Digimon

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

– Oglądaliście Digimony?
– Pokemony leprze, a Digimony to podrubka!!!!!111!!
– Ale Digimony powstały rok przed Pokemonami
– Wienc to podrubka!!!

Typowa rozmowa fana Digimon z fanem Pokémon; zwróćcie uwagę na żelazną logikę tego drugiego

Digimon (ang. „Digital Monsters”– „Cyfrowe Kreatury”) – anime, stworki, gry i Bóg wie co jeszcze. Jest to oczywiście podróbka Pokemonów, bo powstała rok przed nimi, a przynajmniej taka jest logika większości Pokémonowych fanów i hejterów[1] tego czegoś.

Miłe złego Digimonów początki[edytuj • edytuj kod]

Tamagotchi[edytuj • edytuj kod]

Bandai, czyli firma która stworzyła tamagotchi zauważyła że płeć brzydka za mało interesuje się owym symulatorem kup, więc rok później stworzyła wersję która by bardziej odpowiadała chłopcom- Digimon V-pet. Logika tego cudeńka była dziecinnie prosta: karmimy stworka, zajmujemy się, a on dla nas ewoluuje i walczy z innymi.

Manga[edytuj • edytuj kod]

W tym samym roku co V-Pety powstała manga „C'mon Digimon”. Przeczytało ją około 5% Japończyków. Rok później zrobiono jednak drugą mangę – „Digimon V-Tamer 01”. Była tak popularna, że liczba czytających tą mangę wzrosła o jakieś 3%. „Digimon V-Tamer 01” miało jeszcze kilka innych części, ale raczej nikt ich nie czytał.

Digimon World[edytuj • edytuj kod]

Twórcy Digimonów zauważyli, że większość Japończyków nie umie czytać. Widząc to, postanowili stworzyć grę. Nazwano ją „Świat Cyfrowych Kreatur”. Wielu ludzi do dzisiaj uważa, że to była najlepsza i jedyna dobra gra w historii Digimonów.

Parę miesięcy po premierze gry powstał film „Digimon Adventure ”, a dzień po jego premierze światło dzienne ujrzało anime o tym samym tytule.

Anime[edytuj • edytuj kod]

Jeśli tak wyobrażałeś sobie anime Digimon, to jesteś niestety w błędzie

Jeśli już mówić o anime, można doszukać się w seriach Digimon pewnych wspólnych cech. Otóż grupka dzieciaków trafia do tajemniczego Cyfrowego Świata i zamiast starać się wrócić do domu, na siłę próbuje go uratować z rąk zuych oprawców. Oczywiście dobro zawsze wygrywa a zło dostaje po mordzie.

Digital World[edytuj • edytuj kod]

Celem jednego ze znanych dyktatorów jest zdobycie właśnie Digital World

Sposoby dostania i wydostania się[edytuj • edytuj kod]

Twórcy Cyfrowych Stworów postanowili stworzyć też specjalny Cyfrowy Świat, który miał być miejscem zamieszkania wszystkich Digimonów. W pierwszej serii anime można było dostać się do niego przez tzw. DigiVice'y. W drugiej było już gorzej, bo potrzebne były do tego DigiBramy, które można było otwierać za pomocą kompa. Z kolei w trzeciej serii służył do tego przypadkowy portal. Czwarta seria była zupełnym odlotem, bo tam do Digital World można było dostać się za pomocą Digimonów – pociągów, czyli Trailmonów. W piątej serii wystarczyło albo dostać się przez specjalny tunel albo rzucić bombą, która tworzyła specjalny portal do tegoż miejsca. We wszystkich trzech częściach 6 serii, potrzebne były do tego tzw. Xros Loader'y.

Jak widać, do Digital World można było się łatwo dostać. Gorzej było z wydostaniem. O ile w drugiej serii trzeba było po prostu zrobić to samo co podczas wchodzenia do Cyfrowego Świata, w innych seriach było znacznie trudniej. Na przykład w Digimon Tamers należało lecieć specjalnym pojazdem o uroczej nazwie „Grani”.

Historia powstania Digital World[edytuj • edytuj kod]

Według pierwszych źródeł Cyfrowy Świat powstał, gdy jakimś informatykom zepsuł się komp. On utworzył N nowy świat, a inny komputer – Eniac go rozbudował.

W Digimon Adventure 02 możemy się jeszcze dowiedzieć, że obok Digital World jest Ocean Ciemności, w którym rządzi nie kto inny jak Dragomon i Świat Marzeń, który miał służyć do spełniania marzeń[2].

Niestety twórcy trzeciej serii – Digimon Tamers byli kapryśni i nie podobała im się wcześniejsza historia Digital World. No ale, że nie chcieli się męczyć, postanowili wymyślić bajeczkę, jakoby Cyfrowy Świat był najpierw pustynia, a Digimony stworzyli znudzeni imprezowaniem studenci z „Dzikiej Paczki”.

Wygląd Digital World[edytuj • edytuj kod]

Twórcy Digimonów w każdym anime, każdej grze czy innej mandze inaczej ukazywali nam Cyfrowy Świat. W pierwszej i drugiej serii anime był podzielony na kontynenty.

W trzeciej było gorzej, bo tam były promienie, które prowadziły do różnych obszarów. Ich działanie było proste, łatwe i niezbyt przyjemne – promień Cię wciągnął i po chwili byłeś w losowym miejscu w Digital World.

Władcy Digital World[edytuj • edytuj kod]

Jak wiadomo, w każdym miejscu musi być ktoś kto sprawuje władzę. W pierwszych trzech seriach anime były to Cztery Święte Bestie, które dopchały się do koryta, bo były najsilniejsze.

Z kolei czwarta seria jest bardziej pogmatwana. Najpierw demokratyczną ręką rządził Lucemon. Niestety postanowił przejść na totalitaryzm. Pokonali go Legendarni Wojownicy, którzy po tym wyczynie zaczęli zdychać. W tej sytuacji postanowili oddać władzę Ophanimon, Seraphimon i Cherubimonowi, którzy utworzyli partię o nazwie „Three Great Angels ” (ang.„Trzy Duże Aniołki”). Niestety Cherubimon przeszedł na totalitaryzm i zaczął przejmować władzę.

Z kolei w Digimon Savers rządził autorytarny, a być może totalitarny Ygdrassil.

Trochę o samych Digimonach[edytuj • edytuj kod]

Czym są Digimony?[edytuj • edytuj kod]

Digimony to stwory stworzone z danych. W przeciwieństwie do Pokémonowych konkurentów potrafią mówić, a większość z nich samodzielnie myśli.

Atrybuty[edytuj • edytuj kod]

Każdy Digimon ma tzw. Atrybut. Może to być Szczepionka, Wirus albo Dane. Szczepionka jest dobra przeciwko Wirusowi a Wirus przeciwko Danym. Jest też czwarty Atrybut – Nieznany, który jest dobry w walce przeciwko każdym przeciwnikom.

Typy[edytuj • edytuj kod]

Każdy Digimon ma też Typ. Może to być gad, roślina, lalka i wiele, wiele innych.

Na szczególne uznanie zasługują Digimony o typie Dramon. Są to smoki, których przodkiem jest mały, niczym nie wyróżniający się smoczy Digimon – Dracomon. Dramonem można było bardzo łatwo zostać. Trzeba było mieć w sobie minimum 51% smoczych genów i końcówkę „dramon” w imieniu. Dramony były strasznie silne, ale gdy spotkały WarGreymona czy VictoryGreymona na swojej drodze, mieli poważny problem.

Problem płci[edytuj • edytuj kod]

Z płcią Digimonów jest tak, że one właściwie nie mają żadnej płci. No ale, że ci od Digimonów wiedzieli, że ludzie mogą tego nie kupić wymyślili historyjkę o tym, że jeśli Digimon zachowywał się jak baba to był babą, a jeśli zachowywał się jak facet – był facetem.

Twórcy Cyfrowych Stworów postanowili wykorzystać znaną zasadę, według której zwierzę upodobania się do właściciela. Więc jeśli człowiek posiadający Digimona był płci ładnej jego Digimon był takiej samej płci. Jeśli natomiast właścicielem była osobniczka płci jeszcze ładniejszej, tak samo było z jej Digimonem. Oczywiście zdarzały się wyjątki.

Poziomy[edytuj • edytuj kod]

Każdy Digimon musi mieć też poziomy zaawansowania. Oto one:

 • DigiTama – jajko. Po prostu.
 • Baby – Digimony na tym poziomie nie mają zwykle nóg, strzelają bąbelkami i srają, gdzie popadnie. Przykładem może być Botamon.
 • Baby II – właściwie to samo co wyżej. Tu za przykład może posłużyć Koromon.
 • Child – jak sama nazwa wskazuje – dzieciak. Tu za przykład może posłużyć Agumon, który jak to większość dzieci pluje ogniem.
 • Adult – Digimony na tym poziomie są zwykle duże i lubią się napierCenzura2.svgć. Digimonem na poziomie Adult jest np. Greymon.
 • Perfect – o dziwo nie ma nic wspólnego z pewnym polskim zespołem rockowym. Właściwie jest to taki sam poziom jak Adult, z tym że nawalanka jest jeszcze większa. Digimonem na poziomie Perfect jest np. MetalGreymon.
 • Ultimate – znowu to samo, ale z większym szacunkiem, bo nie każdy dostąpił tego, aby ewoluować w Ulitmate. Dostąpił tego m.in. WarGreymon.
 • Armor – poziom starożytny, który miał być legendarny, ale nie za bardzo to się udało. Na poziomie Armor jest np. Lighdramon.
 • Burst Mode – specjalny tryb, który sprawia, że Digimon na poziomie Ultimate jest jeszcze silniejszy. Jeżeli chodzi o urodę to sytuacja zwykle się pogarsza[3]. Za przykład Digimona, który jest na Burst Mode może posłużyć ShineGreymon Burst Mode.
 • SuperUltimate – ten poziom jest jak Albania – niby istnieje, ale nikt o nim nie słyszał. Digimonem na poziomie SuperUltimate jest np. UlforceV-Dramon Future Mode.

