Free!

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Free! (ang. wolny, oryg. Frei!) – anime opowiadające o gejach pływakach, super umięśnionych klatach i miłości do wody oraz do najlepszego przyjaciela.

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Głównym wątkiem tej historii jest niezdrowa, nieetyczna i niepoprawna politycznie miłość do wody szkolny klub pływacki Iwatobi, założony przez głównych bohaterów, którego członkami są mężczyźni o damskich imionach. Przez większość serii jest mowa o ciężkiej walce o spełnienie marzeń i o odzyskanie starej przyjaźni oraz tym podobnym, jednak fabuła ginie w nadmiarze wyciskanych kąpielówek, półnagich, umięśnionych facetów, trzepania (bez zbędnych skojarzeń) mokrą grzywką, nie mówiąc już o zbyt dużej liczbie podtekstów homoseksualnych.

Główni bohaterowie[edytuj • edytuj kod]

 • Haruka „Haru” Nanase – cud-chłopak i to dosłownie. Potrafi siedzieć godzinami w wodzie i ani trochę jego skóra się nie marszczy. Ma podejrzane, nieco nienormalne przywiązanie do wszelkich akwenów, w których może się zanurzyć. Dość często rozbiera się w sklepach, na terenie szkoły oraz w innych miejscach, gdy tylko zauważy dość duży zbiornik wody. Wszyscy wiedzą o tym, że jest gejem, oprócz niego samego. Jego najlepszy przyjaciel, Makoto, perfidnie wykorzystuje tą niewiedzę, czego, niestety, nie ukazano w anime, ale wszystkie yaoistki o tym wiedzą. Jest zakochany w swoim przyjacielu z dzieciństwa i obwinia się za to, że przez niego chciał zrezygnować z pływania. Senpai (a bo to tylko) Reia. Hydrofil. Ciągle trzepie grzywką, która nigdy nie chce wyschnąć. Potajemnie reklamuje markę Schwarzkopf. Pływa tylko stylem dowolnym, bo lubi czuć się wolny.
 • Makoto Tachibana – primabalerina serii, ma największe mięśnie, znaczy, serce! Kapitan drużyny pływackiej (sam pływa stylem grzbietowym). Jest najlepszym przyjacielem Haru od dzieciństwa. Spędzają ze sobą dużo czasu, oczywiście, na nauce, nie żeby coś, chociaż my wszyscy znamy prawdę. Wykorzystuje niewiedzę Nanase, żeby robił to, co on chce. Również jest gejem, nieco bardziej świadomym od głównego bohatera, jednak utrzymuje swoje fantazje na wodzy.
 • Nagisa Hazuki – chłopak cierpiący na liczne choroby psychiczne, w tym ADHD, schizofrenię i rozdwojenie jaźni. Podkochuje się (jak niemal każdy) w Haruce, co często podkreśla (Ja chcę spać z Haru! – wypowiedź podczas wybierania par do namiotów). Ciągle się śmieje jak idiota, nie może ustać w miejscu, jednak czasem staje się poważny i nieco przerażający, gdy zmienia uke-mode na seme-mode. Gdy twórcy wybierali serialowego błazna, padło na niego. Pływa żabką, bo innym stylem nie potrafi.
 • Rei Ryugazaki – pan mądraliński w okularkach. Na początku serii był on lekkoatletą, jednak gdy zobaczył jak Haru pływa, niemal natychmiast dołączył do klubu pływackiego. Jest perfekcjonistą i zawsze bazuje na technice, z praktyką jest już słabo. Z tego też powodu może pływać tylko stylem motylkowym. Gdy próbował innego stylu, od razu szedł na dno. Jego inną zastanawiającą zdolnością jest chodzenie z głową w książce i nie wpadanie na nikogo po drodze. Ma syndrom NPO – Nadmiernego Poprawiania Okularów. Nieświadomy homoseksualista (podobnie jak główny bohater. Ma orgam na widok skoków do wody Senpaia. Ma podejrzane kontakty z Nagisą, którego najprawdopodobniej jest seme – w końcu spali razem w jednym namiotem, a z blondasem nigdy nie wiadomo.
 • Rin Matsuoka – dziecko Grella i Sebastiana, były przyjaciel Nagisy, Makoto i Haru. Pływali oni razem w podstawówce, gdzie ten ich perfidnie oszukał i wykorzystał, ale zrobił to w taki sposób, że nikt nawet się nie skapnął, po czym wyjechał do Australii. Nikt nie wie, co tam robił, ani gdzie tak konkretnie był – bo przecież Australia to nie tylko Sydney – ale po powrocie miał już „zęby rekina”. Najbardziej znana teoria spiskowa mówi, że z powodu położenia tego kontynentu, dentysta pomylił go z rekinem i oto efekt. Główne ciasteczko serii z przeciwnego klubu pływackiego, Samezuka, z trudnym charakterem i sentymentem do przeszłości. Pragnie spełnić marzenie ojca i dąży do niego po trupach. Nie chce się przyznać, ale kocha się w Haru od podstawówki (kurde, same geje, wszyscy lgną). Wygląd kreowany przez całą serię zniszczył jego płacz na koniec anime, jednak damska część widowni spiera się z tym. Główną część serii poświęcił na zniszczeniu ukochanego, ale potem coś mu odbiło – bo w końcu miłość zawsze wygra – i w ten sposób popłynął razem z nim w sztafecie.
 • Kou/Gou Matsuoka – menadżerka drużyny Iwatobi posiadająca męskie imię (zero ironii). Sama nie może się zdecydować, jak ma naprawdę na imię. Tak naprawdę zapisała się do klubu tylko po to, by móc patrzeć na umięśnione klaty, czyli zrobiła to, o czym marzy pół populacji Ziemi. Jej bratem jest Rin, ale tylko ona próbuje utrzymać kontakt. Ogólnie niewiele o niej wiadomo, bo za każdym razem, kiedy pojawiała się w anime, śliniła się na widok facetów.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Pierwszą miłością Haruki był wodospad, który poznał na wycieczce w piątej klasie.
 • Rin, będąc jeszcze w drużynie z pozostałymi, nazwał trenera mamą.
 • Na każde danie Nanase je makrelę z ananasem. Od kilku lat.
 • Wygląda na to, że rodzice Haru albo gdzieś wyjechali, albo nie żyją, natomiast o innych rodzicach jest mowa.
 • Siostry Nagisy lubią go ubierać w sukienki i wiązać mu kucyki i warkoczyki. Ponoć wygląda bardzo słodko.
 • Makoto jest kotofilem, jednak wiadomo o tym tylko z teorii spiskowych.
 • Fanserwis jest bardzo kwiecisty i różnorodny, od par RinHaru, ReiGisa, ReiHaru, MakoRin, po paringi z Gou/Kou.