Anna (imię): Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Dodanie kategorii)
M (Wycofano ostatnie edycje użytkownika 185.22.172.215, powód: nic niewnosząca edycja)
Znacznik: rewert
 
(Nie pokazano 84 wersji utworzonych przez 61 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Anna''' – [[palindrom]]iczne imię żeńskie, którego początki sięgają czasów przed [[Jezus Chrystus|Chrystusem]] i od tamtej pory każde pokolenie wzbogacało swoje szeregi o coraz to nowsze Anny.
== O imieniu ==

Anna- imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako "pełna wdzięku, laska. Ze staropolskiego zdrobnienia: Annusza, Hannula, Hannusza, AniCa, Anka, Anuchna, Anula, Anulka, Anusza[puszka], Hanczka, Hania, Haniła,Hanszka, Hanuszka, Hańka,Anisko
== Sukces imienia ==
Wg danych spośród 20 mln Polek imie to nosi 40 mln Polek.
Istnieje wiele powodów, dla którego ludzkość przez dwa tysiące lat nie mogła oprzeć się pokusie nadania nowonarodzonym szkodnikom imienia Anna. Pierwszym z nich jest prostota, gdyż do jego zapisania wystarczy znać jedynie dwie, w dodatku podobne do siebie litery, co w czasach, gdy jedynie arystokracja dostąpiła zaszczytu czytania i pisania, było wystarczającym argumentem dla całej reszty chcącej mimo wszystko zobaczyć jak ich [[córka]] ma na imię. Drugim jest fakt, iż napisane od tyłu brzmi i wygląda dokładnie tak samo. To zaś pomogło dyslektykom, którzy nie mieli problemów prawnych, gdy zapisali imię córki zgodnie ze swoimi przekonaniami.
== Charakterystyka ==
Trzecim, nie mniej istotnym było znaczenie, jakie rzekomo wpływało na charakter dziecka. W czasach, gdy najlepszym [[kochanek|kochankiem]] był członek rodziny, a o [[śmierć]] było łatwiej niż o miskę jedzenia, każdemu przydałaby się choć jedna łaskawa osoba więcej.
Ania jest bardzo zabawona. Imprezki sobie nie odmówi. Faceta też. Zwykle drastyczna i pochopna. Nic jej się nie kalkuluje. Zawsze musi wszystko 100 razy sprawdzić. Lubi jak jej się do ucha miauczy.

== Ale… ==
Pomimo ponadczasowości, tak wielkiej poręczności i popularności, imię to słabo się spisało w wyścigu po największą liczbę imienin. Z zaledwie jedną datą plasuje się na ostatnim miejscu ex aequo z takimi, których nikt nigdy nie widział i już raczej nie zobaczy. Być może dlatego, że Anna jest ''łaskawa'', a z takimi nikt się raczej nie liczy. W Quenyi ''Anna'' znaczy ''dar'', czyli wszystkim daruje pierwszeństwo. Nie to co arystokratyczni [[Kiejstut (imię)|Jan]] i [[Maria (imię)|Maria]] czy chociażby szczęśliwy [[Piotr (imię)|Piotr]].

{{Imiona}}
[[Kategoria:Imiona]]
[[Kategoria:Imiona]]
[[Kategoria:Kobieta]]

Aktualna wersja na dzień 22:34, 25 lut 2020

Annapalindromiczne imię żeńskie, którego początki sięgają czasów przed Chrystusem i od tamtej pory każde pokolenie wzbogacało swoje szeregi o coraz to nowsze Anny.

Sukces imienia[edytuj • edytuj kod]

Istnieje wiele powodów, dla którego ludzkość przez dwa tysiące lat nie mogła oprzeć się pokusie nadania nowonarodzonym szkodnikom imienia Anna. Pierwszym z nich jest prostota, gdyż do jego zapisania wystarczy znać jedynie dwie, w dodatku podobne do siebie litery, co w czasach, gdy jedynie arystokracja dostąpiła zaszczytu czytania i pisania, było wystarczającym argumentem dla całej reszty chcącej mimo wszystko zobaczyć jak ich córka ma na imię. Drugim jest fakt, iż napisane od tyłu brzmi i wygląda dokładnie tak samo. To zaś pomogło dyslektykom, którzy nie mieli problemów prawnych, gdy zapisali imię córki zgodnie ze swoimi przekonaniami. Trzecim, nie mniej istotnym było znaczenie, jakie rzekomo wpływało na charakter dziecka. W czasach, gdy najlepszym kochankiem był członek rodziny, a o śmierć było łatwiej niż o miskę jedzenia, każdemu przydałaby się choć jedna łaskawa osoba więcej.

Ale…[edytuj • edytuj kod]

Pomimo ponadczasowości, tak wielkiej poręczności i popularności, imię to słabo się spisało w wyścigu po największą liczbę imienin. Z zaledwie jedną datą plasuje się na ostatnim miejscu ex aequo z takimi, których nikt nigdy nie widział i już raczej nie zobaczy. Być może dlatego, że Anna jest łaskawa, a z takimi nikt się raczej nie liczy. W Quenyi Anna znaczy dar, czyli wszystkim daruje pierwszeństwo. Nie to co arystokratyczni Jan i Maria czy chociażby szczęśliwy Piotr.