Ewolucja[edytuj • edytuj kod]

Typowy przykład Matrix Ewolucji
Kto wie czy w tej pozornie niewinnie wyglądającej flaszeczce nie jest ukryta Dusza, która może posłużyć do Spirit Ewolucji?

Digimony potrafią również ewoluować. Kolejną rzeczą odróżniajacą ich od Pokémonów jest to, że nie muszą wcale zostawać na zawsze przy swoich ewolucjach. Oto te ewolucje:

 • Zwykła Ewolucja (jap. „Shinka”) – ewolucja z Baby na Baby II albo z Baby II na Child lub z Child na Adult.
 • Super Ewolucja (jap.„Chou Shinka”) – przemiana z Adult na Perfect.
 • Warp Ewolucja (jap. „Warp Shinka”) – tu jest różnie. Ewoluuje się albo z poziomu Child albo Adult.
 • Armor Ewolucja(jap. „Armor Shinka”) – zmiana z Child albo Adult na Armor. Podobno taka ewolucja to wielki szpan.
 • Połączenie – jest to jak sama nazwa wskazuje połączenie dwóch Digimonów. Za przykład może posłużyć Omegamon, będący połączeniem WarGreymona i MetalGarurumona.
 • Jogress Ewolucja (jap.„Jogress Shinka”) – takie lepsze połączenie. Jest często mylone z powyższym. Różnica jest jednak ogromna, gdyż po połączeniu dwóch Digimonów na poziomie Ultimate powstaje silniejszy Ultimate, a po Jogress Ewolucji powstaje Digimon poziomu Perfect powstały z dwóch stworów poziomu Adult.
 • Zmiana Trybu – zmiana na lepszy model tryb.
 • Matrix Ewolucja (Perfect) – jest to przemiana z Child albo Adult na Perfect.
 • Matrix Ewolucja (Ultimate) – jeszcze lepsza Matrix Ewolucja. Generalnie chodzi o to, aby Digimon na poziomie Child połączył się ze swoim właścicielem, tworząc pięknego stwora na poziomie Ultimate. Tu wzrasta przydatność Wybrańców, bo mogą oni wykazać się umiejętnością bicia się[4], będąc połączonym ze swoim Digimonem.
 • Spirit Ewolucja – tu jest jeszcze lepiej. Chodzi o to, aby człowiek połączył się z Duszą Ludzką albo Bestii i zmienił się w Digimona, który będzie walczył i zabijał.
 • Slide Ewolucja – jest to przejście z Digimona z Duszą Bestii na Digimona z Duszą Ludzką albo na odwrót. Dobra dla tych niezdecydowanych.
 • Double Spirit Ewolucja – połączenie Duszy Ludzkiej i Bestii.
 • Hyper Spirit Ewolucja – połączenie człowieka i połowy Dusz Ludzkich oraz Bestii.
 • Ancient Spirit Ewolucja – kompletny odlot. Połączenie wszystkich Dusz.
 • DigiXros – połączenie Digimonów. Trochę przypomina Jogress Ewolucję, ale różnica jest taka, że w DigiXrosie można połączyć wiele Digimonów na różnych poziomach. Po za tym w połączonych DigiXrosem Digimonach jest zawsze taki Digimon, który pełni rolę tzw. „Rdzenia”, który ma za zadanie podtrzymanie siebie i połączonych ze sobą Digimonów w jak najlepszym stanie.
 • Super Ewolucja (Xros Wars) – ewolucja z Child, Adult lub Perfect na Ultimate. Różnicy z inną, wcześniej wspomnianą Super Ewolucją raczej nie trzeba tłumaczyć.
 • Double Xros – połączenie dwóch Digimonów na poziomie Ultimate w Digimona na lepszym poziomie Ultimate. Może i przypomina połączenie, ale tu znowu pojawia się haczyk, gdyż np. OmegaShoutmon DX jest połączeniem OmegaShoutmona i ZekeGreymona. Z kolei ZekeGreymon to Super Ewolucja MetalGreymona, który z kolei jest DigiXrosem Greymona i MailBirdramona. Chyba nie muszę dalej wyjaśniać?
 • Great Xros – DigiXros wielu Digimonów.
 • Final Xros – to samo co wyżej, z tym, że połączonych ze sobą Digimonów jest tyle, że o ja pierCenzura2.svg, a może nawet jeszcze więcej.
 • Wymuszony DigiXros – też DigiXros, ale wymuszony. Jeśli już mówić prostym językiem można to nazwać przymusowym połączeniem z innym Digimonem.
 • Mroczna Ewolucja – powstaje zwykle wtedy, gdy Digimon lub jego właściciel jest bardzo zły, albo gdy ów właściciel z nudów stara się zmusić Digimona do ewolucji. Powstaje wtedy słodki stworek, który zabija każdego kto stanie mu na drodze.

Wybrańcy[edytuj • edytuj kod]

Absolutnie w każdej grze, anime albo innej mandze muszą się pojawić Wybrańcy, zwani też DigiWybrańcami. Każdy z nich ma za zadanie odwalać brudną robotę, pomagając Digimonom. Oczywiście każdy z Wybrańców ma Digimony, które w większości przypadków ich wyręczają.

Rola Wybrańców[edytuj • edytuj kod]

Wybrańcy to ludzie w wieku od 5 do 18 lat. Mają za zadanie być zbawicielami przybyłymi z innego świata. Zwykle jednak wszystko za nich robią ich Digimony.

Jak zostać Wybrańcem[edytuj • edytuj kod]

W większości serii o Digimonach, Wybrańcem może zostać tylko ten kto widział jakiegoś Digimona. Jednak w ostatnim odcinku Digimon Adventure 02 wyszło na to, ze można nim zostać, gdy się „ładnie poprosi”.

Wybrańcy w Digimon Tamers, Digimon Savers i Digimon Xros Wars[edytuj • edytuj kod]

W trzeciej, piątej i szóstej serii Wybrańców nazywa się inaczej. W Digimon Tamers są to Trenerzy/Tamerzy, w Digimon Savers Agenci D.A.T.S/osoby posiadające DigiDuszę, a w dwóch pierwszych częściach Digimon Xros Wars – Generałowie. Natomiast w trzeciej części szóstej serii, znanej jako „Digimon Xros Wars: Młodzi Łowcy biegnący przez czas” są (czego można domyślić się po tytule) nazywani Łowcami. Mimo innych nazw nadal są oni Wybrańcami, którzy razem ze swoimi Digimonami muszą zbawić Cyfrowy i Realny Świat.

Lider Wybrańców[edytuj • edytuj kod]

Charakter[edytuj • edytuj kod]

Wybrańcami musi ktoś oczywiście rządzić. Zajmuje się tym Lider. Wszyscy Liderzy Wybrańców są istotami nadzwyczaj uwielbiającymi przemoc. W większości przypadków Lider oprócz bicia się z kim popadnie, uwielbiają grać w nogę albo koszykówkę.

Znak rozpoznawczy Liderów[edytuj • edytuj kod]

W każdym anime czy innej grze albo mandze Lider DigiWybrańców ma na łbie gogle. Nieststy jeden z tychże Liderów – Masaru Daimon był buntownikiem i nie nosił obciachowych gogli. Oczywiście on też miał znak rozpoznawczy. Jeśli kiedyś ktoś walnie Cię w twarz, krzycząc przy tym „AAAAA!”, jest to najprawdopodobniej Masaru Daimon.

Lista Liderów[edytuj • edytuj kod]

Taichi podczas urzędowania jako Lider Wybrańców
 • Taichi Yagami;
 • Daisuke Motomiya;
 • Takato Matsuda;
 • Takuya Kanbara;
 • Masaru Daimon;
 • Taiki Kudou;
 • Tagiru Akashi.

Digivice[edytuj • edytuj kod]

Jedną z najważniejszych rzeczy w Digimonach jest oczywiście Digivice. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie ewolucji Digimonowi. Twórcy Digivice'a wzorowali się na tamagotchi i V-Petach.

Oryginalny Digivice[edytuj • edytuj kod]

Pojawił się w Digimon Adventure. Ma za zadanie służyć do Zwykłej Ewolucji. Czasami jednak jest używany jako GPS. Dla tych biednych Wybrańców może posłużyć jako zegarek. Razem z Amuletami i Medalionami, pozwala na Super i Warp Ewolucję. Właścicielami tych Digivice'ów są Taichi, Yamato, Koushiro, Jou, Takeru, Mimi, Sora i Hikari i tzw. międzynarodowi DigiWybrańcy. Ich tworcą jest natomiast Gennai.

