Dźwięk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Literówka)
 
(Nie pokazano 19 wersji utworzonych przez 14 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{cytat|Nic nie słyszę, bo jakiś debil się drze przez megafon.|Poranek Kojota}}
{{cytat|Co to robi taki '''dźwięk'''?|[[Mój pierwszy laptop]] o '''dźwięku'''}}
'''Dźwięk''' – [[akustyka|akustyczne]] złudzenie [[ucho|douszne]]. Jak jest to słychać, jak nie ma, nie słychać. Dźwięk się rozchodzi różnie – czasem poprzecznie czasem podłużnie, zależy od otoczenia. Przy czym dźwięki niesłyszalne też istnieją<ref>infradźwięki i ultradźwięki</ref>, tyle że odbiorca może być na nie zbyt głuchy. W pewnych sytuacjach dźwięki odbierane mogą być jako [[wibrator|wibracje]].


Dodatkowo dźwięki mogą być zbyt głośne lub zbyt ciche. Można śmiało powiedzieć, że mogą też być miłe i niemiłe, choć zależy od kontekstu np. stękanie.
'''Dźwięk''' – wszystko czego nie widzisz, nie czujesz, nie zobaczysz, czego nie da się zjeść to dźwięk. Dźwiękiem są też pewne efekty, od których trzęsie się dom (w połączeniu z [[subwoofer]]em), oraz przyczyna ''pompowania'' głową u [[dres|dresów]] jadących [[tuning|stuningowanymi]] wózkami.


Odbiornikiem wszystkich dźwięków jest ucho. Dźwięk wpada do ucha, stuka w trzy kosteczki, które stukają w ślimaka, a ten robi<ref>Mało kto nie wie jak.</ref> z wibracji sygnał, który idzie do mózgu i słyszysz jak 2 metry od ciebie przejeżdza super głośny pociąg PKP.
==Powstawanie==
Dźwięk powstaje na wskutek drgań powietrza (teoretycznie, potrząsając szklanką powinieneś być w stanie usłyszeć szelest. Teoretycznie...). Takie pofałdowane powietrze uderza w nasze [[Ucho|uszy]] i słyszymy dźwięk. Fajnie, nie?


{{Stub|fiz}}
==Opis==
{{Przypisy}}
Jak to mówią wszystkie książki, dźwięk charakteryzują różne wartości. Takimi wartościami mogą być: wysokość (niskie - basy; wysokie - tłuką szyby), amplituda (różnica między skrajnymi wysokościami fali (nie bój się, nie tylko ty tego nie ogarniasz)) oraz częstotliwością (to coś, co decyduje o tym, że dźwięk słyszą np. psy a my nie)
{{Fizyka}}


[[kategoria:fizyka]]
==Ciekawostki==
[[Kategoria:Teoria i praktyka muzyki]]
Jeśli przyłożysz szklankę otworem do drzwi i przystawisz do niej ucho, to usłyszysz co dzieje się się po drugiej stronie

Wysokie dźwięki, mimo że ich nie słyszymy, mogą powodować u nas bóle głowy

Dźwięki nie rozchodzą się w próżni (zapomniał o tym reżyser Star Wars)



==Zobacz też==
* [[♪]]
* [[Muzyka]]

{{stubmuz}}

[[Kategoria:Akustyka]]
[[Kategoria:Muzyka]]

[[da:Lyd]]
[[en:Sound]]
[[pt:Noise]]

Aktualna wersja na dzień 16:33, 2 maj 2022

Nic nie słyszę, bo jakiś debil się drze przez megafon.

Poranek Kojota

Dźwiękakustyczne złudzenie douszne. Jak jest to słychać, jak nie ma, nie słychać. Dźwięk się rozchodzi różnie – czasem poprzecznie czasem podłużnie, zależy od otoczenia. Przy czym dźwięki niesłyszalne też istnieją[1], tyle że odbiorca może być na nie zbyt głuchy. W pewnych sytuacjach dźwięki odbierane mogą być jako wibracje.

Dodatkowo dźwięki mogą być zbyt głośne lub zbyt ciche. Można śmiało powiedzieć, że mogą też być miłe i niemiłe, choć zależy od kontekstu np. stękanie.

Odbiornikiem wszystkich dźwięków jest ucho. Dźwięk wpada do ucha, stuka w trzy kosteczki, które stukają w ślimaka, a ten robi[2] z wibracji sygnał, który idzie do mózgu i słyszysz jak 2 metry od ciebie przejeżdza super głośny pociąg PKP.


Katomic.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny fizyki. Jeżeli wiesz dlaczego elektrony w kablu poruszają się odwrotnie do przepływu prądu – rozbuduj go.

Przypisy

  1. infradźwięki i ultradźwięki
  2. Mało kto nie wie jak.