniu mienia państwowego i prywatnego, słuchaniu punk rocka oraz piciu alkoholu w ilości wykluczającej normalne funkcjonowanie. Typowego anarchistę poznać można po noszonej przez niego na wszelkich możliwych miejscach ubioru tzw. „atki”, dużej ilości łańcuchów i pieszczoch oraz dziwnej fryzurze w jaskrawych kolorach. Przedstawiciele tego ruchu są zazwyczaj w wieku od 13 do 25 lat (chociaż zdarzają się anarchistyczni dziadkowie w stylu Darka Jankowskiego z serialu „39 i pół”).
Młodzi anarchiści[edytuj • edytuj kod]
Odznaczają się buntem na wszystko i wszystkich, z reguły nieuzasadnionym – z powodu nieumiejętności i niewiedzy. Anarchiści chcą obalać władzę nawet, gdy nie wiedzą, kto jest aktualnym prezydentem/królem/cesarzem/dyktatorem ich kraju. Młodsi anarchiści działają według teorii, że bycie anarchistą jest proporcjonalnie równe ilości A w kółeczku na odzieży.
Starsi anarchiści[edytuj • edytuj kod]
Z drugiej strony istnieje również inna odmiana anarchistów, dużo starszych, charakteryzująca się bujną brodą, okularami i naciągniętymi swetrami. Gatunek ten nie ma już nic związanego z punkami głównie przez wzgląd na pracę w bibliotece miejskiej czy przy renowacji zabytków. Anarchista taki większość życia spędza nad książkami i pismami o anarchizmie i anarchii, okazjonalnie o wrogach anarchistów i anarchii. W szczególnych przypadkach anarchista sam pisze książki. Anarchiści tacy z zamiłowania pisują do czasopism wydawanych przez samych siebie i dla samych siebie.
Od pewnego czasu zaobserwować można również formę pośrednią pomiędzy pierwszym typem anarchisty, a drugim. Są to zazwyczaj punki, którzy chcieliby mieć już długie brody i pisać książki. Typ taki uwielbia uczestniczyć w manifestacjach robotniczych rozdając ulotki i niosąc czarne, bądź czarno-czerwone flagi.
Symbol[edytuj • edytuj kod]
A w kółku – znak anarchistów. Nie jest ważne, co on oznacza. Ważne, by zapisać go wszędzie, gdzie się da. By być prawdziwym anarchistą wręcz musisz przerabiać każde „O”, jakie zauważysz, na „A w kółeczku”, „O” wykorzystując jako kółeczko oraz do każdego „A” dorysowując nałożone na „A” kółeczko.
Jak ubierają się anarchiści[edytuj • edytuj kod]
Jeśli chcesz zostać anarchistą, musisz koniecznie zainwestować w ciuchy, które wytrzymują nocne chlanie w parku. Zazwyczaj są czarne. Przydadzą się glany do rozpieprzania wszystkiego, czego jeszcze nie rozpieprzyli poprzedni anarchiści. Nie zapomnij o masie naszywek prezentujących A w kółeczku. Na plecaku i rękawach kurtki pisz markerem „Fuck de system!”, koniecznie ujmując A w kółeczko!
Sławni anarchiści[edytuj • edytuj kod]
Najbardziej znanym, współcześnie żyjącym anarchistą jest Noam Chomsky, który z racji wieku, wiedzy, autorytetu i stylu życia nie ma nic wspólnego ze stereotypowym anarchistą.
W Polsce najbardziej znanym anarchistą jest Darek Jankowski, będący głównym bohaterem serialu „39 i ⅛”. Co prawda jest on postacią fikcyjną, ale w związku z tym, iż zdecydowanie bardziej pasuje on do stereotypu anarchisty, dla przeciętnego Kowalskiego zdaje się być bardziej realną i autentyczną postacią niż Noam Chomsky.