Wyniki konkursu „Różowy Słoń” 2021 już są!
Zobacz który artykuł zeszłego roku był według czytelników najlepszy.

Newbie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zapłata dla newbie za jego wygłupy

Nie jestem noobem! Jestem newbie!

Typowa reakcja zdemaskowanego nooba

Nic nie rozumiem, jestem tu nowy

Newbie o tym artykule

Tak… ROTFL nie wiem co tu wpisać AAAA :D:D:D eee zmieniam stronę

Wkład newbie w tworzenie tego artykułu. Jeżeli to usuniesz – dostaniesz bana, przecież on dopiero się uczy

Tysiącka gold plissss

Standardowy newbie

Newbie – osobnik początkujący, starający się ze wszystkich sił ogarnąć zasady rządzące daną grą lub innym zjawiskiem społecznym, z różnymi skutkami, jak pokazuje doświadczenie. Nikt nie traktuje go poważnie, chyba, że wyjątkowo zajdzie Ci za skórę. Jest formą wyjściową dla noobów i innych internetowych poczwar. Zazwyczaj niegroźny, pozostaje pod ochroną adminów przez krótki okres ochronny, po którym normalni użytkownicy internetu mogą zacząć na niego polowanie. Skuteczność zależy od typu danego osobnika (patrz niżej).

Charakterystyka[edytuj • edytuj kod]

Zachowanie[edytuj • edytuj kod]

Newbie charakteryzuje się niewiedzą na temat internetowej społeczności, w której się znalazł. Wkurza tym stałych użytkowników, szczególnie gdy bierze udział w dyskusjach na tematy, których ni w ząb nie rozumie w których jego wiedza jest ograniczona.

Długość życia[edytuj • edytuj kod]

Do dwóch tygodni. Jeżeli pozostaje w tym stanie dłużej, istnieje prawdopodobieństwo zamiany w nooba.

Odmiany[edytuj • edytuj kod]

W zależności od rodzaju internetowej poczwary, w którą przekształcają się newbie, dzieli się je na (przy czym jeden osobnik może należeć do kilku odmian naraz):

 • Newbie pospolity – najpowszechniejsza i najłatwiejsza w zwalczaniu odmiana. Po dwóch tygodniach najpospolitszy newbie zmienia się w gracza/usera/użytkownika internetu (oczywiście najlepszego na świecie, a jak! 2 tygodnie to czas w którym staje się obeznanym ze wszystkim i wszędzie). Jeśli jednak nadal po długiej bytności w grze/na forum/w innym zjawisku społecznym nadal nie rozumie zasad w nim panujących – ewoluuje w nooba i w tej postaci jest łatwy w tępieniu.

Często jednak zdarza się również, że newbie poznaje częściowo lub w całości zasady panujące w zaatakowanym miejscu i wówczas staje się o wiele niebezpieczniejszy od powyżej wymienionego. Najczęstsze odmiany:

 • Newbie pokemoniasty – newbie używający specyficznego języka, niezrozumiałego dla większości innych użytkowników internetu (BaRdZo wAsHnE fFjAdOmOśCi). Jeżeli nie dostanie bana w początkowym okresie wegetacji, potrafi zatruć życie wielu innym userom, przekształcając się w pokemona.
 • Newbie nieortograficzny – newbie piszący kompletnie bez polskich znaków, interpunkcji i wielkich liter (szkoda na to czasu). Usprawiedliwia się zwykle anglojęzyczną klawiaturą. Działanie podobne do poprzedniego gatunku, z tym że w MMORPG jego szkodliwość jest ograniczona. W przeciwieństwie do pokemonów nie zdradza skłonności do spamu.
 • Neonewbie – wykorzystuje początkowy okres ochronny do jak najintensywniejszego spamu, wandalizmów i prób włamań. Kiedy dostanie bana, zakłada kolejne konto na nowym IP i tak w kółko. Niezwykle niebezpieczny, szczególnie gdy uprawia ten proceder na kilku kontach naraz. Ewoluuje szybko w typowe dziecko Neostrady.
 • Newbie paszczurzasty – atakuje fora ze shoutboksem, gry wyposażone w czaty i same strony z czatami, kultowym już tekstem cze poklikash, nie interesując się samą grą/forum. Jeszcze w czasie trwania okresu ochronnego staje się paszczurem.
 • Newbie spokojny – najrzadszy typ newbie, który po okresie ochronnym staje się normalnym członkiem danej społeczności, opanowuje zasady i/lub (jeśli jest to gra) strategie rozgrywki/fragowanie. Uznany za praktycznie wymarły, choć od czasu do czasu pojawiają się niepotwierdzone doniesienia o zauważeniu pojedynczych osobników.

