Felix Klein: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(-redlinki, +główny artykuł)
Znacznik: edytor wizualny
 
Linia 1: Linia 1:
{{cytat|Jeśli twierdzenie ma w swojej nazwie nazwisko jakiegoś matematyka, pewne jest, że on je wymyślił|Spostrzegawcza myśl '''Felixa'''}}
{{cytat|Jeśli twierdzenie ma w swojej nazwie nazwisko jakiegoś matematyka, pewne jest, że on je wymyślił|Spostrzegawcza myśl '''Felixa'''}}


'''Felix Klein''' (ur. [[25 kwietnia]] [[1849]] w [[Düsseldorf]]ie, zm. [[22 czerwca]] [[1925]] w [[Getynga|Getyndze]]) – [[Niemcy|niemiecki]] matematyk, niedany reformator oświaty niemieckiej, degustator [[chloral]]u.
'''Felix Klein''' (ur. [[25 kwietnia]] [[1849]] w Düsseldorfie, zm. [[22 czerwca]] [[1925]] w Getyndze) – [[Niemcy|niemiecki]] matematyk, niedany reformator oświaty niemieckiej, degustator chloralu.


== Biografia ==
== Biografia ==
Był synem urzędnika <del>perskiego</del> pruskiego. Młodość spędził w swoim rodzinnym mieście. Najpierw uczony przez matkę, później uczył się na Uniwersytetu w Bonnie, gdzie zdał maturę. Następnie poszedł na studia. Niestety okazało się, że jedyne co może robić na uczelni to sprzątać korytarze. W 1857 wyjechał do Getyngi. Tam albo podsłuchiwał wykładów [[Alfred Clebsch|Clebscha]], albo prowadził życie towarzyskie. Jego kumplami byli [[Sophus Lie]] i [[Otto Stolzman|Otto Stolecman]] (a fuj!). Dzięki nim zafascynował się matematyką. Był także zapalonym teologiem – dostał jakąś katedrę...
Był synem urzędnika <del>perskiego</del> pruskiego. Młodość spędził w swoim rodzinnym mieście. Najpierw uczony przez matkę, później uczył się na Uniwersytetu w Bonnie, gdzie zdał [[Matura|maturę]]. Następnie poszedł na studia. Niestety okazało się, że jedyne co może robić na uczelni to sprzątać korytarze. W 1857 wyjechał do Getyngi. Tam albo podsłuchiwał wykładów Clebscha, albo prowadził życie towarzyskie. Jego kumplami byli Sophus Lie i Otto Stolecman (a fuj!). Dzięki nim zafascynował się matematyką. Był także zapalonym teologiem – dostał jakąś katedrę...


Jak każdy szanujący się naukowiec przeszedł [[choroba psychiczna|chorobę psychiczną]]. Przynajmniej miał na co zwalić winę, że nie dostał żadnej nagrody. Zmarł w 1925 – przedawkował chloral, który wciskał swoim uczniom i samemu sobie.
Jak każdy szanujący się [[naukowiec]] przeszedł chorobę psychiczną. Przynajmniej miał na co zwalić winę, że nie dostał żadnej nagrody. Zmarł w 1925 – przedawkował chloral, który wciskał swoim uczniom i samemu sobie.
== Dokonania ==
== Dokonania ==
Zajmował się geometrią, równaniami algebraicznymi, teorią funkcji, teorią grup, historią matematyki, pieczeniem chleba, jazdą na nartach i składaniem [[origami]]. Gwiazda telewizyjna – prowadził nawet program pt. ''[[program erlangeński|Erlangeński]]''. Przedstawił tam teorię geometryczną, według której jest wszystko inne oprócz położenia, odległości, [[kąt]]a, współliniowości, spójności, wymiarów oraz różnych innych stosunków i właściwości.
Zajmował się [[Geometria wykreślna|geometrią]], [[Równanie|równaniami algebraicznymi]], teorią funkcji, teorią grup, historią matematyki, pieczeniem chleba, jazdą na nartach i składaniem [[origami]]. Gwiazda telewizyjna – prowadził nawet program pt. ''Erlangeński''. Przedstawił tam teorię geometryczną, według której jest wszystko inne oprócz położenia, odległości, kąta, współliniowości, spójności, wymiarów oraz różnych innych stosunków i właściwości.


== Butelka Kleina ==
== Butelka Kleina ==
{{Główny artykuł|[[Butelka Kleina]]}}
Jedyna w swoim rodzaju [[butelka|flaszka]], w której dno jest ścianą, wewnętrzne – zewnętrznymi, spodnie – wierzchnimi... Można ją ulepić z plasteliny, mimo to matematycy twierdzą, że nie istnieje w trzech wymiarach.
Jedyna w swoim rodzaju [[butelka|flaszka]], w której dno jest ścianą, wewnętrzne – zewnętrznymi, spodnie – wierzchnimi... Można ją ulepić z plasteliny, mimo to matematycy twierdzą, że nie istnieje w trzech wymiarach.