D-3[edytuj • edytuj kod]

Jest to lepszy Digivice. Powstał po to, aby umożliwić razem z Digimentalami Armor Ewolucję, a po pokonaniu Złego Cesarza – Zwykłą i Jogress Ewolucję. Oprócz „bateryjki” do ewolucji, służy też jako klucz do otwierania DigiBram. Poza tym ma również funkcje poprzedniego modelu. D-3 stworzyły Cztery Święte Bestie. To znaczy, prawie wszystkie D-3, bo Digivice'y Takeru i Hikari same się w nie zamieniły, gdy dotknęli swoimi biednymi łapami, dwa Digimentale. Właścicielami tychże urządzeń są: Daisuke, Takeru, Ken, Iori, Miyako i Hikari.

D-Arc[edytuj • edytuj kod]

D-Arc w całej swojej okazałości

Powstał na potrzeby trzeciej serii anime Digimon, czyli Digimon Tamers. Bardziej przypomina zabawkę, którą dostaje się w pewnym fast foodzie, gdy kupuje się „Happy Meal'a”. Służy głównie po to, aby włożyć do niego pierwszą lepszą kartę i dać swojemu stworkowi jakąkolwiek moc. Razem z kartą o jakże prostej nazwie „Chou Shinka Plugin-S” albo „Chou Shinka Plugin-H” może posłużyć do ewolucji. Natomiast, jeśli mamy Niebieską Kartę, możemy pozwolić sobie na Matrix Ewolucję (Perfect). D-Arc przydaje się również wtedy, gdy jesteśmy już na tyle dojrzali, aby pozwolić sobie na Matrix Ewolucję (Ultimate). Służy on również do otwierania portalu do Digital World. D-Arc'i stworzył niejaki Shibumi. Ich właścicielami są: Takato, Lee, Ruki, Juri i Alice.

D-Scanner[edytuj • edytuj kod]

Jest to kolejny Digivice, tym razem jednak stworzony na potrzeby Digimon Frontier. Służy do tego, aby za pomocą różnych Dusz zmienić człowieka w Digimona. Można nim również skanować tzw. DigiKod i kraść innym Dusze. Stworzyła je Ophanimon. No właściwie to nie za bardzo stworzyła, tylko zamieniła w nie komórki kilku przypadkowych dzieciaków.

IC Digivice[edytuj • edytuj kod]

Pojawił się w Digimon Savers. Razem z DigiDuszą pozwala na ewolucję. na poziom Adult i Perfect. Jest bardzo podobny do Pokeballa, bo można w nim zamknąć swojego Digimona. Stworzył je ojciec Masaru Daimon'a.

Digivice Burst[edytuj • edytuj kod]

Lepsza wersja IC. Służy głównie do ewolucji na poziom Ultimate i przejścia na Burst Mode. Tu twórcą znowu jest ojciec Masaru. Masaru i jego kumple dostali ten Digivice, gdy udało im się pobić drewniane lalki w domu BanchoLeomona.

Digivice Kuraty[edytuj • edytuj kod]

Jest to podróbka IC, stworzona przez Akiro Kuratę. Służy do Pseudo Ewolucji.

Bio-Link Digivice[edytuj • edytuj kod]

Kolejna podróbka Kuraty. Służy do Hyper Bio Ewolucji i Hyper Bio Extra Ewolucji.

Xros Loader[edytuj • edytuj kod]

Powstał na potrzeby wszystkich trzech części Digimon Xros Wars. Jego głównym zadaniem jest umożliwianie DigiXrosu, Great Xrosu i Final Xrosu. Można też włożyć w niego tzw. Koronę Kodów, pozwalającą na przejście do innej strefy w Digital World. Można też w niego włożyć, takie malutkie coś, nazywane DigiMemory. Gdy to się włoży, na chwilę pojawia się jakiś fajny Digimon, który pozwala nam odpocząć, podczas gdy sam walczy. W Digimon Xros Wars: Młodzi Łowcy Biegnący przez czas, służył również do Xros Up'u i łapania Digimonów oraz miał specjalny „Time Shift”, pozwalając na wejscie do DigiQuartz. Po za tym wszystkie DigiXrosy miały możliwość więzienia zamykania w nich Digimonów po to, aby je zabić... eee...to znaczy uleczyć. Xros Loader'y o dziwo stworzył mhroczny DarkKnightmon.

Mroczny Xros Loader[edytuj • edytuj kod]

Kolejne dzieło DarkKnightmona. Służy głównie do Wymuszonego DigiXros'u.

Inne Artefakty[edytuj • edytuj kod]

Amulety i Medaliony[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli ktoś ogląda anime Digimon, może może zobaczyć głównie w pierwszej serii. Amulety służą do Super i Warp Ewolucji. Gdy to się dzieje, Mogą też zrobić takie fajne sznurki, którymi można uwięzić kogoś, kogo się nie lubi. Po za tym mogą posłużyć również jako coś otwierającego portal do Digital World. Stworzył je Gennai. Medaliony służą jako obudowa chroniąca Amulety. O ile Medaliony stosunkowo łatwo było znaleźć, gorzej było znaleźć, gorzej było z Amuletami, gdyż były one porozrzucane po całym świecie. W ostatnim odcinku Digimon Adventure prawie wszystkie Amulety i Medaliony zostały zniszczone przez Apocalymona. Mimo to, Wybrańcy nie musieli się martwić, bo ich moc mieli w sobie. Czyli całe to szukanie było kompletnie niepotrzebne...

Amulety i ich właściciele[edytuj • edytuj kod]

Każdy Amulet był odzwierciedleniem cechy jakiegoś Wybrańca. Taichi miał Amulet Odwagi[5], Yamato – Przyjaźni[6], Koushiro – Wiedzy, Jou – Szczerości, Takeru – Nadzieji, Mimi – Czystości, Sora – Miłości i Hikari – Światła[7]. Jest jeszcze Ken, który miał Amulet Dobroci, ale on nigdy nie przydał się do Super albo Warp Warp Ewolucji. Pozwalał tylko na zasilanie bazy DigiCesarza i raz zmienił się w Digimental Cudów, który posłużył do Armor Ewolucji V-mona w Magnamona. Ci co mieli moc Amuletów i Medalionów, musieli ją oddać, żeby obudzić czterech śpiochów, zwanych dla podwyższenia ich rangi w Digital World, Czterema Świętymi Bestiami.

Digimentale[edytuj • edytuj kod]

Jest to wynalazek Czterech Świętych Bestii i służy do Armor Ewolucji. Digimentale pochodzą od Amuletów. Każdy z nowych Wybrańców ma co najmniej jeden Digimental. Daisuke ma Digimental Odwagi i Przyjaźni, Iori – Wiedzy i Szczerości, Takeru – Nadzieji, Hikari – Światła, Miyako – Miłości i Czystości.

Digimental Cudów[edytuj • edytuj kod]

Jest to taki ładny, złoty Digimental, który ma to do siebie, że się świeci. Niby pochodzi od Amuletu Dobroci Kena, ale posłużył do Armor Ewolucji V-mona w Magnamona, który jest Digimonem Daisuke.

D-Terminal[edytuj • edytuj kod]

Jest to takie urządzonko, dzieki któremu możemy wysłać SMSy nawet wtedy, gdy jesteśmy w Digital World albo na innym zadupiu, gdzie nie ma zasięgu.

Karty[edytuj • edytuj kod]

Pojawiły się w Digimon Tamers. Służą do tego, aby włożyć w D-Arc'a kartę. Jeśli jest to zwykła karta, nasz Digimon dostanie chwilową moc od Digimona, który jest na tej karcie narysowany. Jeśli jednak jest to Karta Chou Shinka Cośtam, może przy pomocy Culumona, posłużyć do ewolucji na poziom Adult. Jeśli mamy szczęście i trafi nam się Niebieska Karta, nasz Digimon, po włożeniu jej do D-Arc'a dokona Matrix Ewolucji. Jest też Czerwona Karta, potrzebna do wejścia do Strefy D-Reaper'a.

Dusze[edytuj • edytuj kod]

Powstały na potrzeby Digimon Frontier. Są to takie małe cosie, będące pozostałością po nieżyjących już Legendarnych Wojownikach[8]. Jeżeli jest to Dusza Ludzka, to wtedy człowiek może dokonać Spirit Ewolucji na Digimona o typie Ludzkim. Jeśli natomiast jest to Dusza Bestii, wtedy możemy zamienić się w Digimona o typie Bestii. Połączenie Duszy Ludzkiej i Bestii pozwala na Double Spirit Ewolucję. Zaszczyt tej ewolucji przypadł Takuy'i i Kouji'emu. Połączenie połowy wszystkich Dusz pozwala na Hiper Spirit Ewolucję, a połączenie wszystkich – na Ancient Spirit Ewolucję.

