Głogów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(→‎Przemysł: dream jump)
Linia 31: Linia 31:


=== Przemysł ===
=== Przemysł ===
{{youtube|<youtube width="200" height="200">http://www.youtube.com/watch?v=kMkSMxxTXls&feature=related</youtube>|right|Dream Jump - skok z komina
wraz z profesjonalnym
komentarzem}}
* '''Huta Miedzi''' - jest znana niemalże w całej Polsce z tego, że ma trzy kominy i śmierdzi. Kilkakrotnie spowodowała silne zanieczyszczenia otoczenia w promieniu kilku kilometrów poprzez rozpylenie kurzu z odpalonych maszyn po kilkunastoletnim zawieszeniu działalności huty.
* '''Huta Miedzi''' - jest znana niemalże w całej Polsce z tego, że ma trzy kominy i śmierdzi. Kilkakrotnie spowodowała silne zanieczyszczenia otoczenia w promieniu kilku kilometrów poprzez rozpylenie kurzu z odpalonych maszyn po kilkunastoletnim zawieszeniu działalności huty.
* '''Komin Głogowski''' - komin elektrociepłowni na Widziszowie. Sama elektrociepłownia nie istnieje, zbudowano tylko komin i zaniechano dalszych prac. Komin służy do tego, by stać, oraz by było go widać z odległości nawet 25km. Dodatkowo może napawać mieszkańców okolicy strachem, iż kiedyś się przewróci i rozłoży na połowie długości miasta.
* '''Komin Głogowski''' - komin elektrociepłowni na Widziszowie. Sama elektrociepłownia nie istnieje, zbudowano tylko komin i zaniechano dalszych prac. Komin służy do tego, by stać, oraz by było go widać z odległości nawet 25km. Dodatkowo może napawać mieszkańców okolicy strachem, iż kiedyś się przewróci i rozłoży na połowie długości miasta.

Wersja z 13:49, 12 cze 2011

[[Video:Glogow|thumb|right|280px|Piosenka o Głogowie w wykonaniu Gracjana Uwaga oglądanie tego filmu może spowodować zawał serca, chorobę psychiczną lub inne powikłania z tym związane!]]

Głogów – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie głogowskim; położone niżej niż Śląsk, między Przemyślem i Świnoujściem oraz Jelenią Górą i Suwałkami. W okolicach miasta schodzi się Górna i Dolna Odra.

Historia

To nie szachownica Formuły 1, to flaga Głogowa

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, był gród. Na nim wybudowano metropolię. W Metropolii tej panował Jan Olbracht – domniemany przodek Daniela Olbrychskiego. No i przyszli Niemcy i zajęli metropolię, zburzyli ją 5 razy, po czym 7 razy odbudowywali. Niemcy nie zdążyli przed wojną wybudować tu swojej autostrady, za co aktualni mieszkańcy nie darzą ich sympatią. W 1945 roku Ruscy urządzili w Głogowie fajerwerki, w wyniku czego zaledwie 98% miasta obróciło się w gruzy. Po odzyskaniu Głogowa przez Polskę metropolia liczyła już 3 domy i 2 ulice. Prawdziwy rozwój miasta stanowiła budowa wielkiej fabryki zachęcającego do osiedlania się na terenie metropolii w azbestowych blokowiskach.

