Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Viking metal

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oto twórca viking metalu z powołania, a nie jakaś popierdółka

Viking metal – coś dryfującego pomiędzy black metalem a folk metalem. Każdy zespół viking metalowy jest jednocześnie zespołem pagan metalowym, jednak nie każdy zespół pagan metalowy jest zespołem viking metalowym. Czynnikiem decydującym o zmianie nazwy jest pochodzenie ze Skandynawii Norwegii, bo Szwedzi to cioty, a Finowie to za duże buce. Zależność pomiędzy kolejnymi gatunkami przedstawiamy na działaniach poniżej:

Zależność[edytuj • edytuj kod]

Im dłużej gatunek ten istnieje, tym bardziej oddala się od black metalu, a zbliża w kierunku death metalu (patrz Amon Amarth), metalu symfonicznego (patrz Turisas), czy też zaciera się jego granica z folk metalem, z którego de facto powstał. Nie za takie brzmienie zginął Valfar...

Twórcy[edytuj • edytuj kod]

Viking metal tworzą zazwyczaj młodzi, wysocy Norwedzy o długich włosach, którzy mieszkają w drewnianym domku w zapomnianej wiosce na fiordzie. Jako że dookoła mają góry, rzeki, lasy, zwierzęta, a co najważniejsze – spokój, ilekroć wyjdą z domu, nie mogą opanować swojej rozkoszy, a co za tym idzie dumy, że urodzili się w takim raju. Co bardziej zdolni nabywają sprzęt i nagrywają swoje EP-ki, aby podzielić się ze światem kawałkiem Skandynawii. Charakteryzują się też kompletnym brakiem zainteresowania opinią publiczną na temat ich gry, znikomą liczbą fanów oraz dziwnymi strojami wikingów na znikomych teledyskach. Należy też wspomnieć, że viking metalowcy są bardzo ambitni. Nie wyprawiają koncertów, a na życie zarabiają występując wieczorami w barach piwnych, których właściciele zlitowali się nad nimi i dają im pieniądze za poprawianie atmosfery do chlania.

Charakterystyka[edytuj • edytuj kod]

Jakbyś mieszkał tam gdzie oni, to też byś się tym chwalił

Jak już wyżej zostało wspomniane, viking metal brzmi obecnie jak połączenie dowolnego podgatunku metalu z instrumentami sugerującymi kulturę nordycką, które grają melodyjki sugerujące kulturę nordycką tak, aby gatunek, który z założenia nie ma nic wspólnego z kulturą nordycką brzmiał tak, jakby miał coś wspólnego z kulturą nordycką. Ma to na celu głównie to, aby preferowany gatunek zespołu chcącego grać viking metal sugerował nawiązania do kultury nordyckiej. Także teksty sugerują nawiązania do kultury nordyckiej, ale o tym już poniżej.

Nie jestem ze Skandynawii...[edytuj • edytuj kod]

Nikogo to nie obchodzi. Jeśli chcesz być nazywany mianem muzyka viking metalowego, musisz nawiązywać do kultury nordyckiej. Jeśli będziesz nawiązywać do kultury nienordyckiej, otagowane to zostanie jako [nazwa kraju] folk metal, adekwatnie do kultury, do której nawiążesz.

Tematyka[edytuj • edytuj kod]

Teksty piosenek polegają na szerzeniu pogańskiej kultury nordyckiej i nordyckiej religii wikingów poprzez muzykę, bo przecież każda metoda jest dobra, o ile działa. Viking metal opowiada głównie o tym, jak tysiąc lat temu dzielni wojowie walczyli o losy wsi, gdzie i za ile można było kupić dobry alkohol oraz jak do teraz zdrożał. Niekiedy opowiada też o życiu ówczesnych kobiet, ponieważ na przekór całemu światu, Wikingowie szanowali swoje kobiety. Nierzadko znaleźć też można nawiązania do mitologii nordyckiej mówiącej, że Odyn i spółka to dobre ziomki były i gdyby żyli do teraz, świat byłby o wiele lepszy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]