DigiMemory[edytuj • edytuj kod]

Są to malutkie cosie, w których zamknięte są Legendarne Digimony. Jeśli włoży się je do Xros Loader'a, to wtedy pojawia się Digimon, który przez chwilę za nas walczy. W jednej strefie Digital World DigiMemory można wykorzystać tylko raz. Najprawdopodobniej dzieje się tak, dlatego, aby dzieciaki nie przestały oglądać Digimon Xros Wars. No bo jaka to jest frajda z oglądania, jeśli co chwila Wybrańcy przezywają pierwszego lepszego Digimona, ktory wszystko za nich robi, a sami tylko się gapią?

Korony Kodów[edytuj • edytuj kod]

Znowu coś z Digimon Xros Wars. Gdy włoży się takie coś w Xros Loader'a, można przejść do kolejnej strefy w Digital World. Jeżeli ktoś zebrał wszystkie Korony Kodów, zostawał królem Digital World.

Serie anime[edytuj • edytuj kod]

Digimon Adventure[edytuj • edytuj kod]

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Pewnego dnia grupka 7 dzieciaków z obozu koncentracyjnego trafia do Digital World i tam poznaje Digimony. Po kilku walkach z niegrzecznymi, jeśli tak to można nazwać, stworkami, nasi milusińscy zaprzyjaźnili się z Digi„”monami i uwierzyli staremu sklerotykowi – Gennai'owi i innym idiotom, że są wybrancami, którzy mają uratować ludzi i Digimony.

Wybrańcy i ich Digimony[edytuj • edytuj kod]

Po prostu Taichi
 • Taichi Yagami – samozwańczy lider, fan piłki nożnej i typowy Hardkor. Jego rola sprowadza się głównie do wydawania idiotycznych rozkazów i mordobicia z Yamato. O dziwo w „Digimon V-Tamer 01” główny bohater tak samo się nazywa i ma podobne podejście do życia.
 • Agumon – stworek powyższego, koty jest prawie tak popularny jak Pikachu[9] Jest to żółty dinozaur, o niepohamowanym apetycie.
 • Yamato Ishida – wice-lider, stoi w cieniu lidera. Jest znacznie mądrzejszy od Taichi'ego, który (jak przystało na anime) ma to w dupie.
 • Gabumon – Digimon powyższego. Miał być chyba dinozaurem, ale twórcy ni z gruszki ni z pietruszki dorobili mu jeszcze róg na głowie i teraz wygląda niczym krzyżówka dinozaura i kucyka z MLP.
 • Koushiro Izumi – informatyk i typowy kujon. Potrafi godzinami spędzać przed kompem, ale zamiast zająć się czymś pożytecznym, np. grami albo gołymi babami, woli się zdobywać niepotrzebną nikomu wiedzę. Najprawdopodobniej nie ma pojęcia o seksie, bo całe dnie spędza gapiąc się na ekran laptopa.
 • Tentomon – Digimon należący do powyższego. Nie do końca wiadomo czym on jest. Najbardziej przypomina biedronkę.
 • Jou Kido – nudziarz i fajtłapa. Ponieważ jest najstarszy, uważa się za lidera. Oczywiście nikt go nie słucha. Charakteryzuje się niezwykłą wręcz ciamajdowatością i tchórzostwem. Ledwo coś zobaczy, drze się jakby go wykastrowano.
 • Gomamon – Digimon powyższego. Jest to chyba biała foka. Stara się nauczyć swego Jou odwagi.
 • Takeru Takaishi – brat Yamato. Ciągle beczy i... to by było na tyle.
 • Patamon – Digimon Takeru. Tu twórcy poszli kompletnie na całość, bo do dzisiaj nie wiadomo czym jest tenże stwór.
 • Mimi Tachikawa – jedna z niewielu dziewczyn w tym serialu. Niby jest starsza od Takeru, ale zachowuje się prawie jak on. Przez to, że jest bogata, myśli, że jej wszystko wolno.
 • Palmon – żeński stwór powyższej. Jest to coś, przypominającego roślinę.
 • Sora Takenouchi – kolejna dziewczyna. Uwielbia piłkę nożną[10]. Chce być dla wszystkich jak matka.
 • Pyomon – żeński stwór Sory. Jest to różowy ptak.
 • Hikari Yagami – ósma z tzw. Wybrańców. Dołączyła do grupy trochę później. Jest w wieku Takeru, ale zdecydowanie widać, że jest od niego znacznie madrzejsza.
 • Tailmon – żenski stwór powyższej. Kiedyś zły sługa Vamdemona. Jest to biały kot, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Kiedyś ten kiciuś pokonał kilku większych i silniejszych od siebie Digimonów.

Główni wrogowie[edytuj • edytuj kod]

 • Devimon – upadły aniołek. Posiadał Czarne Zębatki, które zmieniały dobre Digimony w potwory. Panicznie bał się Takeru, bo według przepowiedni miał to pokonać. Na jego nieszczęście przepowiednia się sprawdziła – Digimon Takeru, czyli Patamon ewoluował w anioła – Angemona i pokonał go. Niestety Angemon przypłacił ten wyczyn życiem, ale odrodził się jako jajko i po wykluciu, zaczął powoli wracać do poprzedniej formy.
 • Etemon – śpiewająca małpa. Lubił porozumiewać się za pomocą Internetu. Może i nadal by śpiewał, ale Agumon zmienił się w Greymona, a potem w MetalGreymona i zakończył jego zywot. No właściwie nie do końca zakończył, bo o wiele, wiele później powrócił jako MetalEtemon, ale Wybrańcy pozbyli się go na zawsze.
 • Vamdemon – wampir. Jego mieszkaniem była trumna. Uwielbiał zabijać i wysysać krew z młodych kobiet. Jako pierwszy z tych naprawdę zuych Digimonow, dostał się na Ziemię i tam postanowił wprowadzić swoją chorą ideologię i niczym Pinky i Mózg, zapanować nad światem. Został pokonany przez ewolucję Tailmon – Angewomon i inne tzw. Wybrane Digimony. Powrócił jako olbrzymi VenomVamdemon, którego jedynym celem w życiu było zeżarcie wszystkiego co popadnie. Pokonały go ewolucje Agumona i Gabumona, czyli WarGreymon i MetalGarurumon. Niestety był to wyjątkowo upierdliwy typ i musiał powrócić jeszcze w drugiej serii.
 • MetalSeadramon – pierwszy z czterech tzw. Władców Ciemności. Metalowy wąż, który potrafił zabić samym walnieciem ogona o ziemię. Miał niestety wielkiego pecha, bo należał do specjalnych smoczych Digimonów, czyli dramonów. No a WarGreymon mial rękawice o wymownej nazwie „Dramon Killer” i go zabił.
 • Pinocchimon – kolejny Władca Ciemności. Potrafił za pomocą sznurków

kontrolować innych. Połączenie dziecka i sadysty – uwielbiał „bawić się” z innymi za pomocą pistoletu[11]. Pokonał go MetalGarurumon.

 • Mugendramon – następny Władca Ciemności. Mechaniczny wąż z obsesją na punkcie niszczenia wszystkiego co popadnie. Podobnie jak MetalSedramon był dramonem i WarGreymon z latwością go pokonał przy pomocy swoich cudownych rękawiczek.
 • Piedmon – lider wszystkich Władców Ciemności. Klaun, który zawsze miał jakąś tajną broń pod ręką. Niby był sprytny, ale dał się wepchnąć WarGreymonowi i MetalGarurumonowi w tzw. „Bramę Niebos”, stworzoną przez ewolucję Angemona – HolyAngemona.
 • Apocalymon – najgorszy z najgorszych Digimonów. Stworzył Władców Ciemności oraz dał moce Devimonowi, Etemonowi i Vamdemonowi. Pokonały go wszystkie Wybrane Digimony.

Inni[edytuj • edytuj kod]

 • Gennai – staruch, który po pokonaniu Devimona, pomagał Wybrańcom jako hologram. W drugiej serii znacznie odmłodniał.
 • Leomon – wielki Digimonowy lew. Poza biciem się z Ogremonem, potrafił też pomagać innym. Przez pewien czas był kontrolowany przez Devimona. Jako SaberLeomon był jednym z dwóch zabójców MetalEtemona. Pokonanie tej małpy przypłacił życiem, ale podobno się odrodził.
 • Ogremon – dawny sługa Devimona, z którym potem połączył się w jedno ciało. Po pokonaniu swego pana i władcy, zwiał. Później nawrócił się na Jasną Stronę Mocy.
 • PicoDevimon – sługa Vamdemona. Mały, wkurCenzura2.svgcy nietoperz, którego główną rolą miało być skłócenie wszystkich Wybrańców. Umarł szlachetną śmiercią – zeżarł go VenomVamdemon.

Digimon Adventure 02[edytuj • edytuj kod]

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Trzy lata po akcji Digimon Adventure w Digital World znów zaczyna się coś dziać. Otóż pewien idiota w niebieskiej peruce i ciemnych okularach uważa się za Cesarza Digimonów i za pomocą różnych sztuczek zmusza stworki do robienia różnych rzeczy i wyłącza im możliwość normalnej ewolucji. Ale nasi bohaterowie nie są tacy głupi. Prym wiodą tutaj nowi Wybrańcy, którzy za pomocą D-3 i tzw DigiBram dostają się do Digital World. Tam odnajdują specjalne DigiMentale potrzebne do Armor Ewolucji i spuszczają łomot Digimonom, kontrolowanym przez DigiCesarza.

