Atmosferyczny black metal
Atmosferyczny black metal – odmiana black metalu, w której można zaobserwować melodię, a utwory niekiedy budzą wrażenie estetyki u słuchacza. Tworzony jest głównie przez ludzi, którzy są na tyle emocjonalni, że porywają się do skrajności, a na tyle bojaźliwych, że skupiają się na opisywaniu piękna, zamiast atakowania chrześcijaństwa i pochodnych. Uważany za jedną z najbardziej finezyjnych i awangardowych odmian black metalu.
Brzmienie[edytuj • edytuj kod]
Atmosferyczny black metal polega na graniu różnych nut na gitarze z nałożonymi nań efektami. Efektami tym jest zazwyczaj pogłos oraz przytłumienie dźwięku, aby nie rozrywał bębenków słuchacza. We większości undergroundowych produkcji brzmi to jak przejażdżka odkurzaczem po pokoju, choć zdarzają się też i odstępstwa od tej reguły. Jeżeli w tle grany jest ambient, bądź do nagrań używany jest syntezator, to mamy do czynienia z ambient black metalem. Oba gatunki są często mylone przez laików oraz noobów.
Teksty[edytuj • edytuj kod]
Teksty, o ile występują, w przeciwieństwie do większości tematyki black metalowej, traktują o zamiłowaniu do natury, wolności, spokoju, zimy, a czasem i kosmosu. Poddaje to pod szczególną wątpliwość przynależność ideologiczną atmosferycznego black metalu do jego głównego gatunku, lecz z przyczyn technicznych pozostaje on nadal tym, czym został ochrzczony na początku. True black metalowcy również słuchają atmosferycznego black metalu. Odbywa się to wówczas, gdy cholernie boli ich głowa, a dookoła nie ma nikogo ze znajomych.
Chronologia[edytuj • edytuj kod]
- 1992 – Varg Vikernes nie może zdecydować się czy grać na gitarze czy na syntezatorze. Wybiera oba.
- 1993 – The Black Circle posądza Vikernesa o zdradę świętego gatunku.
- 15 maja 1993 – Wychodzi Hvis Lyset Tar Oss – prekursorski album atmosferycznego black metalu.
- 10 sierpnia 1993 – Sprawy posuwają się za daleko, ginie Euronymous, a Vikernes idzie do pierdla.
- 1994 – masa zespołów nagrywa tribute do poległego oraz uwięzionego krewnego. Wiele z nich utrzymywanych jest w stylistyce atmosferycznego black metalu.
- 1995–2000 – Stopniowa obniżka cen keyboardów Casio, a co za tym idzie, powolne zwiększanie się ilości zespołów grających Abm. Pojawia się Paysage d'Hiver oraz Nargaroth.
- 2002 – Pierwsza płyta Darkspace będąca re-definicją pojęcia gatunku dając przy okazji narodziny ambient black metalowi.
- 2003–2005 – Prężny rozwój atmosferycznego black metalu, wychodzącego powoli z undergroundu i docierającego do czeluści internetu.
- 2005 – Przełom w historii muzyki, wypromowanie FL Studio na skalę światową.
- 2005–2011 – Ilość zespołów atmosferycznych i ambient black metalowych powiększa się dziesięciokrotnie, z czego większość używa wbudowanych w software pluginów oraz sampli. Brzmienie zanika, o oryginalności nie wspominając. Powolne, lecz bolesne wymieranie wartości gatunku.