Syntezator

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 21:40, 15 lut 2017 autorstwa DasBott (dyskusja • edycje) (→‎top: bot wprowadza drobne poprawki)
Średniowieczna fabryka syntezatorów

Może w Wietnamie robią lepszych pianistów?

Cezary Pazura o keyboardzie

Syntezatorinstrument muzyczny złożony z plastikowej obudowy Made in China, wypełnionej kabelkami połączonymi ze starą klawiaturą od fortepianu. Używany głównie przez zespoły disco polo (wówczas jest zwany „kibordem”), osobników grających po weselach i kinderpunków, którzy uważają, że zespół złożony z gitarzysty wyrzuconego ze szkoły muzycznej za noszenie agrafki w nosie i osobnika, który dostał syntezator pod choinkę ma jakieś szanse na andegrandowej scenie.

Syntezator wynalazło dwóch żuli: Kazio (który wyemigrował i jest znany jako Casio) i Roland.

Jak działa syntezator

Syntezator ma to do siebie, że można z niego wydać dźwięk dowolnego instrumentu, choć z jego jakością bywa różnie. Pozostałe osoby w zespole są wówczas potrzebne tylko dlatego, że można naśladować tylko jeden instrument naraz. Oczywiście, można zawsze podłączyć sekwencer i raz na zawsze uwolnić się od kumpli przepijających większość zarobionych na graniu pieniędzy.

Typy syntezatorów

  • Syntezator, który brzmi jak każdy inny instrument muzyczny.
  • Syntezator, którego brzmienie nie przypomina żadnego instrumentu, lecz brzmi po prostu jak syntezator.
  • Automat perkusyjny, który stuka jak perkusista po trawce.
  • Syntezator bez prądu, który nie brzmi w ogóle.
  • Najpopularniejszy jest sprzęt firmy Nord (czerwony jak ogień) i podłączany do komputera Virus (czarny jak piekło).
  • Muzycy dancingowi używają sprzętu firmy Kurzweil, który działa na systemie MS-DOS.

Po co są syntezatory

Celem syntezatorów jest robienie klimatu. Oczywiście do zbudowania nastroju nie wystarczy gitara, bass i perkusja. Syntezator dopowiada to, czego nie są w stanie przekazać te trzy marne urządzonka. To w syntezatorze koncentrują się całe emocje utworu muzycznego. Czasem też zdarza się, że syntezatory imitują dźwięki basu, lub perkusji, by ten co grał na nich wcześniej mógł grać na czymś innym.

Zespoły

W niejednym zespole rockowym syntezatory odgrywały rolę znacznie ważniejszą, niż Fidel Castro na Kubie. Wśród nich są między innymi: Pink Floyd, Queen, Aerosmith, Guns N' Roses. W każdym z tych zespołów syntezator pełnił nieco inną rolę: w Pink Floyd tworzył klimat tajemniczy, w Aerosmith – romantyczny, a w Queen – dyskotekowy. Z tychże kapel wywodzą się również najwięksi wirtuozi syntezatora. Ostatnio również Linkin Park zaczęli częściej używać syntezatorów, ale głównie dlatego, że tysiąc słońc spaliło resztę ich instrumentów.