Nowi Wybrańcy i ich Digimony[edytuj • edytuj kod]

 • Daisuke Motomiya – nowy Lider Wybrańców. Został nim, gdy Taichi oddał mu swoje gogle[12]. Jest zakochany w Hikari i dlatego bije się z Takeru.
 • V-mon – takie niebieskie nie wiadomo co. Należy do Daisuke.
 • Ken Ichiouji – geniusz i kujon. Najpierw był zuym Cesarzem Digimonów, ale nawrócił się.
 • Worrmon – kolejne nie wiadomo co; tym razem zielone. Digimon powyższego.
 • Takeru Takaishi – niby był wcześniej, ale dodano go do nowych Wybrańców, bo ktoś musiał bić się z Daisuke i uspokajać go.
 • Patamon – jest to ten sam Digimon co w pierwszej serii.
 • Iori Hida – najmłodszy w grupie. Ćwiczy sztuki walki, ale jest ciamajdowaty.
 • Armadimon – żółte coś ze skorupą. Należy do Iori'ego.
 • Miyako Inoue – jedna z dwóch dziewczyn w grupie nowych Wybrańców.
 • Hawkmon – ptasi Digimon należący do Miyako.
 • Hikari Yagami – dodana do grupy nowych Wybrańców tylko po to, żeby Daisuke do niej wzdychał.
 • Tailmon – patrz: punkt o Patamonie.

25 lat później[edytuj • edytuj kod]

Dwadzieścia pięć lat po pokonaniu BelialVamdemona wszystkie bachory mają swojego Digimona. Natomiast Wybrańcy i ich Digimony wiodą dostatnie życie. Taichi i Agumon są ambasadorami. Yamato i Gabumon pracują jako astronauci. Koushiro bada Digital World. Jou leczy Digimony. Takeru został pisarzem i napisał książkę o swoich przygodach w Digital World. Mimi jest kucharką. Sora i Piyomon sprzedają japońskie ciuchy. Po za tym Sora hajtnęła się z Yamato. Hikari została przedszkolanką. Daisuke zarabia miliony, sprzedając makaron. Ken został policjantem. Iori jest prawnikiem. Miyako ożeniła się z Kenem. Był to dla niej straszny błąd, bo została kurą domową. To wszystko dowodzi, że 25 lat po wydarzeniach z Digimon Adventure 02 żyją długo i szczęśliwie albo raczej będą żyli długo i szczęśliwie, bo to jest ich przyszłość.

Starzy Wybrańcy i ich Digimony[edytuj • edytuj kod]

 • Taichi i Agumon;
 • Yamato i Gabumon;
 • Takeru i Patamon;
 • Koushiro i Tentomon;
 • Jou i Gomamon;
 • Mimi i Palmon;
 • Sora i Piyomon.

Międzynarodowi Wybrańcy[edytuj • edytuj kod]

Są to dzieciaki, które widziały walkę starych Wybrańców z Vamdemonem i/lub Apocalymonem. Zostali Wybrańcami i dostali Digimony, aby Święte Bestie miały święty spokój. Trochę ciężko ich wymienić, bo jest ich ze 100 albo nawet więcej. Ogólnie mówiąc, są prawie w każdym kraju. Nawet w Rosji.

Główni wrogowie[edytuj • edytuj kod]

Znowu ten skurCenzura2.svgsyn?

Hikari o BelialVamdemonie
 • Cesarz Digimonów (zwany również DigiCesarzem) – taki miły nastolatek w dziwnym wdzianku, niebieskiej peruce i ciemnych okularach. Złe alter ego Kena. Kontrolował Digimony za pomocą Pierścieni i Spirali Zła. Stworzył też Wieże Mroku uniemożliwiające normalną ewolucję. Później znowu był normalnym dzieciakiem[13].
 • Archnemon – z pozoru kobieta. Jednak jest to naprawdę Digimon, który wygląda jak pająk. Potrafi zrobić z włosów Digimona i do tego ma flet do kontroli owadów. DigiCesarz był jej marionetką. Z kolei ona była marionetką Oikawy, który był marionetką BelialVamdemona. Ech, trochę dużo tych marionetek. Zresztą nieważne, bo i tak zabił ją BelialVamdemon.
 • Mummymon – Digimon – mumia, którego ciało jest pokryte srajtaśmą. Jest pomocnikiem Archnemon, w której jest zakochany. Tak, wiemy, że miłość pająka i mumii jest „trochę” dziwna. Ale znowu można to uznać za nieważne, bo zginął tak samo jak obiekt jego westchnień.
 • Daemon – jeden z Siedmiu Władców Demonów. Był strasznie silny i nawet Imperialdramon Fighter Mode nie mógł go pokonać. Jedynym sposobem było wysłanie go do Oceanu Ciemności.

Tal też zrobiono.

 • BelialVamdemon – najgorszy wróg, będący trzecią wersją Vamdemona. Jeśli zapytasz jak to możliwe, że ktoś odrodził się trzy razy otrzymasz proste wyjaśnienie: najpierw był Vamdemon, który po śmierci odrodził się jako VenomVamdemon, który również zdechł; z kolei ten pozostawił po sobie duszę, która opętała Yukio Oikawę; a ten duch nakarmiony Ziarnami Ciemności Milleniumona stał się BelialVamdemonem. Any questions?

Wracając do tematu, najpierw walka z nim była łatwa, bo odbywała się w Świecie Marzeń, gdzie Digimony nowych Wybrańców mogły dokonać wszystkich możliwych ewolucji i to naraz! Gorzej było, kiedy już w Świecie Marzeń nie byli. Mimo to i tak to pokonali z pomocą Imperialdramona Fighter Mode. Potem już się nie odrodził, ale kto go tam wie...

Inni[edytuj • edytuj kod]

 • Yukio Oikawa – taki blady pan[14], będący sługą BelialVamdemona. Jako dziecko przyjaźnił się z tatusiem Iori'ego. On i jego kumpel wierzyli w Digimony. Wierzyli w nie nawet, wtedy, gdy dorośli[15]. Niestety jego przyjaciel dał się zamordować [16]. Duch Vamdemona, widząc jego smutek, postanowił go pocieszyć. A jak to się zwykle w pocieszaniu robi, opętał go.

Oikawa dał mu Ziarna Ciemności, żeby wejść do Digital World. Jednak zamiast tego dostał się do Świata Marzeń. Natomiast te całe Ziarna były tylko jedzonkiem dla ducha Vamdemona. Oikawa zmarł z wycieńczenia. Ale przed śmiercią dostał Digimona, więc wyszło na plus (chyba).

 • BlackWarGreymon – Digimon, stworzony przez Archnemon. Nie chciał się słuchać swojej twórczyni i szukał swojego celu w życiu. Uwierzył, że jest nim niszczenie dużych kamieni. Później okazało się, że te kamienie są ważne. Jeszcze później walczył z WarGreymonem. Oczywiście umarł, ale przynajmniej zapieczetował bramę do Digital World i to właściwie przez niego Oikawa do niego nie trafił.
 • Gennai – ten sam, ale odmłodniały o jakieś 60 lat. W prawie każdym kraju na świecie jest jego klon.
 • Ryo Akyama – pojawił się tylko we wspomnieniach Kena.
 • Milleniumon – kolejna postać ze wspomnień Kena. Przez niego Ken stał się DigiCesarzem[17].

Digimon Tamers[edytuj • edytuj kod]

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Fabuła tej serii prawie kompletnie olewa dwie poprzednie. Tu Digimony są już znane jako gry, zabawki czy inne anime. Jednak największą popularnością cieszy się karcianka. Jej fanem jest Takato Matsuda, który potem sam tworzy swojego Digimona – Guilmona. Później poznaje Lee Jenryę i Ruki Makino. Ta trójka przeżywa różne przygody i walczy z Digimonami, które pojawiają się na Ziemi.

Trenerzy ich Digimony[edytuj • edytuj kod]

 • Takato Matsuda – dzieciak, którego jedynym celem w życiu jest granie w karciankę Digimon. Narysował Digimona, który potem ożył. Podkochuje się w Juri.
 • Guilmon – Digimon Takato. Myślał, że jego pan jest Digimonem. Jeśli chodzi o jego wygląd to można go opisać jako czerwonego dinozaura.

Guilmon wydaje się być głupim stworem. Jest to oczywiście kłamstwo, albowiem nie dość, że jest mądry to jeszcze ma ciekawe hobby, którym jest jedzenie chleba i jedzenie chleba. Byłbym zapomniał o najważniejszym, czyli jedzeniu chleba.

