Odbudowa Warszawy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Cegła odkryta w Pałacu Kultury i Nauki podczas prac konserwatorskich

– Podaj cegłę!
– Szczecińską, czy wrocławską?

Dwaj panowie na budowie

Cały naród zabiera Niemcom cegły

Hasło odbudowniczych

Odbudowa Warszawy – największe przedsięwzięcie socrealistyczne na świecie. Zemsta na Niemcach za zburzenie Warszawy, poprzez rozbiórkę ich miast.

Idea[edytuj • edytuj kod]

Ideą socrealistycznych odbudowniczych było dobicie zrujnowanej wojną stolicy i wybudowanie bliźniaczej Moskwy. Postawiono na sprawdzone u wschodnich braci rozwiązania: szerokie, proste ulice[1], ogromne place i stanowiska na przenośne saturatory. Miało to zapewnić typowo socrealistyczny monumentalizm, a skutkiem ubocznym jest jeden z najlepszych układów komunikacyjnych w Europie oraz rekordowa ilość zieleni, ustępująca jedynie Rzeszowowi, który przesuwa swoje granice ustawicznie w stronę lasu. Efekt osiągnięto poprzez wyburzanie całych kwartałów zabudowy oraz pozamiatania resztek po getcie.

Niektórzy – głównie element kontrrewolucyjny – twierdzą, że według sporządzonego w 1947 raportu Józefa Sigalina przy zastosowaniu dostępnych środków było możliwe odbudowanie miasta w przedwojennym kształcie. UB uspokaja: żadnego raportu nie było, a jeśli widziałeś jedną z 10000 jego kopii, skonsultuj się z lekarzem lub pracownikiem ideologicznym twojego zakładu pracy.

Jedynym odstępstwem od socjalistycznej myśli architektonicznej jest Stare Miasto, które odbudowano wiernie według pierwowzoru. Dzięki temu udało się je wcisnąć w 1980 roku na listę UNESCO jako… największy przykład wiernej odbudowy.

Przykłady inwestycji[edytuj • edytuj kod]

Kiedyś komunistyczny koszmarek, dzisiaj kompleks chytrych deweloperów
  • Pałac Kultury i Nauki – największe dzieło socrealistycznej myśli architektonicznej w Warszawie[2]. Ostatnio jest moda na na zasłanianie tej wielkiej konstrukcji, co jakiś czas pojawia się pomysł zasłonięcia go wieżowcami wybudowanymi na placu Defilad. Prowizorycznie wykorzystuje się do tego reklamy wielkopowierzchniowe.
  • Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa – osiedle zlokalizowane w okolicy placu Konstytucji. Uznawane za brzydactwo, ale ostatnio stawiane za wzór planowania przestrzennego w porównaniu do współczesnych osiedli budowanych przez deweloperów.
  • Trasa W-Z – przykład realizacji rusztowego układu komunikacyjnego ze zbyt wąskim tunelem pod Starym Miastem. Obecnie genialny układ rusztowy spotyka się z krytyką znawców ze względu na zbyt duże przekroje ulic i kierowanie zbyt dużej ilości samochodów do centrum.

Skutki odbudowy[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Jednak inaczej niż w Moskwie tworzące rusztowy, a nie pierścieniowy układ komunikacyjny – nie pytajcie jak Rosjanie przerabiają proste drogi na pierścienie, KGB ma swoje metody
  2. Do niedawna w ogóle najwyższy budynek w mieście