Death Note

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Najpopularniejszy moment w anime

Death Notejapońska manga[1], anime i kilka filmów na jej podstawie[2], traktująca o pewnym notesiku śmierci.

Ogólny zarys fabuły[edytuj • edytuj kod]

Light Yagami jest przeciętnym chłopakiem o nieprzeciętnej inteligencji, pozostali jego rówieśnicy są przy nim jak korniszony w słoikach po przeterminowanej kapuście. Zamiast podglądać koleżanki w szkolnej szatni Light znajduje satysfakcje w podręcznikach, właściwie to po to je nosi, bo on sam nie potrzebuje ich do nauki. Prowadzi takie tam monotonne życie, aż pewnego dnia z nieba spada na trawnik, tuż pod oknem przy którym siedzi, najnowszy numer „Ciuchci” jego ulubionego czasopisma. Kiedy z niecierpliwością wybiega ze szkoły czasopisma już tam nie ma, ponieważ pewien bóg śmierci podmienił go na swój Death Note. Choć Light był niezadowolony podniósł notes i zapoznał się z jego treścią. Z początku chciał się go pozbyć, ale postanowił użyć go do wyeliminowania wszelkiego zła i dziadostwa żyjącego na ziemi, na co pewien genialny detektyw o pseudonimie „L” nie chciał się zgodzić, ponieważ w jego przekonaniu, to on jest sprawiedliwością. Tak mniej więcej charakteryzuje się główny wątek fabuły.

Bohaterowie[edytuj • edytuj kod]