Dzielnice

  • Stare Miasto – nowoczesna dzielnica miasta z supermarketem po zachodniej stronie. Aktualnie w budowie. Nazwa to ściema do przyciągnięcia turystów.
  • Piastów – prawdopodobnie nie dociera tam światło. Mieszka tu główny mafiozo głogowski – prezydent, który zrobił z dzielnicy centrum kulturalne miasta przenosząc na wybrukowany plac wszystkie festyny i koncerty. Na tym myśl kulturalna tej dzielnicy się nie kończy. Ludzie dyskutują tu o sprawach natury filozoficznej i egzystencjalnej, używając przy tym wyrafinowanego słownictwa; najpopularniejsze zaczyna się na „K” i służy często za przecinek w czasie filozoficznych rozważań..
  • Brzostów (pełna nazwa: Głogowska nekropolia Brzostów) – teren największego pochówku w mieście. Wg danych pochowano tam w ubiegłym roku więcej głogowian, niż odnotowano zgonów.
  • Krzepów – autonomia posiadająca własną stację kolejową.
  • Żukowice – tutaj produkują smród, produktem ubocznym jest miedź i złoto.
  • Nosocice - dzielnica w której szary papier toaletowy to szczyt luksusu.
  • Os. Kopernik - początkowo jeden blok, ale w obawie przed tąpnięciami wybudowano jednak osiedla w systemie „sardynki w puszce”. Na Koperniku są słynne "Hotele" - slumsy dla biedoty z całego miasta, aktualnie przywracane do standardu czterogwiazdkowego.
  • Ruszowice - zadupie z dojazdem do Castoramy, Carrefoura i Media Markt. Od zajebania wieśniaków w podartych dresach, pijaków i innych mułów.
  • Serby - dzielnica nie do końca, raczej wiocha podmiejska; po tym jak mieszkańcy odrzucili zaszczyt bycia częścią miasta, Głogów mści się na wieśniakach ciągłymi remontami mostów i dróg, rozpoczynanymi zazwyczaj późną jesienią i zamrażanych na czas zimy i opadów; przy okazji blokuje się miasto po sam Kopernik, ale możliwość dowalenia bogaczom z tamtejszych domków jest najważniejsza.

Infrastruktura

Plik:Głogów2.JPG
Miejski Ośrodek Kultury, cud architektury postmodernistycznej
  • Rondo Słoneczne – jedno z najmniejszych rond w Polsce. Samochody jeżdżąc po nim z jednej strony ocierają się o wysepkę, a z drugiej o krawężnik.
  • Rondo Konstytucji – największe w Europie, tak duże, że połowa poznaniaków jeździ pod prąd. Kiedyś pierdyknął się tam Holender z Lubinczykiem. Co ciekawe, pod prąd jechał ten drugi.
  • Most Tolerancji – miejsce pielgrzymek transwestytów i gejów, kult różowego koloru udziela się już powoli mieszkańcom. Czasem nazywany mostem "Seryjnych Samobójców"
  • Most Serby – drugi most na granicy Głogowa, wybierany do skoku przez bardziej kontrowersyjne osoby z powodu niskiego poziomu Starej Odry.
  • Most Kolejowy – most na trasie TGV relacji Głogów – Leszno.
  • Drogi w Głogowie – podobno najlepsze w całym regionie, po wielu remontach sponsorowanych przez mafię głogowską miasto mają mniej dziur, co sprawia wrażenie, jakby się było już w Niemczech.

Komunikacja Miejska

W Głogowie działa rozbudowany system komunikacji miejskiej. Autobusy kursują od godziny 2:00 do 5:00, co niezwykle ułatwia mieszkańcom miasta przemieszczanie się. Po wprowadzeniu za pieniądze z Unii biletu elektronicznego w postaci karty i likwidacji biletu papierowego (co przyniosło wielką ulgę turystom odwiedzającym miasto), miasto szykuje projekt z prośbą o dotację na położenie szyn tramwajowych. Założenie linii energetycznych nie jest aktualnie planowane.

Przemysł

Provided ID could not be validated.

  • Huta Miedzi - jest znana niemalże w całej Polsce z tego, że ma trzy kominy i śmierdzi. Kilkakrotnie spowodowała silne zanieczyszczenia otoczenia w promieniu kilku kilometrów poprzez rozpylenie kurzu z odpalonych maszyn po kilkunastoletnim zawieszeniu działalności huty.
  • Komin Głogowski - komin elektrociepłowni na Widziszowie. Sama elektrociepłownia nie istnieje, zbudowano tylko komin i zaniechano dalszych prac. Komin służy do tego, by stać, oraz by było go widać z odległości nawet 25km. Dodatkowo może napawać mieszkańców okolicy strachem, iż kiedyś się przewróci i rozłoży na połowie długości miasta.
  • Cukrownia - waląca się budowla, w której mielono buraki cukrowe. Co jakiś czas zarząd obiektu wydaje rozkaz rozebrania kolejnego sektora tej podupadającej, największej w okolicy maszynki do mielenia buraków.
  • Famaba - kiedyś fabryka dźwigów, dziś bliżej nie znana mieszkańcom z nazwy fabryka słupów do elektrowni wiatrowych, które wywozi się na Pomorze, gdzie Pomorzanie usilnie próbują się ich pozbyć.