Nazwa powstała w wyniku pomyłki [[alkoholizm|nietrzeźwych]] niemieckich matematyków, którzy pomylili powierzchnię Kleina (Kleinsche Fläche), z [[Butelka Kleina|butelką Kleina]] (Kleinsche Flasche).
Nazwa powstała w wyniku pomyłki [[Upojenie alkoholowe|nietrzeźwych]] niemieckich matematyków, którzy pomylili powierzchnię Kleina (Kleinsche Fläche), z [[Butelka Kleina|butelką Kleina]] (Kleinsche Flasche).


Znalazła zastosowanie w leczeniu alkoholizmu – jeżeli coś do niej nalejesz, już nie wylejesz. Często ten efekt prowadzi do nerwicy, ale to szczegół.
Znalazła zastosowanie w leczeniu [[Alkoholizm|alkoholizmu]] – jeżeli coś do niej nalejesz, już nie wylejesz. Często ten efekt prowadzi do [[Nerwica lękowa|nerwicy]], ale to szczegół.
Co więcej wzór butelki na powierzchnie wygląda następująco:<br />
Co więcej, wzór na powierzchnię butelki wygląda następująco:<br />
<center><math>x^3y+y^3z+z^3x=0</math></center>
<center><math>x^3y+y^3z+z^3x=0</math></center>
Nie wiemy co oznaczają litery. Matematycy twierdzą, że nasze móżdżki są zbyt małe by to pojąć...
Nie wiemy co oznaczają litery. Matematycy twierdzą, że nasze móżdżki są zbyt małe by to pojąć...

Aktualna wersja na dzień 07:02, 30 sie 2023

Jeśli twierdzenie ma w swojej nazwie nazwisko jakiegoś matematyka, pewne jest, że on je wymyślił

Spostrzegawcza myśl Felixa

Felix Klein (ur. 25 kwietnia 1849 w Düsseldorfie, zm. 22 czerwca 1925 w Getyndze) – niemiecki matematyk, niedany reformator oświaty niemieckiej, degustator chloralu.

Biografia[edytuj • edytuj kod]

Był synem urzędnika perskiego pruskiego. Młodość spędził w swoim rodzinnym mieście. Najpierw uczony przez matkę, później uczył się na Uniwersytetu w Bonnie, gdzie zdał maturę. Następnie poszedł na studia. Niestety okazało się, że jedyne co może robić na uczelni to sprzątać korytarze. W 1857 wyjechał do Getyngi. Tam albo podsłuchiwał wykładów Clebscha, albo prowadził życie towarzyskie. Jego kumplami byli Sophus Lie i Otto Stolecman (a fuj!). Dzięki nim zafascynował się matematyką. Był także zapalonym teologiem – dostał jakąś katedrę...

Jak każdy szanujący się naukowiec przeszedł chorobę psychiczną. Przynajmniej miał na co zwalić winę, że nie dostał żadnej nagrody. Zmarł w 1925 – przedawkował chloral, który wciskał swoim uczniom i samemu sobie.

Dokonania[edytuj • edytuj kod]

Zajmował się geometrią, równaniami algebraicznymi, teorią funkcji, teorią grup, historią matematyki, pieczeniem chleba, jazdą na nartach i składaniem origami. Gwiazda telewizyjna – prowadził nawet program pt. Erlangeński. Przedstawił tam teorię geometryczną, według której jest wszystko inne oprócz położenia, odległości, kąta, współliniowości, spójności, wymiarów oraz różnych innych stosunków i właściwości.

Butelka Kleina[edytuj • edytuj kod]

Info.png Główny artykuł: Butelka Kleina

Jedyna w swoim rodzaju flaszka, w której dno jest ścianą, wewnętrzne – zewnętrznymi, spodnie – wierzchnimi... Można ją ulepić z plasteliny, mimo to matematycy twierdzą, że nie istnieje w trzech wymiarach.

Nazwa powstała w wyniku pomyłki nietrzeźwych niemieckich matematyków, którzy pomylili powierzchnię Kleina (Kleinsche Fläche), z butelką Kleina (Kleinsche Flasche).

Znalazła zastosowanie w leczeniu alkoholizmu – jeżeli coś do niej nalejesz, już nie wylejesz. Często ten efekt prowadzi do nerwicy, ale to szczegół. Co więcej, wzór na powierzchnię butelki wygląda następująco:

Nie wiemy co oznaczają litery. Matematycy twierdzą, że nasze móżdżki są zbyt małe by to pojąć...

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app Volume Manager.png Autor tej sekcji wpisał tu raptem parę słów. Jeżeli denerwuje Cię takie postępowanie – rozwiń ją.