 • Lee Jenrya (znany również jako „Ri Jenrya” lub „Jianliang Lee”) – w połowie Japończyk i w połowie Chińczyk. Jest jedynym Wybrańcem, który myśli rozsądnie.
 • Terriermon – Digimon powyższego. Miał przypominać teriera, ale bardziej przypomina królika.
 • Ruki Makino – mistrzyni karcianki Digimon. Chce być najlepszą Trenerką Digimonów i nie obchodzi ją ile Digimonów zginie, gdy będzie starała się osiągnąć ten cel.
 • Renamon – stwór powyższej. Jest to lisica, wykonująca rozkazy swojej szalonej Trenerki i zabijająca każdego Digimona, którego nakazuje zabić Ruki.
 • Ryo Akyama – ten sam co w Adventure 02. Tym razem jednak ma rolę drugoplanową. Jest to jedyny człowiek, który potrafi pokonać Ruki w karciance Digimon. Raz ją pokonał, a potem zniknął na dziesięć miesięcy. Spędził je w Digital World, gdzie on i jego Digimon walczyli z kim popadnie.
 • Cyberdramon – Digimon na poziomie Perfect i partner powyższego.

Lubi się bić ze wszystkimi, dlatego Ryo musi ciągle go uspokajać.

 • Schuchon Jenrya – mała i wkur Cenzura2.svgca siostra Lee. Myślała, że Terriermon to lalka i z uśmiechem na twarzy biła go, kopała, podpalała w piecu, gryzła, rzucała o ścianę itd. Kiedy dowiedziała się, że ten stwór żyje, w ogóle się nie zdziwiła, bo wiedziała, że gadające króliki to oczywistość i nie da się tego zakwestionować.
 • Lopmon – Digimon powyższej. Jest bardzo podobny do Terriermona. Był kiedyś Devą , ale cofnięto go na Child bo śmiał pomóc człowiekowi.
 • Juri Katou – koleżanka Takato, jako jedna z niewielu, w ogóle nie interesowała się Digimonami. Mimo to dostała D-Arc'a i Digimona [18]
 • Leomon – Digimon Juri. Został zabity przez Belzebumona.
 • Alice – postać, która pojawiła się tylko w jednym odcinku.
 • Dobermon – psi Digimon powyższej, który niestety został zabity.
 • Hirokazu i Kenta – kumple Takato i najmniej przydatni Trenerzy w Digimon Tamers.
 • Guardromon i MarineAngemon – partnerzy powyższych, którzy tak samo jak oni w ogóle nie są przydatni.
 • Ai i Makoto – rodzeństwo dwojga dzieciaków, które tylko się kłócą.
 • Impmon – partner powyższych. Przez to, że ciągle się kłócili, zostawił ich i wmawiał sobie, że nienawidzi ludzi.

Główni wrogowie[edytuj • edytuj kod]

 • Deva – dwunastu przydupasów Czterech Świętych Bestii.
 • D-Reaper (ewentualnie D-Żniwiarz) – program komputerowy, który miał za zadanie zabijać Digimony w imię równowagi w przyrodzie.

Był silniejszy nawet od Czterech Świętych Bestii. Niestety chyba za bardzo polubił zabijanie, bo postanowił zniszczyć Ziemię i Digital World. Został pokonany przez Matrix Ewolucję Takato i Guilmona – Dukemona. No właściwie nie do końca przez Dukemona, bo ten był za słaby, ale gdy połączył się z GRANI i zmienił w Dukemona Crimson Mode, D-Żniwiarz nie miał szans. Zmarł szybko i raczej bezboleśnie, bo to przecież program komputerowy.

Inni[edytuj • edytuj kod]

 • Shibumi – najmądrzejszy członek Dzikiej Paczki. Znacznie ulepszył Digital World i Digimony.
 • Culumon – nie ma żadnych specjalnych mocy poza irytującym głosem i bycia bateryjką, potrzebną do ewolucji innych Digimonów. Tak naprawdę jest to tzw

DigiEntelechia, której zadaniem jest sprawienie, aby inne Digimony mogły rozwijać się i ewoluować.

 • ZERO ARMS GRANI (lub po prostu GRANI) – latający pojazd. Oczywiście potrafi mówić, ma własną wolę, potrafi wyrażać emocje oraz transportować z Digital World na Ziemię. I jeszcze potrafi połączyć się z Dukemonem tworząc Crimson Mode. Słowem, jest to bardzo przeciętny pojazd.
 • DigiGnomy – rdzenni mieszkańcy Cyfrowego Świata z Tamersów. Są to przypominające duchy, piszczące stwory, które spełniają życzenia.
 • Beelzebumon – ewolucja Impmona na poziom Ultimate, która powstała z pomocą jednego z Digimonów, należących do Dev. Impmon był ucieszony z nowej ewolucji, ale musiał za tą ewolucję zapłacić, zabiciem Takato i spółki. Niestety (albo stety) udało mu się uśmiercić jedynie Leomona. Potem, jednak mu się odmieniło i pogodził się ze swymi partnerami i zmienił się dzięki nim w Beelzebumona Blast Mode.
 • Behemoth – motor, który przejmuje świadomość tego, kto na niego wsiądzie i jedzie, dopóki nie znajdzie innego idioty. Żeby takiego kogoś uwolnić od tej tzw. żelaznej bestii, trzeba zrobić jedną prostą rzecz – pierCenzura2.svgnąć go w łeb, żeby zemdlał. Digimonem, który go poskromił jest Beelzebumon.

Organizacje[edytuj • edytuj kod]

W Digimon Tamers są dwie organizacje. Pierwsza z nich to „Hypnos”. Na początku zajmowała się niszczeniem każdego Digimona, który przypadkiem pojawił się w naszym świecie[19]. Potem jednak organizacja ta zmieniła priorytety i zaczęła być pomocna.

Kolejna organizacja to „Dzika Paczka”, zwana inaczej „Dziką Bandą ” lub po prostu „Wild Bunch”. Powstała w latach 80. Właściwie nie jest to żadna organizacja tylko paczka studentów. Stworzyli oni Digimony. Potem jednak olali swój pomysł, a jedynym człowiekiem, który się tym jeszcze interesował był Shibumi. Reaktywacja tej grupy nastąpiła w 2001. Oczywiście „Dzikiej Paczce” najpierw przeszkadzała, a potem pomagała wspomniana wcześniej organizacja „Hypnos”. Oczywiście również jednym z członków tej całej „Dzikiej Paczki” był ojciec młodego Jenry'i.

Nowości[edytuj • edytuj kod]

Digimon Tamers jest bardzo nowatorskie w porównaniu z poprzednimi seriami. Po pierwsze tu Digimony umierają, a Digimon, który pokonał przeciwnika, wchłaniał jego dane i jak gdyby nigdy nic, znowu zabijał inne stwory. Śmierć Digimonów była tak nowatorska, ponieważ w poprzednich seriach Digimon po prostu umierał, zmieniał się w jajko, wykluwał się z niego i wszyscy byli szczęśliwi. O ile oczywiście nie był złym Digimonem, bo takie trafiały do Strefy Mroku lub odradzały się w jeszcze silniejsze kreatury. Tym razem jednak Digimon po prostu umierał i wszyscy mieli w dupie czy był dobry czy zły.

Kolejną nowością jest Matrix Ewolucja na poziom Ultimate. Tu pierwszy raz widzimy jak człowiek łączy się z Digimonem. Jest to fajne nawet wtedy, gdy ludzie, którzy łączyli się z Digimonami byli nagimi dziećmi pozbawionymi genitaliów[20]. Mimo niezbyt przyjemnego patrzenia na nagie dzieci podczas tejże ewolucji i tak połączenie człowieka i stworka było dobre. Kiedy jednak Digimon połączony wcześniej z człowiekiem, połączył się z maszyną (patrz:Dukemon Crimson Mode) nie było to już takie fajne. Nie zmienił tego nawet fakt o tym, że ta maszyna miała ludzkie uczucia.

Następna nowość to Digital World. Po pierwsze większość akcji Tamersów w ogóle nie dzieje się w Cyfrowym Świecie. Dopiero w drugiej połowie tejże serii przypomniano widzom o Digital World i wysłano tam głównych bohaterów.

Na miano nowatorskiego zasługuje właśnie Digital World. Po pierwsze są tam DigiGnomy – dziwne stwory, potrafiące spełniać życzenia. I to właśnie te całe Gnomy są mieszkańcami Cyfrowego Świata. Digimony zaś są czymś wymyślonym przez człowieka (chodzi tu oczywiście o „Dziką Paczkę”). Jest jednak coś dziwnego w Digital World z tej serii Digimonów. Po pierwsze – strasznie dziwny podział na dzień i noc. Tu po prostu zapada noc. Nie wiadomo kiedy i jak – po prostu robi się ciemno. I nie ma tu żadnego popołudnia, przedpołudnia czy innego wieczoru. Jest tylko dzień (ranek) i noc. Po drugie – strumienie. Służą one tylko po to, żeby wkurCenzura2.svgć Digimony i Wybrańców. Wysyłają one do losowego miejsca w Digital World. W ogóle sam powrót z Digital World na Ziemię wydaje się dziwny. Kiedyś wystarczyły do tego bramy, specjalne przedmioty albo komputery. Tu jednak potrzebny był pojazd – GRANI.

Można zobaczyć również rzeczy o tyle dziwne co głupie. Na przykład to, że dwoje ludzi weszło do Digital World bez żadnego specjalnego przedmiotu. W dwóch poprzednich seriach było to niemożliwe. Kolejnym idiotyzmem jest to, że jeśli pływa się w Digital World i nie będzie się o tym myśleć – będzie można oddychać pod wodą i w ogóle się nie zmoknie.

