Angel Sanctuary

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Angel Sanctuarymanga z lat 90-tych, w Polsce wydawana dopiero w XXI wieku. Tytuł w żaden sposób nie nawiązuje do fabuły komiksu (patrz. Prawo Nazwy), do tej pory słowo sanctuary było użyte tylko 2 razy: w pierwszym tomie jako nazwa gry komputerowej (która do fabuły nie wnosi nic nadzwyczajnego) oraz w tomie 6, kiedy to (spoiler) Szalony Kapelusznik żegna się ze światem (żeby odrodzić się za 3 strony). Ukazało się już całe 10 tomów (każdy po 400 stron)

To tylko jeden z wielu tego typu rysunków

Fabuła[edytuj]

W zasadzie przy odrobinie skupienia ogarnie to przeciętny przedszkolak. Wszystko zaczyna się od dylematu poznawczego japońskiego 16-latka odnoszącego się do jego głębokiego uczucia, które żywi wobec swojej rodzonej siostry. A ów 16- latek nie ma łatwego życia. Jest dziwny, pochodzi z rozbitej rodziny, a jego matka otwarcie go nienawidzi. Dodatkowo mdleje on na widok krwi przez, co jest często ofiarą napadów jego przypakowanych rówieśników. Na domiar złego zarówno on jak i jego siostra Sara zawdzięczają ojcu zza granicy dość nietypowy, jak na japonię, typ urody- jasne włosy i oczy. Ale to jeszcze nic. Za chwilę na Ziemi pojawiają się dziwne anomalie, wywołane przez grę komputerową Angel Sanctuary która zamienia internautów w podłączone do komputera zielsko. Ale czekajcie, to nie koniec! Potem, rzeczony nastolatek, niejaki Setsuna Mudo, zostaje uświadomiony przez dwa demony (obaj transseksualiści, jeden bo jest babą a przebiera się za faceta, a drugi bo jest facetem a przebiera się za babę), że jest wcieleniem duszy upadłej anielicy Alexiel i że ma ocalić świat. Klasyka.

Potem dziwne rzeczy dzieją się wokół głównego bohatera. Koleżanka jego młodszej siostry, poprzez wyżej wymienioną grę, dostaje się pod wpływ upadłego anioła Rociela (który okazuje się być bratem Alexiel i który bez uprzedzeń „pożycza” sobie ciało biedniej dziewczyny)[1], jego kolega okazuje się być mieczem upadłej anielicy Alexiel, jeszcze inny kolega z klasy zostaje przez Setsunę zabity i zakopany w ogródku, a siostra Setsuny, Sara okazuje się także żywić kazirodcze uczucia do brata.

Siostrunia umiera, zabita przez Rociela, a Setsuna którego wściekłość miała wyzwolić uśpioną w nim duszę Alexiel wyrusza na eskapadę do piekła by odnaleźć duszę siostry (która to eskapada będzie tylko jednym z licznych wątków przez resztę serii, i nie będą się one ograniczać tylko do piekła). I to by było na tyle jeśli chodzi o dwa pierwsze tomy. Przed wami jeszcze 8.

Postacie[edytuj]

Mieszkańcy Ziemi[edytuj]

