Mistur
Windir i Mistur są jak Kaczyńscy – z tych samych ludzi, niemal identyczne, a jak się przyjrzysz, to widać różnice.
- Fakt o Misturze
Windir i Mistur naprawdę są jak Kaczyńscy – jeden z nich nie żyje, a drugi ma ze sobą problemy.
- To samo, co powyżej
Mistur – norweski zespół black sognametalowy, który brzmi jak Windir, wygląda jak Windir, gra tam gdzie Windir, ma podobną nazwę co Windir, a jego teksty dotyczą tego, co teksty Windira. Nic dziwnego, skoro tworzą go niemal wszyscy jego członkowie, którzy kilka lat po śmierci swojego druha zapragnęli małego powrotu do korzeni.
Mistur a Vreid[edytuj • edytuj kod]
Po zimowym spacerze Valfara okazało się, że to już koniec Windira i w ogóle wszystkiego, co do tej pory współtworzone było przez paczkę tych rezolutnych Norwegów. Z tej okazji wyprawiono więc koncert pożegnalny, na którym pojawiło się wielu znanych i cenionych muzyków z wielu znanych i cenionych zespołów. Koncert ten spodobał się na tyle, że aż szkoda było kończyć Windirowy trend przez jakąś tam nieistotną śmierć. Tak powstał więc Mistur, który może i by się rozwijał od razu, gdyby nie kilka problemów.
Kolejne zamrożenie[edytuj • edytuj kod]
Po zamrożeniu Valfara w śniegach północy, zdezorientowani koledzy nie wiedzieli do której bramki strzelać. Większość z nich poszła do oficjalnej, choć lekko chybionej stylistycznie kontynuacji – Vreid; klawiszowiec obrał własną drogę w Cor Scorpii, natomiast zarówno starzy kumple z Windira / Vreida jak i kumple kumpli po klawiszowcu z Windira / Cor Scorpii postanowili stworzyć coś, co będzie nadal brzmiało jak Windir, a nie jakiś blackened thrash czy kiepskiej jakości folk / viking metal. W związku z tym, nieco starych, nieco nowych kolesi z paczki założyło sobie Mistur, pobrzdąkali, nagrali demko, po czym wrócili do swoich bardziej opłacalnych i przyszłościowych fuch zamiast tracić czas na Mistura.
Skład[edytuj • edytuj kod]
Mistur z początku tworzony był przez ludzi, którzy niegdyś grali w Windirze, a następnie we Vreid, jednak nie wszystkich, gdyż nie każdemu się ten biznes opłacał. W miejsce niektórych pojawili się muzycy, którzy grali w Cor Scorpii, jednakże nie grali przedtem w Windirze. Podwójną zależność spełniał bowiem wyłącznie klawiszowiec, który nigdy z Misturem nie współpracował. Swoje próby w szeregach zespołu podejmowali także muzycy, którzy grali w jeszcze innych zespołach, w których grali też muzycy z Cor Scorpii, ale już nie z Windira. Na samym końcu zaś do Mistura dołączył Stien, czyli gitarzysta, który niegdyś grał w Windirze, potem we Vreid, ale nie chciał dołączyć do Mistura. Dołączył jednak po czasie, gdy zmienił zdanie. Przy okazji przepraszamy wszystkich czytelników za bełkotliwą sekcję. To nie nasza wina, że gorzej tam jak w Modzie na Sukces.
Attende[edytuj • edytuj kod]
Kolejnym pokonanym problemem był brak wokalisty, bo Valfar, jak wiadomo, był wszechstronnie uzdolniony, co obejmowało też i jego growling. Co prawda dla każdego, przeciętnego słuchacza wokaliza Valfara była dokładnie taka sama jak każde inne, bezpłciowe i dzikie darcie ryja, lecz wtajemniczeni czuli jednak różnicę między świętej pamięci wojownikiem a nowym śmiałkiem. Po kilku głębszych przestało to być problemem, zapomnieli o sprawie i tak powstał album Attende, czyli zbiór wszystkich zajebistych melodii, które można było ułożyć, a czego nie zrobił za życia Valfar. Zrobili to za to jego koledzy, a na obronę geniuszu poległego wystosowali pogłoski, iż czuwa on wciąż nad nimi podsyłając te wszystkie melodie, jakie wygrywa się w Walhalli podczas obiadokolacji z Odynem.