Wymioty

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 13:54, 2 lis 2023 autorstwa Typowekonto (dyskusja • edycje) (Wycofano ostatnie edycje użytkownika 83.27.245.3, powód: nieśmieszne)
Paw w całej swej istocie
No właśnie...
Słownik
Zobacz w słowniku:
wymiotny

Wymioty – odruch organizmu na niepasującą mu zawartość żołądka, alternatywa dla defekacji. Wymioty potocznie nazywane są rzygami, rzygowinami bądź spawami. Nieco bardziej dostojna wersja wymiocin to paw.

Z czym to się je

Już od najmłodszych lat człowiek ma styczność z wymiotami. Często mówi się, że dziecku się ulało, ale by bardziej podkreślić dramat sytuacji można użyć zwrotu dziecko się zrzygało. Ten drugi zwrot natychmiast stawia na nogi osoby bardziej panujące nad odruchami organizmu, chcące w jakiś sposób załagodzić sytuację.

W wieku paru lat wymioty nadal się zdarzają. Często wywołane są nadmiernym objadaniem się przeróżnymi smakołykami i mieszanie tym samym smaków i faktur pokarmu. Wymioty w tym wieku mogą być również wywołane nadpobudliwością. Wysiłek fizyczny, skakanie przed twarzami rodziców domagając się czegoś mogą doprowadzić do przykrego zdarzenia. Pół biedy, jeśli się przy tym nie ubrudzi, albo nie ubrudzi innych.

Osoby uczęszczające już do szkoły mogą wykorzystać fakt wymiotowania jako samoobronę, by nie pójść do szkoły. Symulowanie choroby jedynie wymiotami może przynieść 100% efektu w zamierzonym działaniu. Następnego dnia jesteśmy zdolni do czynności dnia codziennego.

Osoby będące studentami nie chcą wymiotować. Nie dlatego, że lubią studiować, bo i tak nie chodzą na zajęcia. Wymiotowanie totalnie rujnuje dzień, który można zagospodarować w bardziej ciekawy sposób. Nie chcą wymiotować, lecz często im to się zdarza. Częstymi przyczynami wymiotowania u studentów są: kebab z Dworca Centralnego w Warszawie, trzytygodniowa parówka kategorii trzeciej, robienie potraw z resztek innych potraw, lizanie talerzy po wczorajszym posiłku. Częste wymioty są też skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu nie najwyższej jakości, typu wino, bądź czystego alkoholu niewiadomego pochodzenia zalatującego plastikiem bądź rozpuszczalnikiem.

Wymioty u kobiet mogą świadczyć tylko o jednym. Została zapłodniona w bardziej lub mniej świadomy sposób.

Mężczyzna po zapłodnieniu kobiety nie rzyga.

Estetyka

Estetyka, czyli wygląd wymiocin jest co najmniej kontrowersyjna. Artyści uważają takie „obrazki” za nowe trendy w sztuce. Spojrzenie zwyczajnego zjadacza chleba na dzieło, może go przyprawić o reprodukcję dzieła, które zobaczył.

Treść

Treść, czyli zawartość wymiocin, zależy od tego co znajdowało się w żołądku. Najczęściej trudno zidentyfikować poszczególne elementy składające się na wymiociny ze względu na ich nadtrawienie. Przekłada się to na bezładną breję zabarwioną barwnikami spożywczymi z ostatniego posiłku.

Wymioty a odchudzanie

Na linii odchudzanie a wymioty widać powiązanie. Zmniejszeniem ilości treści pokarmowej w żołądku przekłada się na ilość dostarczanych substancji odkrywczych do organizmu. Często stosowaną metodą odchudzania się są tak zwane „dwa palce”. Podrażnienie tkanki wewnątrz jamy ustnej w jej głębi może doprowadzić do wymiotów.

Właściwości fizyczne

Jest to zawiesina, składająca się w głównej mierze z kwasów trawiennych (głównie z kwasu solnego), wody, pokarmu, napojów (nie wyklucza się alkoholi). Zachowuje się jak typowa ciecz. Barwa zależna od barwników spożywczych. Zapach intensywny, kwaśny, nieprzyjemny. Smak kwaśny z powodu kwasów żołądkowych bądź zakąski do wódki w postaci ogórków kiszonych.

Zobacz też