 • Setsuna Mudo – główny bohater wcześniej wspomnianej mangi. Kazirodca, domniemany Mesjasz. Ma obsesję na punkcie swojej siostry Sary. Najczęściej powtarzane słowo: Sara. Setsuna jest porywczy, najpierw robi potem myśli, przez co giną jego najbliżsi. Jak wspomniano wcześniej, jest wcieleniem duszy upadłej anielicy Alexiel, czemu najpierw nie chce wierzyć, potem to akceptuje. Kiedy w 4 tomie jego egzystencja przenosi się do zahibernowanego ciała Alexiel (tj. zmienia płeć) po krótkim ataku histerii tez nie wydaje się tym faktem zbytnio poruszony. Nawet zaczął w pewnym momencie przekonywać anioła Michaela że naprawdę jest kobietą, a także zaplanował poderwanie anioła Rafaela.
 • Sara Mudo – siostra Setsuny, kazirodczyni, zabita prociela w drygim tomie. Jednak jeśli ktoś istotny, umiera w jakiejkolwiek mandze, to ostatecznie nidy nie ginie. W miarę rozwoju fabuły, dusza Sary przenosi się najpierw z piekła do Hadesu a potem przez kolejne warstwy Nieba (oczywiście trasą wędrówki wiernie podąża za nią Setsuna). Jeszcze później okazuje się że Sara to tak naprawdę nie Sara, tylko Dżibril (Gabriel) anielica wody, a jednocześnie anioł stróż Setsuny.
 • Sakuya Kira (zwany potocznie kolegą-mieczem) – sempai Setsuny, tworzy sobie image zimnego drania, choć tak naprawdę kocha Alexiel (a tym samym po części Setsunę). W miarę rozwoju akcji zmienia się jego światopogląd, a także pojawiają się nowe tezy na temat tego czym tak naprawdę jest. Podczas siedmiu tomów swojej egzystencji, Kira był uważany za nieśmiertelnego ducha opanowującego ciała, następnie za miecz o siedmiu ostrzach (Nanatsusaya) należący do Alexiel, by w końcu ewoluować na samego Księcia Ciemności, Lucyfera. Ta opcja najwyraźniej mu się spodobała, bo nie zmienił już swojego zawodu.
  Uśmiech nr.5, czyli spieprzaj dziadu
 • Yue Kato – kolega z klasy Setsuny. Lubi się nad nim znęcać, za co potem zostaje pokarany, kiedy to Setsuna przez pomyłkę rozcina mu brzuch kataną. Dla ukrycia zwłok, Kira zakopuje je w ogródku szkolnym. Drugi raz Kato pojawia się w zaświatach, Hadesie, gdzie niby próbuje pomóc Setsunie w odnalezieniu Sary a tak naprawdę chce go zabić. Ginie, zabity drugi raz przez Setsunę. Jednak to nie koniec jego przygód. Kato bowiem, odradza się by po 25 stronach, by znowu zginąć, tym razem nie zabity przez Setsunę (miła odmiana), lecz oddając za niego życie. Następnie znów się odradza dzięki aniołowi imieniem Uriel, i żyje po dziś dzień, zdolny w dodatku dowolnie zmieniać wygląd.
Alexiel (czy tam Setsuna, wszystko jedno)

Mieszkańcy Nieba (Anioły)[edytuj]

 • Alexiel – o nią właściwie cały ten cyrk. Kocha się w niej połowa męskiej i żeńskiej obsady, jest jednym z najpotężniejszych aniołów Nieba. Bez względu na to co zrobiła mówi się o niej zawsze tak samo: piękna, zabójcza, sprawiedliwa i w ogóle kul i dżezi.

Alexiel za bunt przeciw Bogu została skazana na reinkarnowanie się w nieskończoność, przy czym każde wcielenie miało być gorsze od poprzedniego. Obecnie znajduje się w ciele Setsuny (czyli gorzej już chyba nie może być, chociaż Alex zawsze powtarzała ze chce być mężczyzną)

Rociel. Tak, to jest facet
 • Rociel – domniemany główny zły choć mówi się o nim jakoś tak do 3 tomu a potem nagle gdzieś znika. Brat Alexiel, choć do dziś nie wiadomo jakiej jest płci. Jest homo, hetero i bi jednocześnie. Wygląda jak kobieta, mówi jak kobieta ale jest płaski jak deska.
 • Sevothtarte – jeden z 'tych złych'. Pedant, wszystko co ma musi być białe, ma obsesję na punkcie rasowości aniołów i zawsze zasłania twarz. Sevi ma mały kompleks osobowościowy, więc łatwo się denerwuje. Jak 90% postaci okazuje się być kobietą.
 • Metatron – najważniejsza osoba w Niebie, ma gdzieś tak z 5 lat. Jego ulubiona zabawka: pluszowy królik który ma własną osobowość i lubi niszczyć różne rzeczy. W skrócie, taka hardkorowa wersja Honey-sempaia z Ourana.
 • Zafikel – ślepy, a jednak orientację w terenie ma znakomitą. Ubrany jak ksiądz. Pomimo swojej ślepoty, dał radę zasłonić sobą ciało Setsuny i to tak że żadna kula mesjasza nie dosięgnęła.
 • Raziel – mały szczyl, maskotka Zafikela. Za nim pójdzie nawet w ogień.
 • Adam Kadmon – swoiste guru, zjawia się w momentach ostatecznych by zawsze uratować sytuację.

