Muammar al-Kaddafi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(nowa strona)
 
(Nie pokazano 41 wersji utworzonych przez 28 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Muammar al-Gaddafi at the AU summit.jpg|200px|thumb|Oblicze Wodza]]
TROLOLOLOOL KADFADAI SHDFASOHFAKDKASHFJKASHDJKAHSKJFSAFASFSAFASFA
'''Muammar al-Kaddafi'''<ref>Istnieje jakieś 115 200 sposobów wymówienia jego imienia, w zależności od dialektu lub upodobania. [http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/math/6/1/f/61f34aa25871e9546b6a11243e1bed31.png Naprawdę!]</ref> (wł. Muammar bin Mohammad bin Abdussalam bi Humayd bin Abu Manyar bin Humayd bin Nayil al-Fuhsi Kaddafi, dla ułatwienia po prostu '''Król królów''', zgodnie z wytycznymi dwunastu członków Unii Afrykańskiej; ur. [[7 czerwca]] [[1942]], zm. [[20 października]] [[2011]] w <del>[[Syria|Syrii]]</del> [[Syrta|Syrcie]] w [[Libia|Libii]]) – były polityk [[Libia|libijski]], wódz duchowy (i wojskowy) tejże w latach 1969-2011. Jego ojcem był [[Beduini|beduiński]] hodowca [[wielbłąd]]ów (a matką najprawdopodobniej wielbłądzica). Jako że był Wielkim Dyktatorem i Wielce Naczelnym Wodzem Narodu Libijskiego, o jego młodości nie wiadomo zbyt wiele. Wiadomo tylko, że obalił ciemiężącego lud króla Irbisa I, by zaprowadzić [[nędza|ład]] i [[terror|porządek]]. Pieszczotliwie nazywany ''szafszufa'', co z libijskiego dialektu języka arabskiego znaczy mniej więcej ''szalone kędziorki'' lub ''Kudłaty ze Scooby-doo''.

Za swoje zasługi na rzecz narodu libijskiego otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń: Order Zasługi [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|PRL]] (przyznany z rąk samego [[Albin Siwak|Albina Siwaka]]), Order Bohdana Chmielnickiego I klasy ([[Ukraina]]) i doktorat ''honoris causa'' [[Białoruś|białoruskiego]] Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki. Cała jego rodzina za swoją działalność charytatywną była szanowana i ceniona w [[Europa|Europie]], a jej członkowie zajmowali wysokie stołki w takich organizacjach jak [[Organizacja Narodów Zjednoczonych|ONZ]]. Do czasu, aż w krajach arabskich nie zaczęły wybuchać kolejne rewolucje (w tym w Libii).

== Zobacz też ==
* [[Baszszar al-Asad]]
* [[Hugo Chavez]]
* [[Husni Mubarak]]
* [[Saddam Husajn]]
* [[Libia]]

{{przypisy}}

{{Tyrani}}

{{stopka}}
{{DEFAULTSORT:Kaddafi, Muammar}}
[[Kategoria:Historia w latach 1945–1989]]
[[Kategoria:Historia po 1989 roku]]
[[Kategoria:Libia]]
[[Kategoria:Politycy]]
[[Kategoria:Dyktatorzy]]
[[Kategoria:Wojskowi]]
[[Kategoria:Polityka w latach 1914–1989]]
[[Kategoria:Polityka po 1989]]

[[en:Muammar Gaddafi]]
[[zh:穆阿迈尔‧卡扎菲]]
[[ar:معمر القذافي]]
[[cs:Plukovník Muammar Kaddáfí]]
[[de:Muammar al-Gaddafi]]
[[el:Μουαμάρ Καντάφι]]
[[es:Muamar el Gadafi]]
[[fa:معمر قذافی]]
[[fi:Muammar Gaddafi]]
[[it:Mu'ammar Gheddafi]]
[[ko:무아마르 카다피]]
[[pt:Muammar al-Gaddafi]]
[[ru:Мухаммор Мухаммедович Каддафи]]
[[uk:Муаммар Каддафі]]
[[zh-tw:卡扎菲]]

Aktualna wersja na dzień 10:48, 28 sie 2022

Oblicze Wodza

Muammar al-Kaddafi[1] (wł. Muammar bin Mohammad bin Abdussalam bi Humayd bin Abu Manyar bin Humayd bin Nayil al-Fuhsi Kaddafi, dla ułatwienia po prostu Król królów, zgodnie z wytycznymi dwunastu członków Unii Afrykańskiej; ur. 7 czerwca 1942, zm. 20 października 2011 w Syrii Syrcie w Libii) – były polityk libijski, wódz duchowy (i wojskowy) tejże w latach 1969-2011. Jego ojcem był beduiński hodowca wielbłądów (a matką najprawdopodobniej wielbłądzica). Jako że był Wielkim Dyktatorem i Wielce Naczelnym Wodzem Narodu Libijskiego, o jego młodości nie wiadomo zbyt wiele. Wiadomo tylko, że obalił ciemiężącego lud króla Irbisa I, by zaprowadzić ład i porządek. Pieszczotliwie nazywany szafszufa, co z libijskiego dialektu języka arabskiego znaczy mniej więcej szalone kędziorki lub Kudłaty ze Scooby-doo.

Za swoje zasługi na rzecz narodu libijskiego otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń: Order Zasługi PRL (przyznany z rąk samego Albina Siwaka), Order Bohdana Chmielnickiego I klasy (Ukraina) i doktorat honoris causa białoruskiego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki. Cała jego rodzina za swoją działalność charytatywną była szanowana i ceniona w Europie, a jej członkowie zajmowali wysokie stołki w takich organizacjach jak ONZ. Do czasu, aż w krajach arabskich nie zaczęły wybuchać kolejne rewolucje (w tym w Libii).

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Istnieje jakieś 115 200 sposobów wymówienia jego imienia, w zależności od dialektu lub upodobania. Naprawdę!