Różniczka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znacznik: edytor wizualny
 
(Nie pokazano 36 wersji utworzonych przez 28 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Różniczka''' – [[wyniczek]] [[odejmowanie|odejmowanka]] (zdrabniamy jak możemy).Dokładniej: Niech <math>+</math> bedzie działankiem wewnetrzym określonym na zbiorku <math>G</math>, posiadającym elemencik neutralny <math>e</math>. Niech <math>b'</math> oznacza elemencik ze zbiorku <math>G</math> nazywany przeciwnym do elemenciku <math>b</math> , taki że <math>b+b'=b'+b=e</math>. Jeżeli działanko <math>+</math> nazwiemy dodawankiem, a <math>a+b</math> nazwiemy sumką elemencików <math>a</math> i <math>b</math> to <math>a+b'=a-b</math> nazwiemy różniczką elemencików <math>a</math> i <math>b</math>, Przykładzik:
'''Różniczka''' – wyniczek odejmowanka. Niech <math>+</math> będzie działankiem wewnętrznym określonym na [[Zbiór|zbiorku]] <math>G</math>, posiadającym elemencik neutralny <math>e</math> względem działanka <math>+</math>. Niech <math>b'</math> oznacza elemencik ze zbiorku <math>G</math> nazywany przeciwnym do elemenciku <math>b</math>, taki że <math>b+b'=b'+b=e</math>. Jeżeli działanko <math>+</math> nazwiemy dodawankiem, a <math>a+b</math> nazwiemy sumką elemencików <math>a</math> i <math>b</math> to <math>a-b:=a+b'=a+(-b)</math> nazwiemy różniczką elemencików <math>a</math> i <math>b</math>.


== Przykładziki ==
1)''<math>6-2=4</math>''
Czytamy: ''Szósteczka minusik dwójeczka równa się czwóreczka''. To działanko zostanie wykorzystane w najbliższej reklamce [[Heyah|Hejaszka]].
# ''<math>6-2=4</math>''<br> Czytamy: ''Szósteczka minusik dwójeczka równa się czwóreczka''. To działanko zostanie wykorzystane w najbliższej reklamóweczce [[Heyah|Hejaszka]].
# Niech <math>C=R\times R</math> oznacza zbiorek parek liczbek rzeczywistych. Na zbiorku C określmy działanko <math>*:C\times C\rightarrow C</math> wzorkiem <math>(a,b)*(c,d)=(a+b,c+d)</math> gdzie <math>+</math> oznacza dodawanko liczbek rzeczywistych i nazwijmy je dodawankiem elemencików zbiorku <math>C</math>. Wtedy elemencikiem neutralnym działanka <math>*</math> jest parka <math>(0,0)</math>. Elemencikiem przeciwnym do elemenciku <math>(c,d)</math> jest elemencik <math>(-c,-d)</math>. Wtedy różniczką elemencików <math>(a,b)</math> i <math>(c,d)</math> nazwiemy elemencik <math>(a-c,b-d):=(a+(-c),b+(-d))</math>.


Różniczka hodowana jest przez wiele plemionek afrykańskich i nie tylko. [[Chiny|Chińczycy]] używają jej do produkcji skarpeteczek o smaczku [[Truskawka|truskaweczkowym]].
2) Niech <math>C=RxR</math> oznacza zbiorek parek liczbusi rzeczywistych.Na zbiorku C okreśmy działanko <math>*:CxC->C</math> wzorkiem <math>(a,b)*(c,d)=(a+b,c+d)</math>gdzie <math>+</math> oznacza dodawanko liczbusi rzeczywistych i nazwijmy je dodawankiem elemencików zbiorku <math>C</math>. Wtedy elemencikiem neutralym działanka <math>*</math> jest parka<math>(0,0)</math>. Elemencikiem przeciwnym do elemenciku <math>(c,d)</math> jest elemencik <math>(-c,-d)</math>. Wtedy różniczką elemencików </math>(a,b)</math>i <math>(c,d)</math> nazwiemy elemencik </math>(a-c,b-c)</math>.


{{Matematyka}}


[[Kategoria:Analiza matematyczna]]
Różniczka hodowana jest przez wiele plemionek afrykańskich i nie tylko. [[Chiny|Chińczycy]] używają jej do produkcyjki skarpeteczek o smaczku [[Truskawka|truskaweczkowym]].

{{stubmat}}
{{bu}}
[[Kategoria:Matematyka]]
[[Kategoria:Wulgarne]]

Aktualna wersja na dzień 10:23, 20 gru 2022

Różniczka – wyniczek odejmowanka. Niech będzie działankiem wewnętrznym określonym na zbiorku , posiadającym elemencik neutralny względem działanka . Niech oznacza elemencik ze zbiorku nazywany przeciwnym do elemenciku , taki że . Jeżeli działanko nazwiemy dodawankiem, a nazwiemy sumką elemencików i to nazwiemy różniczką elemencików i .

Przykładziki[edytuj • edytuj kod]


  1. Czytamy: Szósteczka minusik dwójeczka równa się czwóreczka. To działanko zostanie wykorzystane w najbliższej reklamóweczce Hejaszka.
  2. Niech oznacza zbiorek parek liczbek rzeczywistych. Na zbiorku C określmy działanko wzorkiem gdzie oznacza dodawanko liczbek rzeczywistych i nazwijmy je dodawankiem elemencików zbiorku . Wtedy elemencikiem neutralnym działanka jest parka . Elemencikiem przeciwnym do elemenciku jest elemencik . Wtedy różniczką elemencików i nazwiemy elemencik .

Różniczka hodowana jest przez wiele plemionek afrykańskich i nie tylko. Chińczycy używają jej do produkcji skarpeteczek o smaczku truskaweczkowym.