Hipochondria: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (→‎top: bot wprowadza drobne poprawki)
Znacznik: przez API
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 6: Linia 6:


== Obrona hipochondryków ==
== Obrona hipochondryków ==
Większość [[słownik]]ów definiuje hipochondrię zgodnie z poglądami [[psycholog]]ów. Chcąc jednak być bezstronnym należy uwzględnić możliwość współpracy psychologów (będących w stanie każde zjawisko opisać za pomocą [[psychologia|zrozumianego tylko sobie bełkotu]]) oraz lekarzy nie potrafiących zdiagnozować niektórych chorób. W dodatku, biorąc pod uwagę odwiecznie pragnienie człowieka o nieśmiertelności, nieprzemijającym zdrowiu i urodzie, trudno zrozumieć zakładane przez psychologów wmawianie sobie chorób.
Większość [[słownik]]ów definiuje hipochondrię zgodnie z poglądami [[psycholog]]ów. Chcąc jednak być bezstronnym należy uwzględnić możliwość współpracy psychologów (będących w stanie każde zjawisko opisać za pomocą [[psychologia|zrozumianego tylko sobie bełkotu]]) oraz lekarzy nie potrafiących zdiagnozować niektórych chorób. W dodatku, biorąc pod uwagę odwiecznie pragnienie człowieka o [[Nieśmiertelność|nieśmiertelności]], nieprzemijającym zdrowiu i urodzie, trudno zrozumieć zakładane przez psychologów wmawianie sobie chorób.

== Zobacz też ==
* [[nerwica lękowa]]
* [[pacjent]]
* [[szpital]]

{{medycyna}}
{{medycyna}}
[[Kategoria:Zaburzenia i dolegliwości]]
[[Kategoria:Zaburzenia i dolegliwości]]

Aktualna wersja na dzień 10:30, 29 sie 2021

Szukajcie, a znajdziecie.

Jezus Chrystus, hasło programowe hipochondryków

Hipochondria – mianem tym określa się często różnego rodzaju choroby, których weryfikacja sprawia problem specjalistom. Z powodu braku kompetencji i umiejętności przyznania się do niewiedzy, specjaliści ci, zarzucają swym pacjentom symulację choroby. Przeciwko nim przemawiają jednak obserwowane objawy, niejednokrotnie potwierdzone badaniami.

Opinia psychologów[edytuj • edytuj kod]

Psycholodzy (jak we wszystkim) dopatrują się w tym zjawisku przyczyn psycho-syndro-schizo-somatomorficznych. Ich zdaniem hipochondria jest zaburzeniem psychicznym związanym z brakiem poczucia własnej wartości, depresją, lękiem i wszelkiego rodzaju fobiami. Według ekspertów, wmawianie sobie i wszystkim wokoło, że jest się chorym ma na celu podbudowanie własnej wartości, utraconej w wyniku przebytych traum.

Obrona hipochondryków[edytuj • edytuj kod]

Większość słowników definiuje hipochondrię zgodnie z poglądami psychologów. Chcąc jednak być bezstronnym należy uwzględnić możliwość współpracy psychologów (będących w stanie każde zjawisko opisać za pomocą zrozumianego tylko sobie bełkotu) oraz lekarzy nie potrafiących zdiagnozować niektórych chorób. W dodatku, biorąc pod uwagę odwiecznie pragnienie człowieka o nieśmiertelności, nieprzemijającym zdrowiu i urodzie, trudno zrozumieć zakładane przez psychologów wmawianie sobie chorób.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]