FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Dawn of Ashes

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
W dzisiejszych czasach wypada chociaż wyglądać na brutalnego

Dawn of Ashes – zespół harsh EBM-owy symphonic black metalowy, który zasłynął głównie z najlepszego terror EBMu w obiegu skopiowania stylu Dimmu Borgir. Założony został w 2005 2008 roku przez Krzysia Batorego. Krążą pogłoski, iż wcześniej też coś grali, jednak sam zespół zaprzecza tym pogłoskom.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Pewnego, jesiennego wieczora Krzyś wpadł na pomysł, aby zebrać kilku ziomali i nagrać harsh EBM o najczystszej formie zła, aby być br00tal i przypodobać się dewiacjom cybergotyckich fanów. Zebrał kilku obeznanych chłopaków z podwórka, wymyślili sobie straszliwe pseudonimy, a w końcu zaczęli nagrywać tryskające optymizmem utwory. Demko się przyjęło, a fani walnęli nawet bootleg z niewydanymi ochłapami. Dawni już pierwszą płytką pokazali, że nie będzie im równych i pomimo faktu, że niektórzy zalewali się łzami ze śmiechu oglądając ich na siłę brutalne pozerstwo, większości jednak się to podobało. Drugi album był bardzo podobny do pierwszego, a w zasadzie niemal identyczny. Fani byli jeszcze bardziej zachwyceni, jednak Krzyś już nie.

Blak Metul[edytuj • edytuj kod]

Krzyś stwierdził, że elektronika nie daje mu pola do popisu na koncertach, więc zapragnął dodać do ich muzyki nieco agresji, by móc gwałcić, mordować i torturować do rytmu gitar. W związku z tym nasłuchał się najlepszych możliwych gatunków – hardcore punka oraz deathcore'u, wymienił pół składu i nagrał kawałek o dość przewrotnej i groteskowej nazwie. O ile większość fanów myślała, że po prostu robi sobie z nich jaja, tak on potraktował to bardzo poważnie i raz na zawsze zerwał ze stylistyką EBM-u. Nowy album wypalił w połowie, bo ciągle się o nich mówi, niektórym się to podoba, jednakże w oczach fanów leży do daleko za ich wcześniejszymi osiągnięciami.

Teksty[edytuj • edytuj kod]

Członkowie Dawn of Ashes bez względu na gatunek jaki prezentują, piszą bardzo optymistyczne oraz humanitarne teksty. Podobnie jak większość zespołów EBM-owych black metalowych, teksty składają się z losowo wybranych słów kluczowych, które układają się w br00talną i obskurną całość. Zazwyczaj polegają na opowiadaniu słuchaczowi Co to ja ci nie zrobię', jednak pojawiają się też wstawki Tym naprawdę kurwa jesteś. Nikt nie wie co to ma na celu, jednak każdy wie komu to ma zaimponować.
Wyrwę ci serce, byś się wykrwawił, krew spuszczona z rozszarpanego gardła.

Przykład profesjonalnej opieki sanitarnej

Jesteś kawałkiem gówna, jesteś nikim, doprowadzasz mnie do szaleństwa – ludzki odpad, rozkładający się.

Profesjonalna, lekarska diagnoza

Można zaobserwować tu też dość ciekawą tendencję masochistyczną – kiedy przeciętny fan czyta powyższe teksty, które de facto są skierowane do niego, jest przeszczęśliwy, a nawet zwija się w egzaltacji.

Dyskografia[edytuj • edytuj kod]

  • 2005 – Święta gorączka (EBM)
  • 2006 – Tnij ciało (EBM)
  • 2006 – W aktach przemocy (EBM)
  • 2007 – Kryptczny wtrysk (EBM)
  • 2007 – Żniwa nabitych na pal, lol (EBM)
  • 2010 – Rozdziały ludobójstwa (Black metal! I tylko to się teraz liczy.)