Za nowatorskie można również uznać to, że Digimony są już znane w Realnym Świecie jako gry, anime itd. Nowatorskość jest tu jednak wątpliwa, gdyż to, że Digimony były tak znane przez ludzi, jest winą „Dzikiej Paczki”.

Digimon Frontier[edytuj • edytuj kod]

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Fabuła oczywiście nie ma nic wspólnego z poprzednimi seriami. Otóż pewien chłopiec o imieniu Takuya wiedziony smsami udaje się do pociągu. Tam spotyka grupkę innych bachorów. Wtedy dzieje się coś niezwykłego – ich telefony zamieniają się w tajemnicze urządzenia zwane D-Scannerami, którymi na pewno zaczęliby się bawić, gdyby nie to, że trafili do miejsca, gdzie wszystko jest możliwe, gdzie każde gadające coś chce ich zabić – Digital World. Tam nasze dzieciaczki bawią w bohaterów szukając pozostałości po śp.Dziesięciu Legendarnych Wojownikach, zwanych Duszami. Tam też walczą z mhrocznymi Legendarnymi Wojownikami i starają się wrócić do domu.

Wybrańcy i ich Digimonowe formy[edytuj • edytuj kod]

 • Takuya Kanbara – dzielny młody chłopiec z goglami z czapką z daszkiem do tyłu. Jest głupi, pcha się w kłopoty, bije się i nie myśli o konsekwencjach swoich idiotycznych czynów. Jest wręcz idealnym przywódcą i jeszcze lepszym Liderem Wybrańców. No, przynajmniej jak na standardy Digimonów...

Digimonowe formy :

Agnimon – Digimon zrodzony z połączenia Takuy'i i Ludzkiej Duszy Ognia. Bije się i strzela ognistym czymś.
Vritramon – lepszy Agunimon. Lata, morduje wszystkich ogniem, działając w imię Dobra i raz prawie zabił Wybrańców . Powstał, dzięki połączeniu Takuy'i z Ognistą Duszą Bestii.
Ardhamon – połączenie Ognistej Duszy Ludzkiej z Duszą Bestii i oczywiście z Kanbarą.
KaiserGreymon – powstały w wyniku tego, że Takuya połączył się z połową Dusz (które oddali mu głupi kumple z paczki Wybrańców). Ma dziwaczne skrzydła i... To właściwie tyle. No i oczywiście niszczy wszystko, używając ognia.

 • Koji Minamoto – ten rozsądny członek grupy. Posiadacz Legendarnych Dusz Ognia. Mimo że ma jakieś 10-12 lat, mówi jakby miał ze 20.

Digimonowe formy:

Wolfmon – połączenie Koji'ego z Ludzką Duszą Światła. To taki niebieski wilk z czymś co wygląda jak miecz świetlny.
Garmmon – fuzja Koji'ego z Bestyjną Duszą Światła. Też wilk,tylko taki bardziej wykokszony.
BeoWolfmon – połączenie Koji'ego z obiema Duszami Światła.
MagnaGarurumon – fuzja Minamoto z połową Dusz. To taki wilk na koksie, z armatą i mieczem świetlnym.

 • Koichi Kimurazły brat bliźniak Koji'ego. Najpierw służył Cherubimonowi mając złe i bezbożne Dusze Ciemności, ale potem stał się dobry i jego Dusze zostały cudownie oczyszczone przez Ofanimon.

Tak właściwie to tylko jego duch był w Digital World. Złe Digimonowe formy:

Duskmon – zły i mroczny Digimon, jeden ze złych Legenendarnych Wojowników, sługów Cherubimona. Jako jedyny wie, że prawdziwy sługa nie musi lizać dupy swojemu panu, aby udowodnić swoją lojalność.
Velgmon – jescze mroczniejszy Digimon w formie ptaka, która chce wszystko roz... zniszczyć.

Dobre Digimonowe formy:

Löwemon – połączenie Koichi'ego z Ludzką Duszą Ciemności. To taki lwo-człowiek.
KaiserLeomon – fuzja Koichi'ego z Duszą Bestii. Połączenie lwa z tygrysem.

 • Tomoki Himmi – mały bachor, który tylko płacze, płacze i czasami jeszcze płacze. Wmawia sobie, że Takuya to jego brat. Ma Dusze Lodu.

Digimonowe formy:

Chakkumon – połączenie Tomokiego z Ludzką Duszą Lodu. To taki bałwan z nartami i spluwą, strzelającą śnieżkami.
Blizzarmon – fuzja Tomokiego z Duszą Bestii. To takie białe byko-niewiadomoco.

 • Izumi Orimoto – dziewczyna, która pochodzi z Włoch i oczywiście chwali się tym, że zna kilka słów po włosku. Ma Dusze Wiatru.

Digimonowe formy:

Fairymon – połączenie Izumi z Ludzką Duszą Wiatru. Jest to prawie goła panienka, która atakuje swoim tyłkiem.
Shutumon – fuzja Izumi z Duszą Bestii. To taka panienka w bikini.

 • Junpei Shibayma – grubas, który je czekoladę i podkochuje się w Izumi.

Jest życiowym przegrywem, więc daje prezenty innym, aby chcieli się z nim przyjaźnić. Ma Dusze Piorunów. Digimonowe formy:

Blitzmon – fuzja Junpeia z Ludzką Duszą Piorunów.
Bolgmon – połączenie Junpeia z Duszą Bestii. To takie czołgo-niewiadomoco.

Susanoomon – fuzja Takuy'i i Kojiego ze wszystkimi Legendarnymi Duszami albo Takuy'i, Koji'ego, Tomokiego, Izumi i Junpei'a z tymi właśnie Duszami.

Digimon Savers[edytuj • edytuj kod]

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Zgodnie z tradycją nie ma nic wspólnego z poprzednimi seriami. Opowiada ona o czternastoletnim dresiarzu – Masaru Daimonie, który miło spędza czas dając wpierdol Bogu ducha winnym ludziom. Pewnego dnia poznaje Agumona, który uciekł z superhiper tajnej agencji D.A.T.S. Gdy już zrobili to co trzeba (czyt. przywitali się) okazało się, że agentka D.A.T.S – Joshino Fujieda ściga Agumona. Po wielu perypetiach, Masaru i D.A.T.S idą na kompromis Masaru i Agumon wstepują do D.A.T.S i narażają życie tylko po to, żeby Digimony, które pojawiły się w Realnym Świecie, mogły wrócić do Digital World.

Agenci D.A.T.S/ludzie posiadający DigiDuszę i ich Digimony[edytuj • edytuj kod]

 • Masaru Daimon – miłośnik zaawansowanych metod negocjacji. Hardkor, mogący uderzyć, a czasami nawet znokautować silniejszego od siebie Digimona. Jako jedyny Lider Wybrańców nie nosi gogli.
 • Agumon – Digimon powyższego. Od Agumona Taichi'ego różni się tym, że ma takie czerwone coś na obu łapach.
 • Touma H. Norstein – w połowie Japończyk i w połowie Austriak. Jest kujonem, ale takim dobrym, bo zna się na boksie.
 • Gaomon – Digimon Norstein'a. Wygląda jak słodki, niebieski piesek. Są to jednak pozory, gdyż tak naprawdę potrafi przywalić szybciej niż się wydaje.
 • Joshino Fujieda – dziewczyna z różowymi włosami i... to by było na tyle.
 • Lalamon – Digimon Yoshino. Nie wiadomo co to jest, ale jest dobrym Digimonem, bo strzela orzechami i śpiewa tak, że doprowadzą wroga do szału i omdlenia.
 • Ikuto Noguchi – dzieciak, któremu wmówiono, że jest Digimonem.
 • Falcomon – Digimon Ikuto. Jest to taka sowa – ninja.

Główni wrogowie[edytuj • edytuj kod]

 • Akhiro Kurata – jeden z odkrywców Digital World. Wielki tchórz i zdrajca, który jak to źli i podli ludzie, pragnie władzy nad światem (tym Realnym i tym Cyfrowym). Stworzył podróbki IC DigiVice'ów i sztuczną DigiDuszę, oraz PseudoDigimony Gizmony i BioHybrydy.
 • Ygdrassill – bóg Digimonów. Najpierw był pokojowo nastawiony do ludzi, ale gdy w Cyfrowym Świecie zaczęło się źle dziać, postanowił ich zniszczyć. Niestety został pokonany przez Masaru Daimona (właściwe został pokonany przez wszystkich czterech głównych bohaterów i ich Digimony, ale to Masaru zadał ostateczny cios). Tak naprawdę Ygdrassill był programem, kontrolującym ewolucję Digimonów. Kolejną prawdą jest to, że był figurką, której Masaru zadałostateczny cios.

Inni[edytuj • edytuj kod]

 • Gizmony – sztuczne Digimony, stworzone przez Kuratę. Są chol Cenzura2.svgnie silne.
 • BioHybrydy – służący Kuraty. Są ludźmi, którzy mają w sobie dane Digimonów i dlatego mogą się w nie przemieniać używając HyperBio Ewolucji i HyperBioExtra Ewolucji.
 • Royal Knights – kilkunastu przydupasów Ygdrassilla. Najpierw walczyli przeciwko ludziom, ale potem wypięli się na swojego szefa i zaczęli działać w imię dobra.