Statystyki[edytuj • edytuj kod]

 • 35% newbie po pewnym czasie kończy marnie.
 • 35% newbie po pewnym czasie ewoluuje w nooba.
 • 25% newbie po pewnym czasie staje się porządnym normalnym graczem.
 • 4,999% newbie po pewnym czasie… nadal zostaje jako newbie.
 • 0.001% newbie po pewnym czasie staje się adminem/GM-em/zwykłym masterem.

Szkodliwość[edytuj • edytuj kod]

MMORPG[edytuj • edytuj kod]

Niska. Zwalczanie bezsensowne, zważywszy na fakt, że każdy jeleń więcej, to więcej kupionej antymaterii, smoczych kryształów i kont premium, czyli głupot na których korzysta tylko właściciel gry super bonusów, dających od razu miejsce w top 100. Rekompensuje to w zupełności fakt wkurzania dotychczasowych graczy na forum i kanale IRC gry. Z drugiej strony MMORPG nie istniało by bez Newbie, zważywszy na fakt, że gracze potrzebują kogoś przed którym można poshpan0ow4c, więc dobrze jest mieć ich optymalną liczbę.

Fora internetowe[edytuj • edytuj kod]

Na darmowym forum internetowym szkodliwość jest znacznie wyższa, ze względu na fakt, iż kolejny jeleń nie daje żadnego zysku jednocześnie wkurzając normalnych, już wcześniej zarejestrowanych userów. Nadmiar newbie na Twoim forum może spowodować, że zostaniesz ostatnim zarejestrowanym użytkownikiem.

Ograniczanie populacji[edytuj • edytuj kod]

Jesteś adminem na forum, w grze, na IRC czy gdzie tam i zdecydowałeś się ograniczyć liczbę newbie w administrowanej społeczności, masz dwa sposoby.

Stonowany[edytuj • edytuj kod]

Radykalny sposób na newbie

Chcesz ograniczyć populację newbie, ale wiesz, że wśród nich mogą się trafić wartościowe jednostki. W tym wypadku metoda postępowania jest taka:

 1. Zarejestrował się nowy użytkownik. Dajesz mu tydzień, nie, lepiej 3 dni, e tam, dzień wystarczy, na to, żeby zdobył punkty/napisał wiadomość.
 2. Nie zrobił tego? Ban (nieaktywne konto).
 3. A jednak zrobił. Przeczytaj jego wiadomość, jeżeli to gra, zobacz nazwy jego planet/wsi itp. Zapoznaj się z tym, co napisał w profilu.
 4. Jeśli wynika z tego że głosuje na PiS/PO, oddał/nie oddał renty Ojcu Dyrektorowi, jest/nie jest Polakiem, podczas kiedy Ty głosujesz na PiS/PO, oddałeś/nie oddałeś renty Tadkowi i jesteś/nie jesteś Polakiem? Ban.
 5. Obawiasz się, że innym userom się to nie spodoba? Wymyśl coś. O, widzisz, nie postawił przecinka przed „że”. A w regulaminie stoi PISZEMY ORTOGRAFICZNIE. Jak dobrze! Ban.
 6. Ma orientację polityczną taką, jak ty? Daj mu uprawnienia moderatora.
 7. Pamiętaj, żeby co jakiś czas pozwolić POrozrabiać jakiemuś dziecku Neo albo pokemonowi, żeby wytłumaczyć się przed innymi userami z ostrego postępowania z newbie.
 8. Widzisz, jakie to proste?

Radykalne[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli masz do czynienia z wyjątkowo zawziętymi dziećmi Neo, masz tu bardziej radykalne metody (w kolejności od najłagodniejszych).

 1. Wprowadź aktywację kont przez admina.
 2. Banuj co trzecie nowe konto.
 3. Co drugie.
 4. Zablokuj możliwość rejestracji nowych userów.
 5. Zamknij forum na tydzień, niech pomyślą, że zostało usunięte.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]