Anioły Żywiołów[edytuj]

 • Dżibril – wspomniana wcześniej Sara Mudo. Anioł Stróż Setsuny. Jedyna, która w sumie miała równo pod sufitem.
 • Michael – rudy kurdupel, anioł ognia. Jest przeczulony na punkcie swojego wzrostu, nienawidzi transwestytów i wysokich kobiet (patrząc na jego wzrost jest to zrozumiałe). Megaloman.
 • Rafael – erotoman, anioł powietrza. I wszystko jasne. Ulubiona rozrywka: przelatywanie co ładniejszych pań.
 • Urielmhroczny, mieszkający w odmętach Hadesu anioł Ziemi. Sam odebrał sobie głos, ale ze światem komunikuje się za pomocą myśli. Jest emo i kocha Alexiel. Czyli jak wszyscy bohaterowie tej serii.

Mieszkańcy Piekieł[edytuj]

 • Cry (w oryginale Kurai) – jeden z demonów, jest trans, chociaż nie do końca wiadomo, w którą stronę. Utrzymuje się jednak, że to 13-letnia dziewczynka, która wcale dziewczynką być nie chce. Jest księżniczką Gehenny (pierwszej warstwy piekieł) i Władczynią Smoków. Ma niewyparzony język, ostry charakterek i jest zakochana zarówno w Alexiel, jak i w Setsunie (przy czym w każdym z osobna). Cry, jak większość demonów, posługuje się 'gwarą Gehenny' czyli dialektem podobnym do góralskiego z dodaniem na końcu każdego zdania słowa 'tej'.
 • Arachne (w oryginale Arakune) – jeden z demonów, trans i też nie wiadomo w którą stronę. Do pewnego czasu figurowała jako kuzynka Cry aż nie okazało się że to jej starszy brat, opętany zawiścią na rzecz siostry (To ja miałem być Władcą Smoków!!!), podszywający się tylko pod jej kuzynkę. Ginie w 6 tomie przepraszając Cry za wszystko. Na razie jeszcze się nie odrodził i chyba tak zostanie.
 • Voice – demon płci męskiej, zakochany w księżniczce Cry. Ginie zabity przez Michaela, potem się odradza i ginie zabity przez Arachne.
 • Noise – siostra bliźniaczka Voice. Po śmierci brata obcina włosy tak, żeby wyglądać jak on.
Jedna z wielu kapelusznikowych kreacji
 • Szalony Kapelusznik – jeden z Siedmiu Szatanów Piekieł[2], on jeden otwarcie ogłosił że nie ma płci. Umownie jednak jest facetem. Uwielbia mówić zagadkami, zawsze ma na łbie jakiś kapelusz, jest bezczelny, kokieteryjny i bez żadnych zahamowań społecznych. Kocha swego pana, Lucyfera.

Uwaga! Tych postaci jest jeszcze 300 razy więcej, jednak albo nie zostały one jeszcze przedstawione w serii, albo nie są na tyle ważne, żeby je tutaj umieścić.

Ciekawostki[edytuj]

 1. Najważniejsza zasada rządząca tą mangą to Prawo Zmiany Płci I oraz Prawo Zmiany Płci II.
 2. Oprócz tego ta manga podporządkowuje się większości z Praw anime.
 3. Postacie umierają i odradzają się co najmniej 2 razy.
 4. Oprócz tego postacie co najmniej 3 razy zmieniają płeć.
 5. W tej mandze seksualność postaci naprawdę nie ma znaczenia.
 6. Na podstawie mangi powstało nawet anime, ale produkcja została wstrzymana, zanim nawet wybrnięto fabułą za 1 tom (mówiąc po polsku powstały 3 prawie godzinne odcinki AS).
 7. Nieważne, na której losowej stronie otworzysz tom Angel Sanctuary – i tak treść tam zawarta będzie miała podteksty i zwali cię z nóg.

Cytaty[edytuj]

Saraaaaaaaaa!!!

Setsuna do Sary

Setsunaaaaaa!!!

Sara do Setsuny

Ło żesz ty no ale jaja, tej!

Cry na widok Setsuny w ciele Alexiel

Jakby co, możecie na nim dokonać gwałtu zbiorowego, a i parzy świetną herbatę!

Zafikel podczas oddawania Raziela w ręce demonów

Ha! Nie doceniasz potęgi glana!

Kato do Kiry

I kto tu niby ma glany?

Kira ripostuje

Ty… ty jesteś… TRANSWESTYTĄ!!! ŁAAAA!!!

Michael

Alexiel? Jedyne co wiem, to wymiary 96/64/80

Rafael wie tylko to, co ważne

Kato-wicek głupi cycek

Setsuna o Kato

Setka Mudo co jedzie wódą

Kato o Setsunie

Przypisy

 1. Tak. Chłopak zmienia się w kobietę, a dziewczyna w faceta. W zasadzie to logiczne
 2. Co na to Alicja?