Siła
Siła to zmiana pędu w czasie, czyli gwałt dokonany na masie.
- dr T., Politechnika Gdańska
Szablon:T wielkość fizyczna określająca wartość przypakowania danego ciała fizycznego lub układu takich ciał. Siłę odkrył Izajasz Njuton. Jednostką siły w układzie SI jest 1 njuton (1N).
Definicja siły
1 njuton jest to siła, z którą działające ciało jest w stanie wykonać pracę wynoszącą 5 żuli w czasie 10 sekund, oddając przy tym ciepło parowania równoważne modułowi podniesionej do kwadratu średniej wartości czasu przejścia elektronów swobodnych między kolejnymi wzbudzonymi stanami pierwiastka uranu 235U.
Problemy z siłą
Twórca pojęcia siły, Izajasz Njuton zapewne nie spodziewał się jak ważnym pojęciem okaże się ono, ale także jak bardzo trudno będzie go kontrolować. Njuton po raz pierwszy skorzystał ze swojego prawa, chcąc wyznaczyć jaką wartość siły metalowego drążka o masie 5 kg musi przyłożyć do głowy obiektu badanego, którym był jego asystent, aby wywołać zderzenie sprężyście doskonałe, w wyniku którego głowa asystenta nie doznałaby żadnego trwałego odkształcenia. Njuton przeprowadził wiele prób, ale żadna nie zakończyła się powodzeniem. Njuton nazwał ten problem paradoksem X (czyt. iks).
Badanie Paradoksu X
Do dziś trwają zażarte dyskusje wśród fizyków oraz młodych ludzi zainteresowanych fizyką i problemem wytłumaczenia Paradoksu X. Założono nawet organizację naukową do badania tego zjawiska o nazwie Kibole, zrzeszającą miliony młodych, zdolnych ludzi na całym świecie. Członkowie tej organizacji na co dzień ubierają się w specjalne stroje badawcze – dresy, które mają im zapewnić komfort pracy. Codziennie na całym świecie przeprowadzanych jest tysiące prób wyjaśnienia tego zjawiska. Do badania paradoksu X przez młodych naukowców stosowane są również drążki wykonane z innych niż metal materiałów używanych w technice, jak na przykład drewno, guma, czy PVC. Najlepszym miejscem do badania paradoksu X są wielkie imprezy kulturalne i sportowe, gdzie członkowie organizacji Kibole mogą przeprowadzić wiele tysięcy prób. Często słyszy się, że dochodzi do licznych aresztowań członków Kiboli przez policję podczas ich badań naukowych. Krążą plotki, że policja ma rozkaz aresztować tych, którym to rzekomo udało się opanować to zjawisko i opisać je równaniem matematycznym. Podobno naukowcy z USA odkryli to zjawisko jakiś czas temu i trzymają je w tajemnicy. Jak donoszą słuchy, jest ono bardzo niebezpieczne, jeżeli nie potrafimy nad nim kontrolować, dlatego też prawda nie może wyjść na światło dzienne.