Kompresja
Kompresja (skrót od dwóch wyrazów – komp i presja) – nazwa czynności, podczas której pod wielką presją zmusza się dane, aby zajmowały mniej miejsca na kompie. Można to robić ręcznie, przy pomocy różnego rodzaju narzędzi, co jest jednak bardzo trudne i wielu użytkowników decyduje się na użycie specjalnych programów kompresujących.
Historia[edytuj • edytuj kod]
Od zarania dziejów ludzie borykali się z problemem – jak poradzić sobie z np. coraz większą liczbą dokumentów, której nie idzie nigdzie upchać. I sposób się znalazł: na chama. Można było skakać po aktach żeby się trochę skurczyły, można było zgniatać dokumenty w kulki albo ciąć je w drobny mak. Żeby później taki dokument odczytać, należało go z drobnego maku posklejać w odwrotnej kolejności niż dany dokument cięliśmy. Kiedy pojawiły się komputery i pierwsze twarde dyski, prawie od razu stało się jasne, że grzeczny i kulturalny człowiek dużo danych na nich nie pomieści. Ale jak wytłumaczyć bezmyślnej maszynie o co nam chodzi? Trzeba było wymyślić program kompresujący.
Zasada działania programu kompresującego[edytuj • edytuj kod]
Program taki to cała masa małych, ale wrednych wirusów, które na swój tajemniczy sposób zmuszają dane do tego, aby ustawiały się bliżej siebie, a jeżeli dane stawiają opór, wirusy postępują z nimi jak z omawianym wyżej papierowym dokumentem. Aby dane te dało się później odczytać, w każdym porządnym programie kompresującym znajduje się specjalna dekompresująca jednostka wirusów.
Kompresja idealna w Windowsie XP[edytuj • edytuj kod]
W systemie Windows pojawiła się po raz pierwszy możliwość dokonania kompresji absolutnej. Dzięki ukrytym mechanizmom, stopień kompresji może wynieść nawet 100%. Aby to osiągnąć, należy zaznaczyć wybrany plik i kliknąć przycisk delete.
Przyszłość[edytuj • edytuj kod]
Nieuchronnie nadchodzi kres kompresji danych. Świadczą o tym coraz większe dyski twarde, oraz coraz to inteligentniejsze komputery, które na pewno z czasem zrozumieją że w dobrym tonie jest nie rozpychać się z danymi na lewo i prawo, tylko tak robić, żeby się wszystko kupy trzymało.