Bathory

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Bathory – szwedzki zespół blackmetalowy, założony w 1983 przez Quorthona.

Początki[edytuj • edytuj kod]

W początkach zespół miał nosić nazwę Natas („Satan” od końca). Pierwsi, oprócz Quothona, członkowie zespołu mieli ksywy Vans i Hanoi. Ksywa pierwszego wzięła się od marki butów, którą non stop nosił; ksywa drugiego od miasta w Wietnamie, w którym była ponoć świetna trawa. Do momentu przybrania ksywy Hanoi nie miał pojęcia o paleniu. Hanoi został potem ulizanym prawnikiem, a Vans światowej klasy producentem klipów dla długowłosych.

Historia[edytuj • edytuj kod]

W 1984 roku została nagrana płyta Bathory. Mówiono o niej, że była kamieniem milowym black metalu, ale zespół dopiero długo po jej nagraniu uświadomił sobie, że istnieje coś takiego, jak black metal.

W 1988 roku, przy okazji płyty Blood Fire Death, zostały ujawnione ksywy pozostałych członków zespołu, basisty Kothaara i perkusisty Vvorntha. Od tamtej pory wszyscy kolejni basiści Bathory nosili ksywę Kothaar, a wszyscy kolejni perkusiści – Vvornth. Wtedy też zespół przerzucił się z satanizmu na wikingowanie, po części zainspirowany komiksem Conan Barbarzyńca.

W 1991 roku zespół nagrał Twilight Of The Gods, a potem dograł doń kawałek Hammerheart, w refrenie którego występowała Myszka Miki, ale fani i tak okrzyknęli album genialnym.

Studio nagraniowe[edytuj • edytuj kod]

Wszystkie płyty Bathory, z wyjątkiem drugiej, The Return, były nagrywane w wynajmowanych za 200 dolarów garażu, zwanym Heavenshore, na czternastośladowym stole mikserskim z przełomu lat 60. i 70. Niektóre wokale Quorthon nagrywał siedząc na kiblu (np. refren „One Rode to Asa Bay”). Garaż był tak zagracony, że muzycy nagrywali m.in. w schowku na miotły i w łazience. To właśnie dzięki walającym się wszędzie metalowym częściom samochodowym i braku jakiegokolwiek wygłuszenia zespół brzmiał tak, jak brzmiał.

Kult Bathory[edytuj • edytuj kod]

Jeden z bootlegów Bathory zawierał koncert ze słyszalnymi okrzykami publiczności, podczas gdy Bathory nigdy nie zgromadził takiej publiczności (największe koncerty były kilkunastoosobowe), a taśma pochodząca rzekomo z 1986 roku zawierała utwory skomponowane w 1989.

Ciekawostka[edytuj • edytuj kod]

Okładkę pierwszego albumu zaprojektowała Babka Kiepska, fanka Koziołka Matołka.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]