Atom: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(nowa strona)
Znacznik: edytor źródłowy
 
(Nie pokazano 19 wersji utworzonych przez 15 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Stylised Lithium Atom.png|150px|right]]
[[Plik:Stylised Lithium Atom.png|150px|right]]
[[Grafika:Bomba atomowa.gif|150px|right]]
[[Plik:Bomba atomica.gif|thumb|150px|[[Tutaj jest BOMBA!]]!!!!!]]
'''Atom''' – najmniejsza sensowna jednostka podziału czego się da na czynniki pierwsze. To znaczy dzielić można dalej, ale już nie będzie tak wesoło: wyjdą same [[elektron]]y, [[jądro|jądra]] i podobne świństwa. Inaczej ujmując, atom to najmniejsza cząstka substancji, która zachowuje jej właściwości. Trzeba uwierzyć na słowo, bo wykonanie eksperymentu wymagałoby zbyt małych narzędzi.
'''Atom''' – najmniejsza sensowna jednostka podziału czego się da na czynniki pierwsze. To znaczy, dzielić można dalej, ale już nie będzie tak wesoło: wyjdą same [[elektron]]y, [[jądro atomowe|jądra]] i podobne świństwa. Inaczej ujmując, atom to najmniejsza cząstka substancji, która zachowuje jej właściwości. Trzeba uwierzyć na słowo, bo wykonanie eksperymentu wymagałoby zbyt małych narzędzi.


== Budowa atomu ==
== Budowa atomu ==
Przyzwoity atom składa się z jądra i kupy elektronów latających wokół niego jak muchy wokół g... Nieprzyzwoity atom w warunkach perwersji chemicznej gubi elektrony i jest przez to zdegradowany - traci prawo bycia nazywany atomem, a zaczyna być jonem. Pozostaje pytanie: z czego zbudowane są części atomu. Zasada nieoznaczoności Heisenberga mówi, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemożliwa, bo w danym momencie nie da się określić, czym to coś jest – materią czy energią. Biorąc pod uwagę, że np. [[młotek]] składa się z atomów, trudno jest udowodnić, że w danej chwili on istnieje. Wniosek praktyczny nasuwa się sam: właściwie do końca nie wiadomo czy istniejemy czy też nie.
Przyzwoity atom składa się z jądra i kupy elektronów latających wokół niego jak muchy wokół g… Nieprzyzwoity atom w warunkach perwersji chemicznej gubi elektrony i jest przez to zdegradowany traci prawo bycia nazywany atomem a zaczyna być jonem. Pozostaje pytanie: z czego zbudowane są części atomu? Zasada nieoznaczoności Heisenberga mówi, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemożliwa, bo w danym momencie nie da się określić, czym to coś jest – materią czy energią. Biorąc pod uwagę, że np. [[młotek]] składa się z atomów, trudno jest udowodnić, że w danej chwili on istnieje. Wniosek praktyczny nasuwa się sam: właściwie do końca nie wiadomo czy istniejemy czy też nie.


== Zastosowanie atomu ==
== Zastosowanie atomu ==
Najczęściej atomy stosuje się do budowy elektrowni atomowych. Elektrownia wodna też jest zbudowana z atomów, tyle że innych. W [[szkoła]]ch atomy służą do prześladowania uczniów na lekcjach chemii.
Najczęściej atomy stosuje się do budowy elektrowni atomowych. Elektrownia wodna też jest zbudowana z atomów, tyle że innych. W [[szkoła]]ch atomy służą do prześladowania uczniów na lekcjach chemii.

{{Fizyka}}
[[da:Atom]]
[[de:Atom]]
[[en:Atom]]
[[es:Átomo]]
[[fr:Atome]]
[[he:אטום]]
[[it:Atomo]]
[[ja:原子]]
[[nl:Atoom]]
[[pt:Átomo]]
[[ru:Атом]]
[[sv:Atom]]

[[Kategoria:Chemia]]
[[Kategoria:Chemia]]
[[Kategoria:Fizyka]]

Aktualna wersja na dzień 22:21, 18 lis 2016

Stylised Lithium Atom.png

Atom – najmniejsza sensowna jednostka podziału czego się da na czynniki pierwsze. To znaczy, dzielić można dalej, ale już nie będzie tak wesoło: wyjdą same elektrony, jądra i podobne świństwa. Inaczej ujmując, atom to najmniejsza cząstka substancji, która zachowuje jej właściwości. Trzeba uwierzyć na słowo, bo wykonanie eksperymentu wymagałoby zbyt małych narzędzi.

Budowa atomu[edytuj • edytuj kod]

Przyzwoity atom składa się z jądra i kupy elektronów latających wokół niego jak muchy wokół g… Nieprzyzwoity atom w warunkach perwersji chemicznej gubi elektrony i jest przez to zdegradowany – traci prawo bycia nazywany atomem a zaczyna być jonem. Pozostaje pytanie: z czego zbudowane są części atomu? Zasada nieoznaczoności Heisenberga mówi, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemożliwa, bo w danym momencie nie da się określić, czym to coś jest – materią czy energią. Biorąc pod uwagę, że np. młotek składa się z atomów, trudno jest udowodnić, że w danej chwili on istnieje. Wniosek praktyczny nasuwa się sam: właściwie do końca nie wiadomo czy istniejemy czy też nie.

Zastosowanie atomu[edytuj • edytuj kod]

Najczęściej atomy stosuje się do budowy elektrowni atomowych. Elektrownia wodna też jest zbudowana z atomów, tyle że innych. W szkołach atomy służą do prześladowania uczniów na lekcjach chemii.