Magazyn Kryminalny 997: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 1: Linia 1:
{{WEdycji|Runab}}
{{cytat|Nie krzycz, nie krzycz, park narodowy tu obowiązuje!|Hasło kampanii skierowanej do Polek, by uważały na gwałciciela}}
'''Magazyn Kryminalny 997''' – [[Polska|polski]] [[program telewizyjny]], który miał za zadanie rozwiązać najbardziej beznadziejne morderstwa w Polsce. Program ten obok odtwarzania rekonstrukcji zabójstw i apelowania widzów o pomoc w ujęciu mordercy zatrudniał morderców do odgrywania rekonstrukcji zdarzeń.
'''Magazyn Kryminalny 997''' ('''MK 997''') – [[Polska|polski]] [[program telewizyjny]] dla dzieci, poświęcony największym zbrodniom dokonanym przez kryminalistów.


== Historia programu ==
== Historia ==
Magazyn Kryminalny 997 został wyemitowany po raz pierwszy 15 października 1986. Od początku wzbudzał on ogromne zainteresowanie Polaków, gdyż po raz pierwszy w historii Polski Ludowej mogli przekonać się, że milicjanci potrafią nie tylko bić manifestantów i wysługiwać się [[Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej|ormowcami]] podczas kontroli drogowych, ale również łapać kryminalistów. Pierwszym prowadzącym był Jan Płócienniczak, jednak jak w 1990 roku zamieniano [[Milicja Obywatelska|milicję]] na [[Policja|policję]] to nowym prowadzącym został Michał Fajbusiewicz, noszący legendarną koszulę na krótkich rękawach, która wzbudzała strach nawet wśród gangsterów z Pruszkowa.
W 1983 roku zniesiono [[stan wojenny]]. Tym samym wielu wojskowych odsunięto z prowadzenia Dziennika Telewizyjnego i innych programów. Jako, że część dziennikarzy odmówiło powrotu do TVP, przywrócono do pracy paru wojskowych. Jednym z nich był płk Płócienniczak, któremu dano program kryminalny. Program szybko przypadł do gustu 90% Polaków (pozostałe 10% to pracownicy [[Milicja Obywatelska|MO]], którzy nie poradzili sobie ze sprawami prezentowanymi w programie).


W 1993 roku program skrytykował Komendant Główny Policji Zenon Smolarek, który stwierdził, że MK 997 jest instruktażem dla przestępców. Program zdjęto z anteny, a w jego miejsce emitowano program ''Dajcie znak życia'' o ludziach zaginionych oraz specjalne wydanie Panoramy dotyczące wzrostowi przestępczości w Polsce.
Niezmiennie od 1985 roku na początku programu puszczano utwór „Cronus (Saturn)” zespołu Chase. Istnieje [[legenda miejska]] mówiąca, że program zdjęto po tym, gdy chłopaki z Chase upomniały się o tantiemy za korzystanie z utworu.

Program wrócił na antenę w 1995 roku. Przebudowano studio, rysownicy robili dokładniejsze rysunki, a także wprowadzono stawki edukacyjne, w których Paweł Wawrzecki uczył, jak zagadać do Anny Przybylskiej, przy okazji ostrzegając widzów, czym kończy się zapraszanie nieznanych panienek na noc do hotelu. I tak program emitowano do 2010 roku. Kilka lat później MK 997 wrócił na antenę, ale fani powiedzieli, że ''to se ne vrati'', bo nie ma Pruszkowa, Wołomina, grupy mokotowskiej, a dzisiaj to jest tak bezpiecznie, że nawet nie opłaca się kraść [[Telefon komórkowy|telefonu komórkowego]].


== Prawdy wyniesione z rekonstrukcji wydarzeń ==
== Prawdy wyniesione z rekonstrukcji wydarzeń ==
* Morderca może zagrać w rekonstrukcji zbrodni, której dokonał.
* Morderca może zagrać w rekonstrukcji zbrodni, której dokonał.
* Hindus porwany przez gang obcinaczy palców woła ''Jezus Maria''.
* Hindus porwany przez gang obcinaczy palców woła ''Jezus Maria''.
* Połowa bandziorów wygląda jak Wyrek z filmu ''Psy 2''. Co za przypadek…
* Należy uważać na policjantów-sabotażystów wyglądających jak Turbo z filmu ''Haker'', szczególnie gdy rozwiązują sprawę porwania synów bogatych przedsiębiorców.
* We [[Włocławek|Włocławku]] można pokonać czterech złodziei za pomocą jajek.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 19:39, 18 sty 2022

Magazyn Kryminalny 997 (MK 997) – polski program telewizyjny dla dzieci, poświęcony największym zbrodniom dokonanym przez kryminalistów.

Historia

Magazyn Kryminalny 997 został wyemitowany po raz pierwszy 15 października 1986. Od początku wzbudzał on ogromne zainteresowanie Polaków, gdyż po raz pierwszy w historii Polski Ludowej mogli przekonać się, że milicjanci potrafią nie tylko bić manifestantów i wysługiwać się ormowcami podczas kontroli drogowych, ale również łapać kryminalistów. Pierwszym prowadzącym był Jan Płócienniczak, jednak jak w 1990 roku zamieniano milicję na policję to nowym prowadzącym został Michał Fajbusiewicz, noszący legendarną koszulę na krótkich rękawach, która wzbudzała strach nawet wśród gangsterów z Pruszkowa.

W 1993 roku program skrytykował Komendant Główny Policji Zenon Smolarek, który stwierdził, że MK 997 jest instruktażem dla przestępców. Program zdjęto z anteny, a w jego miejsce emitowano program Dajcie znak życia o ludziach zaginionych oraz specjalne wydanie Panoramy dotyczące wzrostowi przestępczości w Polsce.

Program wrócił na antenę w 1995 roku. Przebudowano studio, rysownicy robili dokładniejsze rysunki, a także wprowadzono stawki edukacyjne, w których Paweł Wawrzecki uczył, jak zagadać do Anny Przybylskiej, przy okazji ostrzegając widzów, czym kończy się zapraszanie nieznanych panienek na noc do hotelu. I tak program emitowano do 2010 roku. Kilka lat później MK 997 wrócił na antenę, ale fani powiedzieli, że to se ne vrati, bo nie ma Pruszkowa, Wołomina, grupy mokotowskiej, a dzisiaj to jest tak bezpiecznie, że nawet nie opłaca się kraść telefonu komórkowego.

Prawdy wyniesione z rekonstrukcji wydarzeń

  • Morderca może zagrać w rekonstrukcji zbrodni, której dokonał.
  • Hindus porwany przez gang obcinaczy palców woła Jezus Maria.
  • Połowa bandziorów wygląda jak Wyrek z filmu Psy 2. Co za przypadek…
  • Należy uważać na policjantów-sabotażystów wyglądających jak Turbo z filmu Haker, szczególnie gdy rozwiązują sprawę porwania synów bogatych przedsiębiorców.
  • We Włocławku można pokonać czterech złodziei za pomocą jajek.

Zobacz też