 • Light (Raito) Yagami – naczelny szalony geniusz, ma zamiłowanie do opętańczego śmiechu. Łamacz damskich i męskich serc. Z początku miał światłe ideały, ale później stwierdził, że co się będzie cackać skoro może zabijać za nie przeprowadzanie starszych pań przez ulicę. Ze względu na wrodzoną dysleksję zdarza mu się napisać swoje nazwisko od tyłu, czym zyskał sobie popularność wśród fanek yaoi. Całkiem nieźle idzie mu podrywanie lasek. Po szkole lubi sobie w imię sprawiedliwości pozabijać, udając, że nabija level w Minion Rush. Został stworzony bez zbędnego w jego roli sumienia.
 • L – tajemniczy, genialny detektyw, analfabeta (podpisuje się tylko jedną gotycką literką, bo więcej liter nie zna). Jego życiowym celem jest rozpracowanie działań głównego bohatera. Przez pół anime Light próbuje dociec, jak brzmi jego prawdziwe imię, tymczasem on przedstawił mu się nim przy pierwszym spotkaniu. L wygląda jak hybryda człowieka z pandą, rusza się jak brat Tofika i mówi jak mówi. Wiecznie chodzi na bosaka, przez co stopy wyrobione ma niczym Wojciech Cejrowski. Żywi się wyłącznie słodyczami, jednak wcale nie tyje, co tłumaczy zwiększoną aktywnością komórek mózgowych. Dla zweryfikowania tej tezy Ryuuk pewnego razu postanowił sprawdzić, co on ma w środku, jednak L-owi nie za bardzo spodobał się ten pomysł. Gdy był mały, rodzice skrzywdzili go nadając mu jedno z najbardziej pedalskich imion na świecie, mianowicie Lawliet. Przez kilka odcinków jest do Lighta bardzo przywiązany (w sensie dosłownym).
 • Ryūkbóg śmierci, jada tylko jabłka ze względu na zdolność przerabiania ich na jabola przez jego mikroflorę jelitową. Wygląda jakby mu ktoś ze szpadla przyłożył i to w dość wczesnym okresie życia. Sprawia wrażenie sympatycznego, ale trochę upośledzonego. Większości ludzi wydaje się, że go nie widzą, ale jest to tak naprawdę reakcja obronna ich psychiki przed jego powierzchownością. Lubi obcisłe, skórzane gacie i łańcuchy. Jego hobby to wprowadzanie się w odmienne stany świadomości, podrzucanie niebezpiecznych przedmiotów młodzieży szkolnej, gry komputerowe oraz podglądanie Lighta pod prysznicem. Za tym ostatnim z resztą ciągle łazi, zasłaniając się prawami Krainy Shinigami, ale wiadomo, jak jest naprawdę.
 • Rem – drugie shinigami, płci pięknej (czy aby na pewno?). Chirurg amator specjalizujący się w przeszczepach gałek ocznych. Nieszczęśliwie zakochana lesbijka o skłonnościach samobójczych. Też nie za mądra.
 • Near – kiedy wieje nawet lekki wiatr, jego czupryna faluje niczym morska bryza. Jak był mały wpadł do pralki z wybielaczem, przez co jego włosy, skóra i ubrania są całe białe. Gdyby nie to, że jest za mały, byłby z niego świetny architekt. Gdy był mały lubił bawić się kosiarką, przez co połowa jego znajomych z sierocińca nie miała brwi. Później jednak nikt się z nim przez to nie zadawał. Kiedy aktualnie nie bawi się gumową kaczuszką, kręci loczki. Tworzy sztukę współczesną z kostek do gry, których jest nieskończona ilość w każdym miejscu niczym fast food na naszej przegniłej planecie. Jest podejrzanie podobny do L'a, ale nielegalne zapasowe klony samego siebie to przecież wymysł, prawda? Jest bogatszy od L'a bo stać go na skarpetki.
 • Mello – inspiracja dla mrooochnych niegrzecznych dzieffcynek. Jest przykładem chłopca z ADHD, ponieważ nie umie kontrolować emocji (oczywiście nie wszystkich, bardzo skutecznie umie tłumić w sobie wszelkie wesołe i optymistyczne myśli) i poważnymi emocjonalnymi kłopotami. Na pierwszy rzut oka widać, że Mello ma niedobór cukru w organizmie, więc próbuje uzupełnić go jedząc czekoladę. Nie wiadomo jednak po co, ponieważ z pewnych źródeł wynika, że czekolada którą wpieprza Mello jest gorzka. Ponoć z jej przedawkowania odpadły mu brwi. Ubiera się w skórę i myśli że jest buntownikiem. Jest podejrzewany o bycie satanistą.
 • Miska Amane – narzeczona Lighta. Piosenkarka, aktorka, modelka i drugi Kira, któremu do pierwowzoru brakuje kilku płatów mózgowych i znajomości alfabetu. Chodzą pogłoski, jakoby była spokrewniona z pewną Shinigami. Lubi gałki oczne, skracać sobie życie i rozkochiwać w sobie śmierć. Niestety nie udaje się jej to z ludźmi. Często zapomina co robiła kilka dni wcześniej. Ale to pewnie z powodu picia na umór. Jej urok osobisty jest odwrotnie proporcjonalny do inteligencji.
 • Teru Mikami – konkurencja dla Misy i kolejny właściciel morderczego notatnika. Kocha Kirę bardziej niż swoje życie. Zrobiłby dosłownie wszystko, by spotkać się z Kirą sam na sam. W swoim pokoju ma plakaty z imieniem swojego bóstwa, uważa je ze swój największy skarb. Przez całe anime latał i krzyczał „o Boże, Boże, Boże!”, na co Light odpowiadał, „nie teraz Mikami, głowa mnie boli”. Umysłowo chory prokurator. W mandze zmarł na przedawkowanie kurzu w pierdlu, zaś w anime zabił się długopisem i prawdopodobnie dostał nagrodę Darwina.
 • Takada – prezenterka w programie o Kirze i była dziewczyna Lighta z liceum. Rywalizuje z Misą o miłość Lighta (jakby miała o co) i z Nearem o tytuł najbardziej znienawidzonej przez fanów postaci. Umiera na szczęście w płomieniach.
 • Touta Matsuda – jeden z policjantów. Byłby nawet fajny, gdyby posiadał mózg. Przez całą serię robi dokładnie nic, poza spadnięciem z wieżowca.
 • Soichiro Yagami – z zawodu jest policjantem. Ojciec Lighta. Może się pochwalić wspaniałym wąsem. Ma nagłe napady wytrzeszczu oczu za każdym razem, kiedy słyszy, że jego syn może być Kirą. Byłby nawet dobrym gliną, gdyby częściej łamał prawo.
 • Kanzou Mogi Mogi (Modziu) – policjant, którego zadaniem jest pilnowanie Misy Amane, żeby ta czasem nie uchlała się kiedy będzie miała na to okazję, ale jak się w trakcie serii dowiadujemy nie zawsze mu to wychodzi. Znany jest z tytułowej roli King Konga.
 • Aizawa – również policjant i członek grupy dochodzeniowej. Zaczyna uważać, że coś w sprawie Lighta śmierdzi, ale to może dlatego, że L rzadko się myje i zmienia ubrania, a on sam ma dobry zmysł powonienia, z czego sam nie zdaje sobie sprawy. Dlatego też został policjantem, zawsze uważał, że coś ma wspólnego z psami, więc postanowił, że jak nie wyjdzie mu w policji, zostanie treserem.
 • Sayu Yagami – młodsza siostra Lighta. Opanowała nową taktykę we wkurzaniu brata i całego świata poprzez darcie mordy. Odżywia się tylko chipsami które zabiera bratu. Nie odegrała praktycznie żadnej ważnej roli, poza tym że dała się porwać gangowi He-Mana z anoreksją w skórzanych spodniach.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

 • Kanji na notatniku Misy to PornHub po Japońsku.
 • Tytułowy notatnik zakupimy na allegro za jedyne 38 złotych.
 • Mello i Near początkowo mieli być synami L. Powstał jednak problem z kim mógłby owych synów mieć, a że na naszego biednego detektywa nie było chętnych (poza Lightem oczywiście) ostatecznie porzucono ten pomysł.
 • Yagami czytane od tyłu daje Im a gay. Wnioski wyciągnijcie sami.

Przypisy

 1. pleonazm
 2. ale tylko na podstawie