D.A.T.S[edytuj • edytuj kod]

Organizacja ta zajmuje się tym, aby Digimony z ludźmi się nie pokłócili, albo najlepiej, jakby ludzie o Digimonach w ogóle nie wiedzieli. Niestety to się na początku niezbyt udawało, bo Digimony pojawiały się na Ziemi i trzeba było je pokonać i wysłać w formie DigiTamy do ich domu. Musieli również usuwać pamięć ludziom, którzy natknęli się na jakiegoś stwora.

DigiDusza[edytuj • edytuj kod]

DigiDusza to takie coś, co pozwala na to, żeby człowiek mógł umożliwić swojemu Digimonowi ewolucję. Żeby włączyć DigiDuszę należało po prostu się skupić. Czasami nawet wystarczyło zwykłe machnięcie ręką. Wyjątkiem jest oczywiście Masaru Daimon, który musiał najpierw komuś przywalić, żeby jego DigiDusza mogła się pojawić.

Ewolucja za pomocą DigiDuszy jest dziecinnie prosta. Otóż, gdy już przywoła się tą DigiDuszę (można poznać to po tym, że jakaś część widoczna ciała zacznie się świecić) i dotknąć ręką w IC DigiVice'a/DigiVice'a Burst (o ile się go ma) krzycząc przy tym DidżiSoul Czardż/ DidziSoul Ful Czardż/DigiSoul Czardż Ołwerdrajw/Czardż DigiSoul Barsto.

Według większości odcinków Saversów DigiDuszę mogą mieć tylko ci Wybrani ludzie oraz ich potomkowie, no i oczywiście same Digimony. Ostatni odcinek tejże serii temu przeczy, ponieważ w nim okazuje, się że każdy żywy człowiek ma DigiDuszę.

Sztuczna DigiDusza[edytuj • edytuj kod]

Jest to podróbka DigiDuszy stworzona przez Kuratę. Pozwala na PseudoEwolucję sztucznych Digimonów – Gizmonów.

Digimon Xros Wars[edytuj • edytuj kod]

Ta seria jest podzielona na trzy części.

Digimon Xros Wars[edytuj • edytuj kod]

Pierwsza część Xros Wars. Opowiada o chłopcu – Taikim Kudou, który zamiast zająć się poważnymi sprawami, woli na siłę pomagać innym i gdy przenosi się do Digital World, staje się Generałem i tworzy armię Xros Heart, która próbuje pokonać zuą armię Bagra.

Główni bohaterowie[edytuj • edytuj kod]

 • Taiki Kudou – Generał armii Xros Heart, który jest trochę zbyt pomocny.
 • Shoutmon – partner powyższego i najważniejszy Digimon w Xros Heart. Chce być królem Digital World, aby go zniszczyć... to znaczy ulepszyć.
 • Kiriha Aounouma – Generał Armii Blue Flare. Jest zuy, mhroczny i nie pieści się nawet ze swoimi Digimonami z Blue Flare. Mówi, że trza być silnym, a słabi nie zasługują na to, żeby żyć. Generalnie, to całkiem miły facet.
 • Greymon – partner powyższego i główny Digimon w Blue Flare. Od Greymona z Digimon Adventure i Digimon Adventure 02 różni się tylko tym, że jest niebieski.
 • Nene Amano – dziewczyna, która trafiła do Digital World tylko dlatego, że był tam jej brat. Najpierw była Generałem armii Twilight i służyła DarkKnightmonowi, który porwał jej braciszka. Potem dołączyła do Xros Heart.
 • Sparrowmon – partner powyższej. To taki żółty, mechaniczny ptak.
 • Zenjirou Tsurugi – nie ma Digimona, wszystkiego się boi i ma lęk wysokości, ale zna kendo i czasem na coś się przydaje. Podkochuje się w Nene.
 • Akari Hinomoto – kumpela Taiki'ego. Podobnie jak Zenjirou, nie ma Digimona, ale jest trochę przydatna, bo czuwa nad Kudou i jest trochę jego niańką.

Główni wrogowie[edytuj • edytuj kod]

 • Tactimon – lider Trzech Głównych Oficerów Armii Bagra. Jest to mhroczny facet, który lubi kogoś zabić.
 • Lilithmon – jedyna babeczka wśród Trzech Głównych Oficerów Armii Bagra. Jest znana ze swego przyjemnego charakteru i innych atutów. Gdy się wkur... zdenerwuje, to wybucha.
 • Blastmon – ostatni z Trzech Głównych Oficerów Armii Bagra. Jest lalusiem, który zajmuje się pierdołami.
 • DarkKnightmon – braciszek szefa Armii Bagra – Bagramona. Typ spod ciemnej gwiazdy i zuy porywacz.

Digimon Masters Online[edytuj • edytuj kod]

Na szczególne uznanie zasługuje gra MMO o nazwie „Digimon Masters Online”, która w 80% była na podstawie Digimon Savers. Pozostałe 20% to inne serie.

GDMO i KDMO[edytuj • edytuj kod]

Istnieje Korean Digimon Masters Online (w skrócie KDMO), czyli oryginalna wersja gry z Korei Północnej Południowej. Z kolei GDMO, czyli Global Digimon Masters Online to wersja nie po koreańsku.

KDMO jest o wiele lepsze od GDMO, bo tam możemy zobaczyć więcej ewolucji i popatrzeć jak Masaru Daimon daje wpierdol innym. Na korzyść GDMO przemawia jednak to, że łatwiej go pobrać i większość ludzi w to grających zna język angielski, a niektórzy nawet polski. Po za tym GDMO można łatwiej pobrać i zainstalować i nie trzeba do tego szatańskiej przeglądarki.

Digimony w Polsce[edytuj • edytuj kod]

Może i nikt się tego nie spodziewał, ale Digimony zawitały także w Kraju Kwitnącej Cebuli. Stało się to za sprawą pierwszego anime – Digimon Adventure. Z tym, że Digimon Adventure nazwano w Polsce „Digimon”[21] i zmieniono go na wspaniałą [potrzebne źródło], ocenzurowaną wersję, która była wzięta prosto od naszych kumpli zza oceanu. Po wielu latach, w 2011 roku Digimon Adventure powróciło do Polski. Tym razem jednak była to wersja z lektorem na TV4. Niestety idiotyczna nazwa „Digimon” zamiast „Digimon Adventure” nadal pozostała. Potem jeszcze w 2012 na TV6 można było ujrzeć Digimon Adventure z lektorem. Później już nie było Digimonów w naszym kraju.

Krytyka[edytuj • edytuj kod]

Digimony są krytykowane. Zarzuca im się przemoc i to, że jest tam dużo cycków. Nadal zarzuca im się też bycie plagiatem Pokémonów.

Cenzura[edytuj • edytuj kod]

W wielu postępowych krajach (takich jak USA) zauważono, że anime Digimon jest pełne przemocy i wspomnianych wcześniej cycków. Widząc to postanowiono tam oprócz zmieniania imion bohaterów na jeszcze głupsze, ocenzurować anime o Digimonach.

Uzależnienie od Digimonów[edytuj • edytuj kod]

Jesteś uzależniony/a od Digimonów, gdy:

 • Oglądasz anime o Digimonach.
 • Czytasz mangę o Digimonach.
 • Bawisz się Tamagotchi/V-Pet'ami, dzięki którym można opiekować się Digimonami.
 • Grasz w każdą grę o Digimonach.
 • Dziwisz się, gdy Twój zwierzak nie mówi do Ciebie i nie chce ewoluować.
 • Próbujesz dostać się do Digital World.
 • Jesteś śmiertelnie obrażony, gdy ktoś nazwie Digimony „podróbką Pokémonów ”.
 • Nazywasz siebie Wybrańcem Trenerem/Agentem/Generałem/Łowcą.
 • Nosisz gogle, żeby ludzie wiedzieli, że jesteś Liderem Wybrańców.

Przypisy

 1. Właściwie to jest jedno i to samo
 2. Logiczne, nie?
 3. I to jeszcze jak!
 4. Gorzej, jeśli w ogóle nie umieją się bić
 5. Bardziej nadałby się dla niego Amulet Głupoty
 6. I co z tego, że nie chciał się z nikim przyjaźnić?
 7. To światło jest cechą?
 8. Świeć Panie nad Ich Duszami
 9. Jak wiadomo prawie zwykle robi wielką różnicę
 10. Co się tak dziwisz? Mamy równouprawnienie, a przynajmniej mamy w japońskich anime...
 11. Tak, chodzi o prawdziwy pistolet
 12. Nie wiem za ile
 13. Jeśli normalnym można nazwać kogoś, kto ma zielonego stwora i nazywa go przyjacielem
 14. Nie, nie Voldemort!
 15. No cóż, skoro są ludzie, którzy wierzą w kosmitów, muszą być też ci co wierzą w Digimony
 16. Co za cham!
 17. To znaczy nie przez niego, a przez jego Ziarno Ciemności
 18. który został później zabity, ale liczy się to, że go miała
 19. Szkoda tylko, że to najprawdopodobniej przez tą organizację Digimony zaczęły pojawiać się w naszym świecie
 20. To dowodzi, że anime jest dziwne
 21. Ja też nie wiem po co