Liczba pierwsza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Znacznik: edytor źródłowy
M
Znacznik: edytor źródłowy
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
{{słownik}}
{{słownik}}
'''Liczba pierwsza''' – przedmiot odwiecznego sporu między [[matematyk]]ami, zapoczątkowanego (według podań ludowych) przez [[Tales z Miletu|Talesa z Miletu]], który w rozmowie z [[Pitagoras]]em miał (podobno) zadać pytanie: ''Która [[liczba]] jest pierwsza?'' [[Historyk|Historycy]] jeszcze nie ustalili, czy to prawda, ale my swoje wiemy.
'''Liczba pierwsza''' – praliczba, liczba pierwotna, pierwsza liczba, jaka pojawiła się w czasoprzestrzeni tuż po Wielkim Wybuchu. Przedmiot odwiecznego sporu między [[matematyk]]ami, zapoczątkowanego (według podań ludowych) przez [[Tales z Miletu|Talesa z Miletu]], który w rozmowie z [[Pitagoras]]em miał (podobno) zadać pytanie: ''Która [[liczba]] jest pierwsza?'' [[Historyk|Historycy]] jeszcze nie ustalili, czy to prawda, ale my swoje wiemy.


==Historia liczby pierwszej==
==Historia liczby pierwszej==
Linia 18: Linia 18:
==Ciekawostki==
==Ciekawostki==
* Pierwsza liczba nie zawsze musi być jedynką lub zerem. Może to być np. ósemką (oczywiście jeżeli chcemy, żeby liczbą drugą była dziewiątka). W zasadzie to tylko i wyłącznie od nas zależy, jaka będzie pierwsza liczba (a tym samym i druga liczba), ponieważ nigdy ani nic nie czyta w naszych myślach i nie wie, o jakiej drugiej, a nawet trzeciej liczbie, w skrytości ducha sobie akurat myślimy.
* Pierwsza liczba nie zawsze musi być jedynką lub zerem. Może to być np. ósemką (oczywiście jeżeli chcemy, żeby liczbą drugą była dziewiątka). W zasadzie to tylko i wyłącznie od nas zależy, jaka będzie pierwsza liczba (a tym samym i druga liczba), ponieważ nigdy ani nic nie czyta w naszych myślach i nie wie, o jakiej drugiej, a nawet trzeciej liczbie, w skrytości ducha sobie akurat myślimy.
* Praliczba jest kluczem teorii wszystkiego, a zarazem jedyną liczbą, którą dało się dzielić przez zero (ale wtedy jeszcze nie istniało dzielenie).
* Chuck Norris nie potrafi mnożyć przez liczbę pierwszą
* Legenda głosi, że na sekundę przed końcem świata, na ekranach wszystkich kalkulatorów wyświetli się Liczba Pierwsza
* Nieliczni matematycy, którzy odważyli się spróbować odgadnąć Liczbę Pierwszą, kończyli w przytułkach dla obłąkanych
* Dla dowolnej liczby naturalnej n > 1 można znaleźć iloczyn Liczby Pierwszej i jej samej, który jest większy od nieskończoności. Prawo to jest częścią teorii o rozszerzaniu się wszechświata.
* Hipoteza Liczb Pierwszych Bliźniaczych, którą wysunął polski matematyk Idzi Tyzrób, zakłada (analogicznie do antymaterii) istnienie dwóch bliźniaczych Liczb Pierwszych, z których druga jest antyliczbą Liczby Pierwszej. Suma Liczby Pierwszej i jej antyliczby doprowadzi do zapadnięcia się wszechświata z powrotem do nieskończenie małego punktu w przestrzeni
* Starożytny polski filozof i matematyk, Mickiewicz, powiedział: „Nazywam się Milijon”. W ten sposób umniejszył swojej wielkości, aby oddać szacunek Liczbie Pierwszej.

{{Matematyka}}


[[Kategoria:Liczby|Pierwsza]]
[[Kategoria:Liczby|Pierwsza]]

Aktualna wersja na dzień 22:37, 6 wrz 2017

Słownik
Zobacz w słowniku:
liczba pierwsza

Liczba pierwsza – praliczba, liczba pierwotna, pierwsza liczba, jaka pojawiła się w czasoprzestrzeni tuż po Wielkim Wybuchu. Przedmiot odwiecznego sporu między matematykami, zapoczątkowanego (według podań ludowych) przez Talesa z Miletu, który w rozmowie z Pitagorasem miał (podobno) zadać pytanie: Która liczba jest pierwsza? Historycy jeszcze nie ustalili, czy to prawda, ale my swoje wiemy.

Historia liczby pierwszej[edytuj • edytuj kod]

Liczba pierwsza wielokrotnie się zmieniała na przestrzeni wieków, przyjmowała wartości od bardzo małych, po bardzo duże. Na wartość liczby pierwszej miały wpływ czynniki polityczno-społeczne, gospodarcze, geograficzne i naukowe. Średniowieczni francuscy matematycy twierdzili, że pierwsze jest 0, natomiast angielscy upierali się przy pierwszeństwie liczby 1. Spór ten przyczynił się do wybuchu wojny stuletniej.

Najdłużej za liczbę pierwszą uznawano tysiąc czterysta piętnaście (zgodnie z zarządzeniem Wielkiego Ojca Narodu).

Liczba pierwsza dziś[edytuj • edytuj kod]

Najnowsze badania, przeprowadzone w roku 2009, bezsprzecznie dowodzą, że jedyną, poprawną politycznie, liczbą pierwszą jest czterdzieści.

Dowód, dla niewierzących

Jeśli twierdzisz inaczej, wyemigruj do Bangladeszu, albo idź sobie stąd.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Pierwsza liczba nie zawsze musi być jedynką lub zerem. Może to być np. ósemką (oczywiście jeżeli chcemy, żeby liczbą drugą była dziewiątka). W zasadzie to tylko i wyłącznie od nas zależy, jaka będzie pierwsza liczba (a tym samym i druga liczba), ponieważ nigdy ani nic nie czyta w naszych myślach i nie wie, o jakiej drugiej, a nawet trzeciej liczbie, w skrytości ducha sobie akurat myślimy.
  • Praliczba jest kluczem teorii wszystkiego, a zarazem jedyną liczbą, którą dało się dzielić przez zero (ale wtedy jeszcze nie istniało dzielenie).
  • Chuck Norris nie potrafi mnożyć przez liczbę pierwszą
  • Legenda głosi, że na sekundę przed końcem świata, na ekranach wszystkich kalkulatorów wyświetli się Liczba Pierwsza
  • Nieliczni matematycy, którzy odważyli się spróbować odgadnąć Liczbę Pierwszą, kończyli w przytułkach dla obłąkanych
  • Dla dowolnej liczby naturalnej n > 1 można znaleźć iloczyn Liczby Pierwszej i jej samej, który jest większy od nieskończoności. Prawo to jest częścią teorii o rozszerzaniu się wszechświata.
  • Hipoteza Liczb Pierwszych Bliźniaczych, którą wysunął polski matematyk Idzi Tyzrób, zakłada (analogicznie do antymaterii) istnienie dwóch bliźniaczych Liczb Pierwszych, z których druga jest antyliczbą Liczby Pierwszej. Suma Liczby Pierwszej i jej antyliczby doprowadzi do zapadnięcia się wszechświata z powrotem do nieskończenie małego punktu w przestrzeni
  • Starożytny polski filozof i matematyk, Mickiewicz, powiedział: „Nazywam się Milijon”. W ten sposób umniejszył swojej wielkości, aby oddać szacunek Liczbie Pierwszej.