Wielkie twierdzenie Fermata
Co to jest, co to kurwa jest?!
- Carl Friedrich Gauss o Wielkim Twierdzeniu Fermata. W oryginale (ang.): What is this, WTF is this? Cytat warto odnotowania też z tego powodu, że Gauss był Niemcem
Wielkie twierdzenie Fermata – sformułowane przez Pierre de Fermata na marginesie jednej z jego książek twierdzenie matematyczne o następującej treści:
- ...sześć jajek, dwa litry mleka pełnotłustego, kostkę masła, bukiet dla cioci Gertrudy (tylko bez begonii, na nie ma alergię)...
Hipoteza ta stanowiła przez wieki jeden z najtrudniejszych problemów matematycznych. Dopiero po 200 latach od sformułowania udało się je przetłumaczyć na zrozumiałe dla wszystkich znaczenie:
- dla liczby naturalnej nie istnieją takie liczby naturalne dodatnie które spełniałyby równanie
Jak większość twierdzeń matematycznych nie ma absolutnie żadnych zastosowań praktycznych, służąc jedynie do obalania studentów oraz pustych dyskusji nerdów. No, ewentualnie można komuś solidnie przygrzać w łeb jego stustronicowym dowodem.
Najtrudniejszym do zrozumienia elementem wielkiego twierdzenia Fermata jest kwestia tego, że n musi być większe od 2. A co, jeśli nie jest? Przy założeniu, że n = 0, otrzymujemy równanie 1 + 1 = 1. Dział matematyki, zajmujący się twierdzeniami, dla których to założenie zachodzi, nazywa się matematyką inżyniersko-prowizoryczną płodną dziedzinę nauk, rozwijającą się głównie w pracach dyplomowych na wydziałach zamiejscowych podrzędnych uczelni. Inne aksjomaty tej gałęzi matematyki to założenie, że π = 3, a fundamenty wiaduktów autostradowych można przybliżyć nieważką nicią z zawieszoną na niej idealną kulą.
Znacznie poważniejsze konsekwencję niesie ze sobą założenie, jakoby WTF działało także dla n = 1. Otrzymujemy wówczas równanie mówiące, że nie istnieją takie x i y, dla którego x + y = z, gdzie z to jakakolwiek liczba naturalna. Udowodnienie takiego twierdzenia oznaczałoby obalenie dodawania. Zwolennicy tej hipotezy stwierdzają, że całe to dodawanie to pic na kiju, żeby jajogłowi mogli się obłowić na handlu kalkulatorami. Światowego spisku arytmetyków nikomu nie udało się udowodnić, co nie zmienia faktu, że wszyscy badający WTF dla n = 1 ginęli w tajemniczych okolicznościach, a w ciele jednego z amerykańskich matematyków znaleziono wbity w odbytnicę metalowy pręt w kształcie ∫ wsadzony tak głęboko, że przepona robiła za górną granicę całkowania.
Dowód wielkiego twierdzenia Fermata
Użytkownicy Nonsensopedii przeprowadzili dowód prawdziwości wielkiego twierdzenia Fermata kilka miesięcy po jego pierwszej publikacji. Niestety, dyski twarde jej serwerów są zbyt małe, by go pomieścić.
Zobacz też
- twierdzenie matematyczne
- metody dowodzenia twierdzeń
- twierdzenie o nieskończonej liczbie małp
- twierdzenie Mefja
To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny matematyki. Jeśli rozwiązywanie różniczek to twoje ulubione zajęcie – rozbuduj go.