Historyczne budowle i pomniki

Głogów nie posiada historycznych budowli i standardowych pomników, ponieważ po 1945 roku uznano, że miasto poradzi sobie bez nich. Obecnie największe znaczenie mają:

  • Ruiny kościoła św. Mikołaja – położone na przeciwko okien ratusza, wznoszą się majestatycznie nad Głogowem od 1945 roku, a ponieważ głogowianie tak lubią ich widok, nie zapowiada się, by szybko w ich miejscu powstał kolejny supermarket z podziemnym parkingiem. Szkoda.
  • Ruiny Teatru Miejskiego – położone z innej strony ratusza, ale tuż przy nim. Teatr jest bardzo stary i nie przetrzymał radzieckiego oblężenia w 1945. Od tej pory nie wiadomo, co z nim zrobić, ponieważ w Głogowie nie wiedzą, do czego służy teatr. Wydaje się, że ruiny mają co najwyżej szansę za jakiś czas stać się kolejnym centrum handlowym lub supermarketem.
  • Pusta działka przed ratuszem (pot. Pomnik Impotencji) – niezagospodarowany plac, otoczony pięknym, metalowym płotem ozdobionym kilkuletnimi reklamami naklejanymi.
  • Neptun oraz tereny nadbrzeżne - ponieważ rodowici głogowianie nigdy nie mieszkali nad tak dużą rzeką, nie umieli sobie nigdy z nią poradzić. Uznali więc, że lepiej udawać, że jej tu nie ma. Skutkiem tego rzeczna przystań i przedwojenne promenady służą dziś głównie kaczkom i kotom.
  • Zamek głogowski - siedziba narodowego muzeum organizującego głównie wystawy porcelanowych figurek papieża, znaczków pocztowych oraz plansze drukowane w lokalnych oddziałach IPN.
  • Kamieniczki Lidla – stary-nowy zabytek. Obiekt handlowy ze szczytami kamieniczek jest jedynym z nielicznych Lidli wybudowanych inaczej niż wszystkie pozostałe. Przedmiot drwin architektów w całej Polsce.

Sport

Na terenie miasta działa wiele interesujących klubów sportowych powstałych przy parafiach, do najliczniejszych należą kółka różańcowe i chórki przykościelne.

Promocja miasta

„Głogów – tu znajdziesz pieniądze” – to hasło promujące miasto wzięli do serca trzej mężczyźni. Wykazując się pomysłowością godną MacGyvera, wyrwali bankomat przytwierdzony do podłogi w pasażu handlowym na os. Kopernika i wieźli go przez miasto na wózku. Niestety, nie mieli dobrego zabezpieczenia logistycznego – od wózka odpadły kółka. Za pomysłowość oraz promocję miasta (w Teleexpressie, Panoramie i RMF FM) prawdopodobnie zostaną nagrodzeni 10-letnimi wczasami na koszt miasta.

Emblematem hasła promocyjnego są wmontowane w chodnik przy ul. Grodzkiej monety bite w dawnym Głogowie. Są bardzo duże i ze względów oszczędnościowych odlane w żeliwie. Ponieważ miasto, twierdzące że można w nim znaleźć pieniądze, nie miało nawet na odlewy żeliwne, wykonano je za pieniądze jednego z banków, umieszczając na nich logo większe od samej monety. Podobną technikę zastosowano w ogromniastym billboardzie na murach miejskich, na którym panorama miasta opisana jest wielkim logo jednego z supermarketów. Prawdopodobnie jest to element przygotowań opinii publicznej do zmiany nazwy miasta z "Głogów" na nazwę tej sieci. Przelewałaby ona od tej pory 100.000.000 rocznie na odpowiednie konto.